Íme, a hidegburkolás új csodája

Őrült népszerűek manapság az óriási méretű burkolólapok és a vékony kerámialapok. Ezek tényleg gyönyörűek, viszont a szakembereket technikai kihívások elé állították. Szerencsére a hidegburkolás új csodája már megoldást kínál arra, hogy az ilyen burkolatok se repedezzenek, törjenek, és hosszú ideig gyönyörködhessünk bennük. 

A hidegburkolásban robbanásszerűen terjednek a feszültségmentesítő megoldások, amelyek a folyamatosan mozgó aljzat és a burkolat közt fellépő nyírófeszültségeket csökkentik. A 1,5 méter feletti hagyományos kerámia lapoknál és a vékony óriáslapoknál egyértelműen szükség van valamilyen feszültségmentesítő megoldás beépítésére.

Azonban érdemes végig gondolni, hogy melyik feszültségmentesítő megoldást mikor érdemes használni. A döntés megkönnyítéshez nézzük a leggyakoribb feszültségmentesítő terméktípusokat.

Vízszigetelések 

A vízszigetelés a közhiedelemmel ellentétben nem csak a víz zárása. Mivel rugalmas membránokról beszélünk, ezért a burkolat és az aljzat közé beépítve, a vízszigetelés jelentős nyírófeszültséget képes leépíteni, ezzel jelentősen megnöveli a burkolat élettartamát. A cementes, kent vízszigetelések kiváló termékek, a burkolás szabályait betartva nyugodtan lehet használni őket feszültségmentesítő megoldásként. 

Polietilén szigetelőlemezek 

A kent vízszigetelések mellett feszültségmentesítő megoldásként erősen terjednek a vékony rétegű, vízszigetelő, puha polietilén szigetelőlemezek, melyeknek mindkét oldalát nem szőtt anyagú polipropilén szövettel fedik. A Mapei termékválasztékában ez a termék a MAPEGUARD WP 200. 

Azonban ezt a típust nem lehet mindenhol használni. Elsősorban beltérben és olyan helyekre javasoljuk, ahol érdemes a páravándorlást megakadályozni. Ilyen, amikor a gipszkartonra, könnyűszerkezetes házban vagy vegyes falazatú tetőtér beépítésnél kell vízszigetelni és feszültséget leépíteni. Ide kiváló termék.

Amikor komolyabb feladatról van szó, például mozgó repedések és dilatációk fölött kell átvezetni a lapot, akkor más anyagokhoz kell nyúlni. Burkolási alapszabály, hogy az aljzat repedéseit meg kell szüntetni, különben a repedések felett a burkolólapok is eltörnek. Az is szabály, hogy a dilatációs repedések felett el kell vágni a burkolólapokat és a dilatációt meg kell jeleníteni a burkolatban is. 

Repedésáthidaló rendszerek

Azonban mi van, ha a méregdrága nagyméretű burkolólapot nem szeretnénk feldarabolva látni? Akkor olyan rendszert kell választani, ami nemcsak feszültségmentesítő funkcióval bír, hanem alkalmas repedésáthidaló rendszerként és rejtett dilatációk kialakítására is. 

A Mapei-nek két ilyen rendszere is van. A MAPETEX rendszernél egy nagy rugalmasságú, nem szőtt szövetet kell beépíteni két réteg S2-es ragasztó közé, és az így kapott rétegre lehet burkolni. A dilatációk fölött lévő lapokat ilyenkor nem kell elvágni még nagy terhelés esetén sem.  A Mapetex rendszer csupán 1-1,5 mm többletvastagságot ad, így sokszor elég sávosan, csak a dilatáció felett lévő lapok alá beépíteni.  

A fullextrás megoldás az új MAPEGUARD UM 35-ös lemezzel készített rendszer alkalmazása. A MAPEGUARD UM 35 lemez egy érdes felületű, méhsejtes kialakítású HDPE rétegből és egy polipropilén szövet hátoldalból áll. Ez a termék is alkalmas rejtett dilatációk kialakítására, és beépíthető mozgó repedéseket tartalmazó aljzatokra is. 

De még számos helyen nyújt plusz műszaki tartalmat. Beépíthető nagy terhelés mellett, vízszigetelő rétegként, alkalmas az alulról jövő pára elvezetésére, segít a padlófűtések hőelosztásában, és megoldja a nem érlelt aljzatok zsugorodásának problémáját is. 

Ha további kérdéseid vannak a burkolással kapcsolatban, kérdezd bátran profi szaktanácsadóinkat a honlapunkon.

Szaktanácsot kérek