Természetes hatásuknak köszönhetően nagyon népszerűek a fa- vagy fahatású burkolatok. De vajon melyiket hova érdemes választanunk? Íme, a szakemberek ajánlata a 3 leggyakoribb típusra.
- Tömörfa parketta: természetes hatás
A valódi faparketta otthonossággal, melegséggel tölti meg a helyiséget. Kiválasztásánál elsősorban a keménység és nem a vízállóság a döntő, hiszen utóbbit nem az anyag minősége, hanem a lakk fedése biztosítja.
A parketta ugyanakkor egy hosszú élettartamú melegburkolat, felújítás során elég a felületi lakkot lecsiszolni, majd újrakenni. Egy jó lakk gyönyörűen beszívódik a fa rostjai közé, és elevenné teszi, vagyis nem mindegy, mit választunk.
A vizes diszperziós lakkokban például egyáltalán nincs kipárolgó szerves oldószer, illetve más egészségre ártalmas kemikália, jól nedvesítik az anyagot.
- Laminált padló: egyszerű lerakás
A laminált padló gyártásához is használnak fát, azonban nem minden rétege fa. Alsó rétege általában műgyanta, majd egy fa alapanyagú HDF tábla következik. Erre kerül a dekorréteg, valamint a kopásállóságot biztosító kopóréteg.
Laminált padló a lakás szinte bármely helyiségében alkalmazható: nappaliban, hálószobában, de akár étkezőben, folyosókon is. Nem ajánlott viszont vizes helyiségekbe (konyhába, fürdőszobába) tenni, hiszen az illesztések közé beszivároghat a víz, ami miatt hamar tönkremehet.
A lerakás nagyon egyszerű, a panelek korszerű klikkes rendszerének köszönhetően csak össze kell illeszteni az elemeket. Ha mégis ragasztani szeretnénk, a kifejezetten LVT-khez kifejlesztett ragasztókat ajánljuk, mint például az ULTRABOND ECO 4 LVT-t.
Megfelelő ápolás és használat mellett a laminált padló nagyon sokáig megőrzi szépségét, és karbantartás sem szükséges. Míg a fapadlók, parketták lakkrétegét időnként fel kell újítani, addig a laminált padlónál ez nem jelent gondot.
- Fahatású kőburkolat: ütés- és karcálló
A fahatású padlólap nem más, mint egy olyan hidegburkolat, amelynek felületét fahatású textúrával látták el. Előnye, hogy meleg, barátságos, természetes enteriőr az eredmény.
Bárhova lefektethető, ám a teraszoknál, külső tereknél figyelni kell a csúszásmentesítésre. Ezt a gyártók legtöbbször a rusztikusabb, recésebb felületekkel érik el, aminek hátránya, hogy minél strukturáltabb a felület, annál nehezebb tisztítani.
A hidegburkolatoknak rengeteg jó tulajdonságuk van: ütés-, karc- és vegyszerállók, illetve jó megoldást jelenthetnek padlófűtés esetén is, amikor a hőtágulás miatt a tömörfa parketta nem jó választás.
A hidegburkolat kiválasztása után a ragasztóra és a fugázóanyagra is fordítsunk figyelmet, hiszen a jó minőségű segédanyag garantálja, hogy hosszú távra szóljon a felújítás.
Ha további szaktanácsra lenne szüksége a témában, keresse fel honlapunkat: https://www.mapei.com/hu/hu/szaktanacs
A lakaskultura.hu cikke nyomán.