4 kritikus pont, amiért pár hónap múlva feljön a járólap

Képzelje el, hogy a nyáron gyönyörűen elkészített burkolat a téli fűtésszezon kezdetén elkezd repedezni, felválik… Ugye, hogy egy rémálom? De mi történt a kivitelezés során, és hogyan lehet elkerülni a hibákat? Mutatunk 4 kritikus pontot, amiért ez előfordulhat.

Ha Ön is úgy tervezi, hogy padlófűtés kiépítését szeretné a felújítás során a hidegburkolat alá, ezekről feltétlenül tudnia kell! Íme, munkafolyamatonként a lista, hogy mire kell figyelni.

  • A kifűtés

Azt talán mindenki tudja, hogy padlófűtéses rendszerek esetén a burkolás előtt ki kell fűteni. A kifűtéssel gyorsabban elérhető a hidegburkolatoknál megkövetelt 2 CM%-os nedvességtartalom. Ez azért fontos, mert a padlófűtés elindításakor a keletkező páranyomás képes a fölötte lévő burkolatot, a teljes rétegrendet lenyomni. És ez a veszély a lapméretek növekedésével egyre nő: a manapság divatos nagyméretű lapoknál ugyanis a teljes felületre vetített fugahányad egyre kisebb, így egyre kisebb az a felület is ahol a pára képes eltávozni.

A valóság azonban egy kicsit más. Sokszor a burkolónak már akkor el kell készíteni a burkolatot, amikor a kazán még a kereskedésben pihen. Ilyen esetben tudnia kell, hogy amikor majd megkezdi a fűtést, akkor azt ne a maximális hőfokon indítsa. Ha Ön a felfűtést fokozatosan, akár hetek alatt teszi meg, akkor nem jelenik meg a hirtelen magas páranyomás, és így csökken a lapfelválás esélye.

  • A kiegyenlítés

A vékony padlófűtéses rendszerek beágyazása általában nem csak esztrichbe történhet. A meleg vizes rendszereknél ez megoldható egy vastag önterülő kiegyenlítővel is. Egy kisebb méretű lapnál a jó hővezető képessége miatt kiváló választás a NOVOPLAN MAXI, azonban a nagy lapoknál vagy a több méter hosszú óriáslapoknál már érdemes egy felsőkategóriás terméket, például az ULTRAPLAN MAXI-t választani.

  • A ragasztás

Ragasztáskor figyelni kell arra, hogy a lapok üregmentesen legyenek fektetve, mert a lapok alatti légzárványok rontják a padlófűtés hatásfokát. A nagyméretű lapoknál a méretnövekedés okán is indokolt az üregmentes fektetés, máskülönben a burkolat könnyebben sérül.

Az ilyen lapoknál a hagyományos vékony 5 mm-es ragasztóágy már nem elég. A Mapei fejlesztései évek óta nem csak a nagy lapokhoz alkalmas ragasztók rugalmasságának növelésére irányulnak, hanem ezzel párhuzamosan a szükséges, vastag ragasztóágyazatú ragasztókat is fejlesztettük. Ilyen, vastagabb ragasztóágy kialakítására alkalmas ragasztók a KERAFLEX S1, a KERAFLEX EASY S1 vagy a KERAFLEX MAXI S1, amelyek akár 10 vagy 15 mm-es ragasztóágynál is problémamentesen működnek.

  • A fugázás

A vékony padlófűtéses rendszereknél a lapok felülete általában gyorsabban és jobban melegszik fel, mint hagyományos padlófűtés esetén. Ez nagy előny a használat során, azonban hátrány a lapok hőterhelésénél. A fugák mindig rugalmasabbak, mint a kerámialapok, és a hőtágulásból eredő feszültségeket a fugák építik le. Viszont ha Ön vékony fugaszélességet képzelt el a lapok között, tudnia kell ennek veszélyéről is: így könnyebben előfordulhat törés, felválás a burkolatunkon. Érdemes megfontolni: a szélesebb fuga nem csak esztétikai, hanem műszaki kérdés is.

Ajánljuk, hogy a burkolat kiválasztása előtt padlófűtés esetén mindenképpen konzultáljon a kivitelező szakemberrel vagy kérdésével keresse fel a Mapei szaktanácsadó oldalát.

Szaktanácsot kérek