A burkolási munkák megkezdése előtt bizonyos szempontokat muszáj átgondolni ahhoz, hogy a lehető legjobb, legtartósabb eredményt érjük el. Íme, a melegburkolati kisokos: mire figyeljünk, hogyan döntsünk okosan?
A parkettázás menete
A csaphornyos parketta kerülhet párnafára rögzített vakpadlóra, rejtett szegezéssel, illetve sima, önterülővel kiegyenlített betonra ragasztva. A mintát körben a fal mentén egy frízléc zárja le, amire ráül a saját anyagú szegélyléc, vagy a most divatos fehér, magas lábazat.
Betonra ragasztható az ipari, valamint a szalagparketta is, utóbbit sokszor csak „úsztatva”, ragasztás nélkül egy fóliára teszik le, ahogy a klikkes rendszerű laminált padlókat is. Ezek a fóliák, polifoamok különböző vastagságban kaphatók, jó párazárók, hőszigetelők és hangtompítók.
Padlófűtéshez viszont speciális alátétfólia szükséges. A PVC- és vinilburkolatokat kétkomponensű poliuretán ragasztóval rögzítik.
Nem érdemes spórolni a ragasztók esetében, hiszen ha már parkettát tervezünk az otthonunkba, akkor azt hosszú távra tesszük. Az Ultrabond termékcsalád tagjai közül bátran választhatunk az igényeinknek megfelelően.
Nézze meg videónkat a parkettafelújítás menetéről:
Dilatáció
A parketták lerakásánál ügyelni kell a dilatációra – a kifejezés a térfogat hőmérséklet-változás vagy egyéb okok által kiváltott viszonylagos megváltozását jelenti. Egy 100 négyzetméteres helyiségben már mindenképpen szükséges egy csík, amit parafával töltenek ki.
Laminált vagy szalagparketta esetében pedig körben, a fal mentén hagynak egy 10-15 mm-es dilatációs rést, ám ez nem lesz zavaró, hiszen a szegélyléc eltakarja. Dilatációs hézag kerülhet a különböző anyagú padlóburkolatok találkozásához is, amelyet pedig a burkolatváltók fognak eltüntetni.
Felületkezelés
Manapság leginkább egykomponensű, nagy kopásállóságú, vizes bázisú lakkot használnak a parkettákhoz, amely lehet matt, selyem- vagy magasfényű. Utóbbit leginkább a klasszikus stílusú helyiségekbe választják. Egy parkettafelújítás esetén a megcsiszolt régi fa kaphat egy lazúrréteget is, nagyon szép például a manapság közkedvelt szürkésfehér vagy szürke színben, amin átsejlik a fa természetes erezete.
Tisztítás
A faparkettákat és a linóleumot oldószermentes tisztítószerekkel célszerű takarítani. Olajozott felületű parkettákhoz elsősorban viaszos ápolószert érdemes használni. A laminált padlót elég porszívózni és enyhén nedves ronggyal áttörölni. A parafa lúg- és saválló, szinte mindent kibír. A műgyanta ellenben nem érintkezhet erős vegyi anyagokkal, ehhez semleges vagy lúgos pH-értékű készítményeket alkalmazzunk. PVC-hez és vinilburkolatokhoz keressünk poliuretán felületekhez kifejlesztett tisztítószert, ha ilyen nincs, vegyünk semleges kémhatású vagy enyhén lúgos terméket.
További szaktanácsra lenne szüksége a témában? Keresse fel honlapunkat, ahol szaktanácsadónk várja a kérdéseit >>>
A lakaskultura.hu cikke nyomán, képek is onnan.