1 fontos dolog, amit tudnod kell, hogy a burkolat ne sérüljön a felújítás után

Te találkoztál már dilatációs problémákkal a felújítás, építkezés során? Ha nem, szerencsés embernek mondhatod magad! A burkolási feladatok során ugyanis az egyik leggyakoribb hiba a nem, vagy nem megfelelően megoldott dilatációs kialakítás. Emiatt fordul elő, hogy a burkolatot rövid időn belül újra el kell készíteni, mert felrepedezett, betört.
De miért olyan fontos ez a kérdés, és miként lehet a probléma kialakulását megelőzni?

Először is határozzuk meg, hogy mit jelent az, hogy dilatációs hézag.

Olyan hézag, amely megfelelő kialakítás esetén biztosítja, hogy a különböző okokból (például hőmérséklet-ingadozás hatására) keletkező mozgások akadálytalanul le tudjanak játszódni, és az épületszerkezet ne károsodjon.

Jelentős hőmozgások jelentkeznek például: 

  • kültéri burkolatok esetén 
  • fűtött szerkezetek esetén (padló- és falfűtés) 
  • kandallók, kemencék közvetlen környezetében.

Gondolj csak bele, hogy egy forró nyári napon mennyire fel tud forrósodni a terasz burkolata, aztán hirtelen jön egy vihar, és nemcsak a levegő hűl le, hanem a burkolat felszíne is. Az ebből a hőingadozásból eredő hatást kell a dilatációs hézagnak levezetnie. Nem véletlenül hoztuk példának a teraszburkolatot, a kültéri burkolatok esetében a leggyakoribb panaszok közé tartozik a dilatációs hibára visszavezethető meghibásodás. 

Ilyenkor a burkolat fugái megrepednek, kitöredeznek, sok esetben az aljzatbeton is megrepedhet, legrosszabb esetben a lapok is eltörhetnek. Alapvető szabály kültéri teraszok esetében, hogy a dilatációs mezők mérete maximum 10-12 négyzetméter lehet, és az aljzatbeton dilatációinak vonalában a szigetelést és a burkolatot is dilatálni kell. A negatív sarkoknál a szigetelésbe MAPEBAND SA hajlaterősítő szalagot kell helyezni, a burkolásnál a dilatációs fugát MAPESIL AC-vel kell kitölteni, vagy pedig dilatációs profilt kell beépíteni.

Sajnos még napjainkban is probléma, ezért érdemes szót ejteni róla, hogy amennyiben a teraszok burkolatát nem alakváltozásra képes ragasztóval ragasztják, a ragasztó nem tudja követni a burkolat és az aljzatbeton hőmérsékleti ingadozásokból adódó mozgásait, és – sok esetben hangos roppanások kíséretében – felválik a burkolat az aljzatról. Ezt elkerülendő, teraszokon mindig csak ilyen ragasztóval szabad dolgozni, például Keraflex S1-gyel.

A bedolgozáskor a hézagtömítő anyag letapadását a hézag aljára ún. háttérzsinórral (MAPEFOAM) lehet (sőt szükséges) megakadályozni, és ezzel egyúttal a kitöltés mélységét is szabályozhatjuk. 

A rugalmas hézagkitöltésre vonatkozó tanácsok:

  • amennyiben a hézag szélessége kisebb, mint 10 mm, a kitöltés mélysége ne legyen több, mint a hézag szélessége
  • amennyiben a hézag szélessége nagyobb, mint 10 mm, a kitöltés mélysége ne legyen több, mint a hézag szélességének fele

Természetesen egy jó szakember mindent tud a dilatációs hézagról, és ezt figyelembe véve dolgozik. 

Ha további szakmai tanácsra lenne szükséged, keresd fel honlapunkat és kérdezz szakértőinktől. 

Szaktanácsot kérek