Van egy egészen zseniális megoldás, ami elintézi nekünk, hogy a burkolatunk soha ne jöjjön fel. Íme a megoldás, és egy izgalmas „fizikaóra”.
Ha az ember keresi a világ legdühítőbb dolgait, akkor a listán mindenképp helyett kell szorítsunk az egy-két éve lerakott teraszburkolatnak, ami már kezd is felválni.
Az ember szinte látja, ahogy a szél felkapja a burkolatok alól kiszabadult pénzt, amit a teraszunkba öltünk. Mert bizony egy teraszburkolás drága mulatság. Főleg akkor, ha rövid időn belül kétszer kell elvégeznünk a munkát.
A burkolatok legérzékenyebb pontja
Nincs még egy olyan hely a házban és környékén, amellyel annyi probléma lenne, mint a teraszokkal vagy az erkélyekkel. Ennek oka természetesen abban keresendő, hogy az itt letett burkolatoknak bírniuk kell az időjárás viszontagságos körülményeit. A fagyot, a forróságot, a szelet, az esőt, a jégesőt, a cipőket, néhol még a mosómedvéket is. Ezek után nem meglepő, hogy egy terasz burkolásának egészen máshogy kell nekiállni, mint mondjuk a konyhának.
Milyen problémás jelenségek ütik fel a fejüket egy teraszon?
Egy terasz olyan, mint Las Vegas; arrafelé bármi megtörténhet. Repedezhet, elmozdulhat, meglazulhat, feljöhet, és van, mikor mindezekkel egyszerre találkozunk.
A probléma megléténél azonban fontosabb, hogy a probléma okát tárjuk fel. Egyszerű lenne ugyan mindezekért az időjárást hibáztatni, de ha kicsit mögé nézünk a dolgoknak, rájövünk, hogy más is van a háttérben.
Mi van a burkolat alatt?
A fenti problémák a szeszélyes időjárás mellett leggyakrabban 3 okra vezethetők vissza:
- a nem megfelelő burkolásra
- a nem megfelelő segédanyagok használatára
- vagy a jóminőségű segédanyagok nem megfelelő alkalmazására
Bármelyik is a probléma kiváltója, a meglévő burkolatot fel kell bontani, és újra kell fektetni az egészet. A legdrágább munka márpedig az, amit kétszer végzünk el. Ezért érdemes már elsőre véglegesen elkészíteni a teraszunkat.
Mi a fel nem váló teraszburkolatok titka?
Egy rosszabb minőségű csemperagasztó, belső helyiségekben még úgy, ahogy működhet is, de a szabadban már biztosan nem. A nap a teraszokon, erkélyeken elhelyezett burkolatot nyáron ugyanis 50-70 fokra (ha nem többre) felmelegíti, ennek következtében, mint minden szilárd anyag, tágulni kezd. Az ilyenkor keletkező feszültség pedig átmegy a burkolat alatt lévő ragasztóra, másrészt a fugák is felveszik a tágulást.
Tehát, ha van jó minőségű fuga, van jó minőségű ragasztó, akkor a burkolat nem károsul. Csakhogy, mert mindig van egy csakhogy…
Az utóbbi években a lakosság egyre inkább megszerette a nagyobb lapokból álló burkolatokat. Ennek következménye pedig, hogy kevesebb lett a fugafelület, amely valamilyen szinten elvezetné a hő okozta feszültséget.
Az idő nyáron egyre melegebb. Akkor mi a megoldás?
Nem kell a teraszburkolatunkat apró lapokból leburkolnunk, hogy ezzel nőjön a fugafelület, amely elvezeti a feszültséget, elég, ha rugalmasabb ragasztót használunk, amely több feszültséget tud átvenni a burkoló lapoktól. A Mapelastic Guard éppen egy ilyen ragasztó, amely nagyobb hatékonysággal veszi át a hő okozta feszültséget, mint más ragasztók.
A kép jobb oldalán látható, hogy milyen rugalmas a Mapelastic anyaga. Kiváló termék a teraszburkolások során.
Ha problémásabb a terasz
Ha a szakember úgy ítéli meg, hogy még a ragasztó is kevés lesz a keletkező feszültség elvezetésére, akkor egy feszültségleépítő lemezt kell beépíteni a burkolat alá. A MapeGuard UM35-ös lemez erre kiválóan alkalmas. A nagyméretű lapoknál szinte kötelező egy ilyen lemez beépítése.
Tehát elmondhatjuk, hogy egy teraszburkolatnak még a forró Afrikában sem kell felválnia egy-két év után. Ha megfelelő anyagokat és eljárást alkalmazunk, akkor a teraszunk jó sokáig a kezdeti fényében fog tündökölni. Repedések, felválások nélkül.