Képzelje el, hogy beleszeret egy csodaszép mozaikburkolatba, már látja is a lelki szemei előtt, hogy milyen szépen fog mutatni az otthonában, lelkesen meg is vásárolja… aztán a végeredmény láttán legszívesebben sírva fakadna. A mozaikokkal való burkolás nagyon kényes feladat, és már a ragasztóválasztásnál el lehet bukni. Most eláruljuk, mikor melyik segédanyagot ajánlott használni, hogy a végeredmény tényleg olyan legyen, mint amilyennek elképzelte.
Profi tippek ragasztóválasztáshoz mozaikburkolat esetén
Beltérben, dekorációs célú mozaikok esetén ajánlott olyan segédanyagok használata, amelyek az azonos alapanyagú normál burkolathoz is megfelelőek lennének. Tehát beltérben egy jó minőségű flexibilis ragasztó, például az ADESILEX P9, vagy a speciálisan mozaikburkolatok ragasztásához igazított tulajdonságokkal rendelkező ADESILEX P10 a kitűnő választás. Kültérben indokolt legalább egy S1-es kategóriájú ragasztó, például a KERAFLEX S1 használata.
Kőmozaikoknál előfordulhat, hogy a ragasztó hatására a kövek elszíneződnek, vagy a ragasztó rossz irányba módosítja a szemek árnyalatát. Érdemes a kőmozaik gyártójának ragasztóajánlását betartani, vagy ennek hiányában próbaragasztást végezni. Ha a próbaragasztás során színprobléma tapasztalható, akkor indokolt egy gyorskötő és a kövek színéhez igazodó ragasztó használata. A szokásokkal ellentétben ez nem automatikusan egy fehér ragasztó alkalmazását jelenti, hanem azt, hogy a sötét színű burkolatokhoz szürke, és a világos színűekhez fehér ragasztót választunk.
Nagyon oda kell figyelni az olyan mozaikok esetén, ahol a víztiszta üveg hátoldalán a mozaikszemek színét és mintáját adó fémes, foncsorszerű bevonat van. Ezeket az úgynevezett metalizált hátoldalú mozaikokat a normál kötésidejű ragasztó képes megmarni, elszínezni. A gyorskötő KERAQUICK MAXI S1 vagy valamelyik epoxi bázisú ragasztó használatával elkerülhető ez a probléma.
Ennél még elegánsabb megoldás a színhelyes ragasztás, amikor a ragasztásra és a fugázásra ugyanazt az anyagot használják. Ennek az eljárásnak az az előnye, hogy a ragasztó és fugázó találkozása a víztiszta üvegen keresztül nem látható, így a legnagyobb esztétikai értéke ennek az eljárásnak van. A színhelyes ragasztáshoz alkalmas termékek a KERAPOXY, KERAPOXY CQ vagy a KERAPOXY DESIGN epoxi habarcsok. Ezek az anyagok fugázók és ragasztók is egyben.