A csempék és járólapok kiválasztásánál több dologra is ügyelni kell, különben csalódni fogunk a végeredményben. Íme, a 7+1 leggyakoribb hiba, és a kérdésre a válasz: mire figyeljünk?
Jó tudni, hogy a hidegburkolatot jóval a felújítás kezdete előtt érdemes kiválasztani, mivel a különlegesebb daraboknak akár 4-6 hét is lehet a szállítási ideje. Ma már óriási kínálat áll a rendelkezésünkre, de vannak általános szempontok, amelyek megkönnyítik a választást.
- Sötét vagy világos?
Ha van ablaka a térnek – tehát bejut a természetes fény –, akár sötétebb lapokban is gondolkodhatunk, de ha nincs elég fény, célszerű a világosabb verzióknál maradni, esetleg valamilyen finom mintával kombinálva. Kültéren pont az ellenkezőjét érdemes betartani: a napsütéses helyeken a sötét lapok nagyon hamar felforrósodnak.
- Mi a megfelelő forma?
Igen népszerű manapság a hagyományos, 30×30-as négyzettől eltérő, sokszög alakú burkolat. A leggyakrabban hatszög vagy rombuszformákkal találkozhatunk. Mielőtt azonban ilyen csempéket választanánk, tudnunk kell, hogy a különleges formákat nehéz vágni, lassabban halad vele a munka. A minták külön figyelmet igényelnek, emiatt a lerakás is elhúzódhat.
- Milyen anyagból készüljön?
A hidegburkolat lehet mázas vagy máz nélküli, fehér- vagy vörösagyag, de anyagában színezett, teljes keresztmetszetében azonos homogenitású greslap is – utóbbi kaolinból, fehéragyagból és földpátból készül. A greslap vízfelvétele 0,5% alatt van, ami az egyik legalacsonyabb érték a hidegburkolatok közt, vagyis fagyállósága és kopásállósága is kiváló, ezeket érdemes kültéri burkolatoknak választani.
- Legyen csúszásmentes?
A vizes helyiségek esetében elengedhetetlen, hogy csúszásmentes legyen a burkolat. Egy német szabvány (DIN 51130) a száraz cipő talpára vonatkozóan adja meg az erre vonatkozó értéket, a skálán R9, R10, R11 és R12 kategóriák szerepelnek. A választásnál tartsuk észben, hogy minél csúszásmentesebb a felület, annál nehezebb tisztítani, vagyis csak akkor vásároljunk magas kódú kerámialapokat, ha ez feltétlenül szükséges (fürdőszobába elég az R10).
- Érdemes többet vásárolni?
Minden gyártott szériának más a kalibrációja, azaz méretazonossága. Ez első osztályú lapoknál minimális eltérést jelent, de a másodosztályú burkolatoknál olykor zavaró a különbség. Ezért érdemes eleve 10-15%-kal többet vásárolni, utánrendelésnél pedig mindig hasonlítsuk össze az eredeti és az új dobozok kalibrációs kódját. Ha egyezik, nem lesz probléma.
- 3D burkolat: igen vagy nem?
3D burkolatokat semmiképpen ne tegyünk olyan falfelületekre, ahol koszolódásnak, zsírosodásnak, vízkőlerakódásnak vannak kitéve, mert ezeket a felületeket nem könnyű tisztítani.
- Tényleg kell burkolási terv?
Jó, ha készül burkolási terv, ennek hiányában ugyanis nem lehet előre látni, hogy hol futnak majd pontosan a fugák vagy hol lesz vágott lap. Sokkal egyszerűbb a burkolás, ha készül előtte részletes terv.
- Milyen ragasztót?
Feltétlenül olyan ragasztót válasszunk, amely az adott helyiségbe, az adott csempe, járólap anyagához és méretéhez ajánl a gyártó. A Kerabond T ragasztó például közepes méretű kerámia burkolólapok és kerámiamozaikok ragasztására alkalmas, bel- és kültéri padlón és falon. Ezzel szemben az Ultralite S2 vékony porcelánlapokhoz ideális, a Keraflex Maxi S pedig különösen alkalmas nagyméretű burkolólapok és természetes kőlapok ragasztására. Ez még csak három példa a hatalmas kínálatból, de ebből is látható, mennyire fontos a gyártó ajánlásának betartása.
Ha további szaktanácsra lenne szüksége a témában, keresse fel honlapunkat: https://www.mapei.com/hu/hu/szaktanacs-mapei
A lakaskultura.hu cikke nyomán, képek is onnan.