A 2 legfontosabb kérdés, mielőtt kiválasztja a mozaikburkolatot

Természetesen azt nem döntjük el Ön helyett, hogy milyen színű és anyagú burkolatot válasszon, viszont ha mozaikot szeretne az otthonába burkolatként, akkor van 2 olyan kérdés, amelyre muszáj ismernie a szakemberek válaszát!

Milyen legyen a mozaik hordozóanyaga?

Két nagy csoportot különböztetünk meg. A mozaik elején papír vagy fólia hordozóra kasírozott mozaikokat és a mozaik hátoldalán üvegszövetre vagy papírhálóra kasírozott mozaikot. Az előbbit használják uszodákba, szaunákba, vizes terheléseknél, az utóbbit pedig elsősorban dekorációs beltéri célra. 

A mozaik elején papírkasírozott termékeknél egyértelmű, hogy a mozaik anyagát ragasztják az aljzatra. Ezért megfelelő ragasztó választás esetén biztos tapadást lehet elérni. 

A hátoldalukon kasírozott termékeknél azonban az üvegszövetre, pontosabban a gyárban az üvegszövet felragasztására használt ragasztóra kerül a ragasztó. Sok esetben a mozaik hátát 100%-ban elfedi ez a ragasztó. Ilyenkor már bizonytalan az eredmény. Dekorációs felhasználás esetén ez nem jelent problémát, azonban találkoztunk olyannal is, hogy egy éjszakára vízbe áztatott lapról reggelre az összes szem lepotyogott. Nehéz erre garanciát vállalni, ezért vízterhelésnek kitett felületeken általában nem ajánlott a használatuk. 

A bonyolultabb felületeknél, íveknél, egyenletes fugaképet papírra kasírozott termékekkel lehet elérni. Mivel a papír elől van, és a szemek a közti rés hátul tágul vagy szűkül, így fugázás után ugyanazt a fugaszélességet látjuk. Az üvegszövet hátoldalú termék elején a fugák nyílnak, vagy szűkülnek, így a fugázás után a látszó fugatávolságok nem lesznek egyformák.

Milyen ragasztót válasszunk mozaikhoz? 

Mozaikburkolatok ragasztásánál kizárólag néhány milliméteres vékonyágyas ragasztásról lehet szó. A mozaikok fektetése során nem használnak fugakereszteket, ezért függőleges felületeken célszerű lecsúszásmentes ragasztót választani. 

Kerámiamozaikok normál kötésidejű ragasztója a KERAFLEX, gyorskötésű ragasztója a KERAQUICK. Átlátszó üvegmozaikok esetén az ADESILEX P10 + ISOLASTIC keveréke a legjobb választás, mivel ez a ragasztó kiemelkedő fehérségű. 

Gyorskötésű ragasztó használata nagyobb összefüggő felület burkolásakor és kedvezőtlen időjárási körülmények esetén javasolható. Ilyenkor fokozottan oda kell figyelni a ragasztók nyitott idejére, mert ha bőrösödés után helyezik fel a mozaikokat, megfelelő tapadás nem jön létre. 

Természetesen használhatóak epoxigyanta alapú ragasztók is, mint a KERAPOXY, vagy a KERAPOXY DESIGN is. Átlátszó üvegmozaikok esetén színes epoxi ragasztó alkalmazásával különleges esztétikai hatás érhető el!

Ha további kérdése van a témában, vagy bármilyen más felújítási munkálattal kapcsolatban, forduljon tanácsért a szakemberekhez honlapunkon >>

Szaktanácsot kérek