A mozaikburkolat az egyik legszebb megoldás, de sajnos sok buktatója van, ami miatt a végeredmény tragikus is lehet, mert a legapróbb hiba is azonnal látszik. Mire figyeljen, ha tökéletes mozaikfalat szeretne az otthonába? Először is, kell egy remek, tapasztalt szakember, és még…
Kerámia mozaik
Legkevésbé problémásak a hagyományos, mázas, kerámia mozaikok. Ilyen esetben a ragasztó és a fugázóanyag kiválasztását a hidegburkolás terén már jól ismert általános követelmények szerint kell megtenni, mint például a felhasználás helye, várható igénybevétel, a fuga szélessége, esztétikai elvárások.
Beltérben egy jó minőségű flexibilis ragasztó, például az ADESILEX P9, vagy a speciálisan mozaikok-burkolatok ragasztásához igazított tulajdonságokkal rendelkező ADESILEX P10 a kitűnő választás. Kültérben indokolt legalább egy S1-es kategóriájú ragasztó, például a KERAFLEX S1 használata. A színhelyes ragasztáshoz alkalmas termékek a KERAPOXY, KERAPOXY CQ vagy a KERAPOXY DESIGN epoxi habarcsok. Ezek az anyagok fugázók és ragasztók is egyben.
Kerámia mozaikok esetén érdemes említést tenni az úgynevezett álfugákkal készülő burkolólapokról. Ezek nem valódi mozaikok, de mivel megjelenésükben hasonlóak, így gyakran helyettesítik azt. Ezek a lapok jellemzően mázas kerámia lapok bemélyített, vágott álfugákkal. Problémát a vágott álfugák és a lapok közti valódi fugák közötti eltérő nedvszívó-képesség okozhat, mely eltérő fugaszínben, foltos fugaképben jelentkezhet. Ilyen burkolatokhoz célszerű fehér, de mindenféleképp világos semleges színű fugát választani.
Üvegmozaik
A mozaik szó hallatán a legtöbb ember az üvegmozaikokra gondol. Nem véletlenül, mivel ez a legelterjedtebb kategória a mozaikokon belül. Általánosságban elmondható, hogy mivel anyaguk nem nedvszívó, nehezen ragasztható felületű, így mindenféleképpen magasabb minőségű ragasztóra lesz szükség, de érdemes ezt a csoportot tovább bontani.
Tisztán üvegből készült mozaikok esetén a fektetési módot és a kiválasztott ragasztót is nagyban befolyásolja, hogy mennyire átlátszóak a mozaikszemek. Az úgynevezett hátoldalukon színezett kristálymozaikok, és a medencékben leggyakrabban használt színes, de éppen csak áttetsző mozaikok esetén is fehér ragasztót kell használni. A ragasztó színe átüthet kis mértékben a burkolaton, a kapott összképet befolyásolja a mozaik mögötti alapfelület színe. A ragasztó kiválasztásánál és a fektetési módnál mégsem meghatározó a ragasztó fehérségének mértéke, és teljes hátoldali fedettségre is elsősorban csak egyéb igénybevételek miatt lehet szükség.
Üvegmozaikok között az opálosan áttetszőtől kezdve a teljesen átlátszóig nagyon sok-félét találunk. Ezeknél a mozaikoknál már fontosabb a ragasztóágy színe, érdemes fokozott fehérségű ragasztót választani. Minél átlátszóbb egy üvegmozaik annál meghatározóbb a fektetés módja. A piacon ma már olyan mozaikok is kaphatóak, melyek mögött szinte tökéletesen látszódik a mozaikszemek beágyazódásának legkisebb hibája is. Ezeknek a mozaikoknak a fektetése nagy gyakorlatot igényel. Érdemes előzőleg egy próbafelületet is készíteni. Átlátszó, áttetsző mozaikok esetén különleges hatásokat érhetünk el színes epoxigyanta ragasztó és fugázó alkalmazásával.
Az üvegmozaikok egy új csoportját képezik a tükrös, foncsorozott, aranyozott hát-oldalú mozaikok. Ezeknél a mozaikoknál a hátoldal bevonatától függően előfordulhat, hogy a cementes ragasztó által létrehozott lúgos közeg megmarja, bemattítja a bevonatot. A gyorskötő KERAQUICK MAXI S1 vagy valamelyik epoxi bázisú ragasztó használatával elkerülhető ez a probléma.