A csemperagasztó nélkül lehetetlen burkolni

A csempe a legpraktikusabb és legjobb minőségű padlóburkolatok közé tartozik. Erős, tetszetős és könnyen karbantartható, és egyformán jól illeszkedik fürdőszobába, konyhába, nappaliba és a teraszra. Ha hibátlanul, problémamentesen szeretne burkolni, elengedhetetlen a megfelelő cement alapú csemperagasztó (cement alapú vékonyágyas ragasztók) vagy műgyanta (diszperziós alapú ragasztók, reakciógyanta ragasztók) alapú csemperagasztó kiválasztása. Ha nem biztos abban, hogy melyik ragasztó lenne a legmegfelelőbb a burkoláshoz, akkor kérje a Mapei tanácsadók segítségét.

Mi az a csemperagasztó?

A csemperagasztót a csempe rögzítésére használják a talajra helyezés közben. A rugalmas csemperagasztó biztonságosabb kötést biztosít a csempék és a talaj között, és megkönnyíti a szerelési folyamatot. Bármilyen padlóburkolat lerakásakor mindig olyan terméket használjon, amelyet kifejezetten arra a típusra terveztek.

A KERALASTIC kétkomponensű, nagy teljesítményű poliuretán ragasztó kerámia csempékhez és kőanyagokhoz.

csemperagasztó

A következők jellemzők rá:

Az elmúlt évtizedben a csempe trendek drasztikusan megváltoztak a stílus, a textúra, a színváltozatok és – ami a legfontosabb – a méret tekintetében. A nagy formátumú csempe a 2022-es év legnagyobb folytatódó trendje, könnyen belátható, miért olyan népszerű ez a stílus. Ezeknek a masszív csempéknek a felszerelése kevesebb fugasort jelent, ami zökkenőmentes átmenetet eredményez a felületen, és elegáns/modern teret tesz lehetővé. Ez igaz a padlóra, a falakra és a munkalapokra az otthoni konyhákban, fürdőszobákban és lakóterekben, valamint a nagy forgalmú területeken. Például a közkedvelt hazai bevásárlóközpontokban, szállodákban és éttermekben lévő nagy kereskedelmi projektekben.

Egyszerűsített ragasztócsalád

Az új csempe stílusok magas követelményeknek való megfelelése érdekében a MAPEI bátran ajánlja a Keraflex ragasztócsaládot: Keraflex Maxi S1 és Keraflex S1 Express. Ezek a rendkívül sokoldalú habarcsok ideálisak nagy és nehéz csempékhez, beleértve a kerámiát, porcelánt és vastag csempét. A Keraflex ragasztósorozat bevezetése a konszolidáció, az egyszerűsítés és a sokszínűség előnyét teremti meg a forgalmazók, a kereskedők és a vállalkozók számára, lehetővé téve a habarcsválaszték egyszerűsítését.

A folyamatosan fejlődő csempeipar forradalmi termékeire van szüksége, amelyek kivételes minőségben és kézzelfogható előnyökkel járnak a kivitelezők számára. A Keraflex családot úgy fejlesztették ki, hogy megfeleljen a csempe trendméreteinek, változásainak, valamint a korábbi korszakok aljzatigényének.

Ezenkívül a Keraflex ragasztók telepítőbarátak, rugalmasságot és sokoldalúságot kínálnak, és célirányosan úgy lettek kifejlesztve, hogy megfeleljenek a munkahelyi specifikus elvárásoknak.

Ezek a ragasztók repedésszigetelésre, hangcsökkentő és vízszigetelő membránokra is alkalmazhatók. Minden csemperagasztó rendelkezik a MAPEI High-Transfer technológiájával, amely maximális fedést ad a nagy tapadási szilárdság elérése érdekében.

Keraflex Maxi S1 egy nagy teljesítményű, deformálható cementkötésű csemperagasztó meghosszabbított nyitott idejű, függőleges csúszásmentes porcelán-, kerámia- és kőcsempékhez.

A Keraflex S1 Express egy rendkívül gyorsan kötő, nagy teljesítményű, deformálható csemperagasztó meghosszabbított nyitott idővel porcelán-, kerámia- és kőcsempékhez.

 

A Keraflex család további jellemzői:

 

A Keraflex csemperagasztók működési jellemzői, termékfelhasználása és teljesítménytulajdonságai egyesítik és fokozzák a jelenleg piacon lévő polimerrel módosított habarcsok és a nagy és nehéz csemperagasztók különböző technológiáinak egyedülálló erőségeit. Ennek az különleges habarcs termékcsaládnak a vállalkozóbarát alkalmazási tulajdonságai örömet okoznak az ügyfelek számára, és lehetőséget adnak arra is, hogy a Keraflex-kedvelők hűséges követőivel bővítse vállalkozását.

A cementtartalmú csemperagasztók

Ez egy ősrégi szorult helyzet: Használhatok készre kevert csemperagasztót, vagy válasszam a hagyományos cementtartalmú csemperagasztót? – merülhet fel sok lakásfelújítóban a kérdés.

Az igazság a termék száradása mögött rejlik. A készre kevert általában könnyebben használható, mivel közvetlenül a vödörből kikenhető, és nem igényel vizet vagy keverést (innen a név). Míg a készre kevert ragasztók (pl.: Keraquick Maxi S1 ) tökéletesek a 300×300 mm-es kerámia csempék rögzítésére, más terméknél soha nem javasolnánk ilyen termék használatát porcelán, nagy formátumú csempe és csempézett padló vagy nedves helyiségek esetén.

Ennek az az oka, hogy a készre kevert termékek mögött meghúzódó szárítási kémia nem működik jól ezekben a környezetekben, mivel nagyobb mennyiségű víz elpárologtatását igényli.

Ha magára a termékre gondol, az már nedves, ami azt jelenti, hogy a ragasztó nedvességtartalma lényegesen magasabb, mint a por alakú termékben – ami hosszabb száradási időt és nagyobb levegőhöz való hozzáférést eredményez a nedvesség elpárolgásához.

Vegyük például a porceláncsempéket: nem porózus felülettel rendelkeznek, ami csökkenti a levegő hozzáférését. Ha egy felületre készre kevert ragasztóval rögzítik, a csempe közepe nedves marad, és nem tapad. Ezt képkeretezésnek hívják. Az eredmény katasztrofális lehet, ami szükségtelen költségekhez és időveszteséghez vezethet, mivel a csempék kezdetben megtapadnak, de később fennáll annak a veszélye, hogy kilazulnak vagy megrepednek, ha a ragasztó nem szárad meg teljesen.

Ugyanez vonatkozik a nagy formátumú csempékre is. A nagyobb felület ismét csökkenti a levegő hozzáférését a nedvesség elpárolgásához, és ahogy azt minden építő és kereskedő tudja, ezek a lapok nehezek. Ha egy nagy formátumú csempe nem tapad, az nem csak költséges és időigényes; potenciálisan veszélyes – különösen, ha a csempe vállmagasság felett van rögzítve.

Ugyanezek a szabályok vonatkoznak arra a környezetre is, amelyben a csempe használatos. Ha nedves a környezet, elkerülhetetlenül csökken a nedvesség elpárolgása, ami azt jelenti, hogy a csempék soha nem száradnak ki teljesen és nem fixálódnak. A csempe padlóra történő felhordásakor a professzionális építőknek figyelembe kell venniük, hogy az ütés és a mozgás nagyobb, mint a falon. Ha a csempét készre kevert ragasztóval rögzítették, megnő a repedés valószínűsége, mivel az alatta lévő felület még mindig nedves lehet, ami gyengíti a csempét és növeli a csúszás vagy repedés esélyét.

Bár a készre kevert általában olcsóbb és könnyebben használható, érdemes néhány plusz költséget kiadni egy por alakú csemperagasztóba (pl.: ADESILEX P9) az ilyen munkákhoz. A por alakú csemperagasztók eltérő száradási kémiát használnak. Ez további rugalmasságot biztosít a tartási és szárítási konzisztencia tekintetében, segítve a termék teljes száradását, nem csak a kitett területeken.

A por alakú ragasztók ideálisak nagy formátumú, természetes kő- és porceláncsempékhez, és elősegítik a csempe padlóra és nedves környezetre való ragasztását. A hozzáadott szilárdság, rugalmasság és száradási konzisztencia elengedhetetlen a minőségi és tartós tartás érdekében.

A porított cementbázisú csemperagasztók jelentős időmegtakarítást is jelentenek az építők számára, mivel gyorsabban fugázhatók, mint a készre kevert csemperagasztók. Például MAPELASTIC csemperagasztó mindössze 3 óra elteltével fugázható (20°C-on), míg a készen összekevert ragasztó száradása akár 24 órát is igénybe vehet és készen áll a fugázásra.

Röviden, mindig kérdezze meg Mapei szaktanácsadója véleményét a burkolandó környezetről és a használt csempe típusáról, mielőtt igénybe venné a készre kevert ragasztót. Ezzel időt, pénzt és sok vesződséget takaríthat meg, és garantáltan minőségi eredményt kaphat az elejétől a végéig, nyugodt lelkiismerettel, hogy a munkát a legmagasabb színvonalon végezték el.

Diszperziós alapú csemperagasztók

A diszperziós ragasztó (pl.: ULTRAMASTIC III) egyfajta ragasztó, amely szobahőmérsékleten folyékony. A diszperzió olyan szilárd részecskék, amelyek folyadékban, többnyire vízben lebegnek. A vízbázisú ragasztókban a következő fázisok lehetnek:

  • emulziók
  • kolloidok
  • diszperziók

A tiszta diszperzió lehet egy D3 vízálló faragasztó.

A diszperziós ragasztók számos előnnyel rendelkeznek:

  • Viszonylag gyors száradás az olyan oldatokhoz képest, mint a keményítő
  • Vízbázisú, oldószermentes; Környezetbarát
  • Újrapépesíthető, vízben oldható, és egyes minőségek biológiailag lebomlanak
  • Széles tapadási tartomány; olyan műanyagokhoz is, mint a PET/PE/PP
  • Alacsony környezeti hatás
  • Költséghatékony

Csemperagasztók ipari és kereskedelmi felhasználáshoz

Az ipari és kereskedelmi üzemek felújítási munkái során gyakran a gyors, rendezett munkavégzés a legfontosabb. A ULTRABOND MS RAPID csemperagasztó például ideális a kritikus aljzatok, például poliészter, acél és forgácslap burkolására. Ez az egykomponensű ragasztó poliuretán alapú és oldószermentes. A gyors, zsugorodásmentes kikeményedésnek köszönhetően a kerámia burkolatok már három óra elteltével fugázhatók, 12 óra múlva pedig teljesen terhelhetők. A speciális összetétel megbízható tapadást biztosít sima, vízhatlan és vibráló aljzatokon, például úszómedencéken.

Tudnivalók az építési ragasztó csemperagasztóként történő felhordása előtt

Ellenőrizze a ragasztó címkéjét. Egyes építőipari ragasztók alkalmasak csempézésre, míg mások nem. Ha nem biztos benne, kérdezze meg a gyártót. Várja meg, amíg a ragasztó megszárad, mielőtt folytatná a fugázást. Figyelmesen  olvassa el a csempe padló és habarcs felszereléséről szóló útmutatót, mielőtt saját maga megpróbálná ezt a projektet.

A vízszigetelő csempéket is meg kell vizsgálnia, hogy a víz ne szivárogjon át a habarcsvonalakon.

Bőségesen terítse el a ragasztót arra a területre, ahová az egyes csempéket le kívánja fektetni, majd széles simítóval egyenletesen terítse el mindkét felületen.

Nyomja meg erősen az egyes lapkákat, balról jobbra haladva, majd mozgassa előre-hátra, amíg az összes rést be nem tölti. Folytassa, amíg az egész falat be nem fedi; ügyeljen arra, hogy ne hagyjon rést.

Különös figyelmet kell fordítani a sarkokra és élekre, amelyek nehezen hozzáférhetők lehetnek, ha a ragasztó elkezd megkötni. Hagyja a ragasztót körülbelül 10 percig száradni, mielőtt eltávolítaná a habarcsot vagy törölné le a felesleges cementet.

Mindennek lezárásához vigyen fel vékony szilikonréteget a szoba területére. Ha van elegendő ragasztóanyag, tárolja légmentesen záródó edényben, és használja fel egy másik napon.

Az epoxi habarcsot leginkább ipari helyeken használják. Olyan területeken is használhatók, ahol nagy a gyalogosforgalom. Ugyanakkor ez a csemperagasztó legköltségesebb formája a benne lévő vegyszerek mennyisége miatt. Az epoxi felhordása speciális képzést, valamint védőfelszerelést igényel a szúrós szag miatt.

Ha nem biztos abban, hogy milyen típusú ragasztót használjon, forduljon szakemberhez, és kérdezze meg, hogy melyik felel meg a legjobban a projekt igényeinek.

A csemperagasztókról

A fentiek alapján elmondható, hogy a csemperagasztók sokféle változatban kaphatók, mindegyiknek megvannak a maga erősségei és gyengeségei. Az építőipari ragasztó jó választás, ha azt szeretné, hogy a ragasztó vízálló legyen, és a csempe ne mozduljon el (vagyis nem lesz kitéve nagy erőhatásnak).

A Keraflex  a  cementkötésű ragasztók legnépszerűbb családja, amelyet  nagy teljesítmény és rendkívüli sokoldalúság jellemez a kerámia burkolólapok és kő felhordásához, beleértve a nagy formátumokat és a nagy felületeket is. Egykomponensű,  könnyen használható  termékek  kiváló megmunkálhatósággal, az ebbe a tartományba tartozó összes ragasztó nagyon alacsony illékony szerves vegyület kibocsátással rendelkeznek.

A ragasztó és a fugázó egyes formái csak bizonyos típusú csempékhez használhatók. A habarcsot fürdőszobákba és más nedves helyiségekbe készítik, míg más formák általánosabbak. Ha azt szeretné, hogy padlói és falai jól nézzenek ki és egy életen át tartósak legyenek, akkor fontos, hogy a megfelelő ragasztót és fugázót válassza ki a csempe lerakásához. A ragasztó az egyik legfontosabb kellék az új burkolólapok lerakásakor, amely rögzíti a csempéit az aljzathoz, és biztosítja, hogy évekig a helyén maradjanak.

Ne felejtsen el kesztyűt viselni, amikor csemperagasztóval dolgozik. Minden vegyszert tartson távol gyermekektől és háziállatoktól. Vigyázzon arra, hogy ragasztó ne kerüljön ruházatra, bútorra, szőnyegre vagy más olyan felületre, amely nem ellenálló a vízzel vagy vegyszerekkel való érintkezésnek.

Mindig pontosan kövesse a gyártó utasításait. Ha nem biztos abban, hogy milyen típusú ragasztót használjon, kérdezze meg a Mapei szaktanácsadóját!

Segíthetnek meghatározni, hogy mely termékek működnek a legjobban az adott felújítási projektben.