Új helyiség kialakítására, tetőtér beépítésekor, álmennyezet építésére a legegyszerűbb megoldás a gipszkarton. Fürdőszobai felhasználására vannak pro és kontra érvek, de ebben az esetben is igaz, hogy megfelelő szakmai tudással, idő és munka ráfordítással praktikus és szép megoldásokat kaphatunk. Ha Ön is a gazdaságos és kevés felfordulással járó fürdőszobafelújítások híve, érdemes megfogadnia az alábbi 5 tanácsot!
Gipszkartonra burkolni: erre az 5 dologra figyeljen!
- A gipszkarton nem terhelhető olyan mértékben, mint egy hagyományos építésű fal
Éppen ezért mindig előre kell tervezni, hogy pontosan hova és milyen rendeltetéssel kerül a gipszkarton. Pontosan meg kell határozni, hogy a burkolat rendszersúlyán kívül lesz-e még olyan terhelés, amelyet a falnak viselnie kell majd. Mosdókagylók, falon függő bidék a fokozott terhelés miatt csak különleges tartóállványokkal szerelhetők fel a falra.
- A rétegrend, avagy az impregnált karton garancia mindenre?
Sok helyen találkozni azzal a nézettel, hogy fürdőszobai felhasználásnál csak arra kell figyelni, hogy impregnált (zöld színű) gipszkartonnal dolgozzunk, mehet is rá a burkolat. Csakhogy nem szabad megfeledkezni a gipszkarton fal rétegrendjéről sem.
Manapság már akkora gipszkarton lapokkal lehet dolgozni, amelyeknél nagyon nem mindegy az, mennyire stabil a fogadófelület. Burkolat fogadásra úgy kell a gipszkarton falat átadni, hogy 40-41,5 cm tengelytávolsággal kell rakni a CW profilokat (fektetve vagy állítva kartonozva). Az első rétegnél nem játszik szerepet, hogy zöld vagy más típusú gipszkarton lemezt használunk. A második réteget, ami már zöld, minden irányba kötésbe kell rakni az első réteghez képest.
Mivel hidegburkolat fogadására készítjük elő, mindkét gipszkarton réteget be kell bandázsolni. Ha a fal nincs ilyen módon előkészítve, neki sem kell állni a burkolásnak, mert nem lesz tartós a végeredmény.
- Az impregnált (zöld) gipszkartonok időtállósága
Bár impregnált gipszkarton kerül a fürdőszobába, az időtállósága nagyban függ a fürdőszobahasználat módjától. Zuhanyozás, fürdés után mindig gondoskodni kell az alapos szellőztetésről.
- Ha sokat használják a fürdőszobát, érdemes magasabb páratartalomhoz kiképzett lapokat használni
Vannak olyan gipszkarton termékek, amelyeket kifejezetten magas páratartalmú helyiségekhez alakítottak ki (pl. uszodákban is felhasználhatók). Ha nagy a család, ha forgalmas helyiség a fürdőszoba, érdemes 80%-os páratartalomnál is biztonságosan használható lemezeket választani.
- Az impregnált felület nem vízálló!
Amikor gipszkartonra burkolunk nem szabad megfeledkezni a kent vízszigetelésekről sem. A hajlaterősítő szalag alkalmazása is elengedhetetlen.
+1 extra tipp
Gipszkartonra burkolni mint láttuk, nem a legegyszerűbb dolog. Ezért egy pár oldalas kiadványban összefoglaltuk az összes olyan szempontot, amire figyelni kell. Töltse le az ingyenes e-bookot innen: Burkolás gipszkartonra>>