Mindenki azt szeretné, hogy a kiválasztott hidegburkolat tökéletes legyen, ne engedjen el a ragasztó, ne repedezzenek meg a csempék és ne peregjen ki a fuga, ezért érdemes időt szánni az információgyűjtésre és a tervezésre. Most ebben segítünk a legfontosabb 6 tanáccsal.
- Ideális hidegburkolat
Mindig a felhasználástól függően válasszunk hidegburkolatot. Különösen fontos a kopás- és fagyállóság, valamint a csúszásgátlás. Ne csak aszerint döntsünk, hogy mennyire tetszik! Képzeljük el, hogyan mutat majd a hidegburkolat az adott helyiségben, a térhez kapcsolódó környezetben, és vegyük figyelembe a burkolandó felületek méretét is.
Érdemes aludni egyet a vásárlás előtt, alaposan gondoljuk át, hogy valóban az adott burkolatot szeretnénk-e látni a következő évek során az otthonunkban, vagy fél év után rá se bírunk majd nézni.
- Megfelelő alapfelület
A teljesen tiszta, ép, teherbíró és megfelelő síkpontosságú alapfelület alapfeltétel a burkolásnál. Szükség szerint vissza kell bontani vagy meg kell erősíteni a felületet; igen lényeges a tökéletes kiegyenlítés például Adesilex P4-gyel, és a nedves helyiségekben el kell készíteni a kent vízszigetelést is, mielőtt munkához kezdene a burkoló.
- Nagyméretű lapok
Lényeges szempont, hogy az egyre divatosabb nagyméretű lapok esetében speciális szerszámokra van szükség a lapok vágásához, mozgatásához, például gondoskodni kell megfelelő csempevágóról, tapadókorongokról, hordozókeretről. Emellett számolni kell azzal is, hogy nem feltétlenül tudja megoldani egyetlen ember a lapok mozgatását, fektetését.
Természetesen minél nagyobb a lap, annál nagyobb felkészültséget, gyakorlatot igényel a munka elvégzése. Ragasztóból alakváltozásra képes, gyorskötésű terméket érdemes választani, mint például az Elastorapid.
- Mozaik
Szép burkolatot csak hibátlan, jól előkészített felületen lehet készíteni, és ez fokozottan igaz a mozaikburkolatnál. A mozaikok jellemzően 2 × 2 cm-es lapokból állnak 2 mm-es fugahézaggal. Ez az oka, hogy a burkolat fektetésekor kisebb síkbeli korrekciót sem lehet végezni, és az esetleges hibák is szembetűnők. Tehát ebben az esetben fokozott figyelmet igényel a felület előkészítése, kiegyenlítése.
Mivel a mozaikok közt gyakoriak az áttetsző, átlátszó üvegmozaikok, ezekhez olyan jó minőségű, fehér ragasztóhabarcsot érdemes használni, mint például az Adesilex P10. A fugázóanyag kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy a fuga színe, megjelenése – a burkolat és a fuga felületi arányából adódóan – sokkal meghatározóbb, mint a megszokott csempeburkolatoknál. Keskeny fugához ajánlott terméket válasszunk. A Keracolor SF kiválóan megfelel erre a célra.
- Cementlapok
A cementlapok reneszánszukat élik napjainkban. Burkolásuk komoly kihívást jelent, akár bontott, akár új terméket választunk, elsősorban a burkolat vastagsága, egyenetlensége, a hátoldal profilozottsága miatt. Ezek a burkolatok jellemzően jóval vastagabbak, illetve egyenetlenebb vastagságúak, mint a mai kerámiaburkolatok.
Épp ezért tanácsos középvastag ágyazatú, sűrűbb konzisztenciájú ragasztóanyagot vásárolni, a cementlap gyártók például a Keraflex Maxi S1-et ajánlják. A teljes vastagság – burkolat és ragasztóágy – 3 és 5 cm között lesz, ami pár cm-rel mindenképpen több, mint egy vékonyágyasan ragasztott greslap esetében, vagyis ezzel számolni kell.
- Természetes kövek
Mindenekelőtt ismerjük meg az adott kőtípust, tudjuk meg, hogy egyáltalán alkalmas-e a tervezett felhasználási területre. A természetes kövek mind kopásállóságukat, felületi porozitásokat, fagyállóságukat, mind a vegyszerekkel és tisztítószerekkel szembeni ellenállásukat tekintve nagyon különböznek egymástól.
Szabálytalan hasított kövek fektetése kapcsán a cementlapoknál leírtakat kell szem előtt tartani. Ezeknél a burkolatoknál a nagy és változó szélességű fugahézaghoz alkalmas fugázó kiválasztására kiemelt figyelmet kell fordítani, jó példa a Keracolor Rustic.
A vágott, csiszolt kövek fektetése jóval kényesebb feladat. A természetes kövek fajtától függően deformálódhatnak a friss ragasztóágy nedvességtartalmától, elszíneződhetnek annak lúgos közegétől. Előfordulhat, hogy a ragasztó színe átüt, esetleg megszínezi a követ.
Általános tanácsként elmondható, hogy a kő színéhez igazodva válasszunk fehér vagy szürke ragasztóanyagot, a lap hátoldalát pedig burkoláskor alaposan át kell kenni. Feltétlenül nézzünk utána, hogy a beépíteni kívánt kőfajta érzékeny-e, és ennek megfelelően válasszunk normál vagy gyors kötésidejű, illetve vízmentes műgyantabázisú ragasztóanyagot, ilyen például a Keralastic.
A lakaskultura.hu cikke nyomán, képek is onnan.