Mielőtt belefognánk otthonunk felújításába, tanuljunk mások hibájából – szól az építész bölcsesség. Következő cikkünkben rögtön 3 pénznyelő hibát mutatunk be. Amit tanácsolhatunk: kerülje el őket!
Nem csak a burkolásnál követhetünk el súlyos hibákat. Ott talán a legveszedelmesebb hiba, ha szakértelem nélkül mi magunk fogunk bele a kivitelezésbe. Amiről kevesebben beszélnek, az a burkolás előtti hibák, amelyek elkövetése könnyen megpecsételheti új burkolatunk minőségét. Most megnézzük, melyik a TOP 3 pénznyelő hiba burkolás előtt.
- Először megvesszük a ragasztót, aztán jöhet a burkolat
Az egyik leggyakrabban előforduló, és egyben a legdrágább hiba is. Míg ugyanis a burkolat kiválasztásánál inkább az érzelmeink döntenek, addig a ragasztó és egyéb segédanyagok megvásárlásánál a praktikum a lényeg.
Igen ám, de ha a ragasztót vásároljuk meg először, akkor később ahhoz kell választanunk a burkolatot. Márpedig előfordulhat, hogy kislapokhoz passzolt ragasztót vásároltunk, majd beleszeretünk egy nagylapos burkolatba.
Nézzük meg a legnépszerűbb burkolatokhoz milyen ragasztók passzolnak:
- Nagy divatja van a világos színű, vékony márvány- és gránitlapoknak. Fontos, hogy ezekhez csakis fehér színű ragasztót válasszunk.
- A márvány-, műmárvány és műgránit lapok kimondottan érzékenyek a nedvességre, ezért ezekhez poliuretán ragasztót vásároljunk.
- A mázaskerámia burkolatok a fentiekkel szemben kiváló nedvszívó tulajdonsággal bírnak, így beltéren lényegében bármilyen jó minőségű ragasztó alkalmazható a felhelyezésükre.
- Szintén bármilyen ragasztó kenhető a nagyobb vízfelvételű kerámia burkolatok hátára.
- Ellentétben az elszíneződésre hajlamos márványlapokkal. Hozzájuk mindenképp gyorskötő ragasztót válasszunk.
- Végül nézzük a greslapokat. Mivel ezek vízfelvétele szinte nulla, így kizárólag flexilibis ragasztó alkalmazható a kivitelezés során.
- Először megvesszük a drága burkolatot, aztán az olcsó ragasztót
Drága burkolat – olcsó ragasztó, a lehető legrosszabb párosítás. Ha már kifizettünk egy nagyobb összeget egy meseszép burkolatra, akkor szeretnénk, ha az a burkolat még 7 év múlva is meseszép lenne. Márpedig az olcsó burkolatragasztók idővel engedni kezdenek, így akár már az első évben előfordulhat felválás, töredezés, berepedezés.
- Először megvesszük a drága burkolatot, aztán a drága ragasztót, majd spórolunk a kivitelezésen
A bevezetőben már említettük, hogy burkolásnál, ha tehetjük, kerüljük el a saját kezűleg végzett kivitelezést. Falfestés? Ha nagyon muszáj, hát csináljuk magunk. Tapétázás? Szintén. De egy csempével, járólappal, parkettával rettentően kell vigyázni, hogy pár hónappal a kivitelezés után ne legyen probléma.