Amit Önnek is tudni kell, hogy ne sérüljön később a burkolat

Ön találkozott már dilatációs problémákkal a felújítás, építkezés során? Ha nem, szerencsés ember! A burkolási feladatok során ugyanis az egyik leggyakoribb hiba a nem, vagy nem megfelelően megoldott dilatációs kialakítás, amiért a burkolatot rövid időn belül újra el kell készíteni. De miért okozhat ez problémát, és miként lehet a probléma kialakulását megelőzni?

dilatációs

Először is határozzuk meg, hogy mit jelent az, hogy dilatációs hézag.

Olyan hézag, amely megfelelő kialakítás esetén biztosítja, hogy a különböző okokból keletkező mozgások (például hőmérséklet-ingadozás hatására) akadálytalanul, és az épületszerkezetet nem károsító módon le tudjanak játszódni.

A kültéri burkolatok esetében a dilatációs hibára visszavezethető meghibásodás a leggyakoribb hibaokok közé tartozik. Jelentős hőmozgások jelentkeznek például: • kültéri burkolatok esetén • fűtött szerkezetek esetén (padló-, és falfűtés) • kandallók, kemencék közvetlen környezetében.

A bedolgozáskor a hézagtömítő anyag letapadását a hézag aljára ún. háttérzsinórral (MAPEFOAM) lehet (sőt szükséges) megakadályozni, és ezzel egyúttal a kitöltés mélységét is szabályozhatjuk. A rugalmas hézagkitöltésre vonatkozó tanácsok:

  • amennyiben a hézag szélessége kisebb, mint 10 mm, a kitöltés mélysége ne legyen több, mint a hézag szélessége
  • amennyiben a hézag szélessége nagyobb, mint 10 mm, a kitöltés mélysége ne legyen több, mint a hézag szélességének fele

Kérdés esetén díjmentesen kérdezhet szaktanácsadónktól:

 

Szaktanácsot kérek