5 + 1 hiba, amit a csempe kiválasztásánál elkövethetsz

Több dologtól is függ, hogy milyen hidegburkolat lesz számodra a megfelelő. Amikor csempevásárlásra adod a fejed, tedd fel magadnak az alábbi 5 + 1 kérdést, és pontosan írd le rájuk a választ. 

Beautiful young couple choosing big granite tiles for their house repairment in the building shop

1. Hová kerül a csempe?  

Nem mindegy, hogy a konyhába vagy a fürdőbe kerül-e csempe, ahogy az sem, hogy az adott helyiség mekkora, mennyire világos, milyen a világítástechnikája. Egy 4 négyzetméteres, ablaktalan fürdőbe nem érdemes sötét színű darabokat választani, hiszen ezek optikailag szűkítik a teret. Ugyanakkor a konyhába, főként a tűzhely környékére érdemes olyan csempét választani, amelyek könnyen tisztítható anyagból készültek.

2. Mekkora legyen a megfelelő csempe?  

Ha nagy, egybefüggő felületet kell burkolni, érdemesebb nagyobb csempét választani, mivel ezzel könnyebb számolni, dolgozni – tehát gyorsabban felkerül. Azt sem szabad elfelejteni, hogy adott esetben pontosabban el lehet vágni, tehát kevesebb kerül a selejtek közé. Kisebb csempéket oda érdemes tervezni, ahol komoly esztétikai szerephez jut a falburkolat. Ezek mellett érdemes figyelembe venni például azt is, hogy a mozaikcsempékkel játékossá teheted a nagy falfelületet.

3. Mintás vagy egyszínű legyen a csempe?  

Dekorcsempékkel és díszcsíkokkal remekül fel lehet dobni egy egyszerű falburkolatot is. A mintás elemektől függ, hogy finom vagy épp merész lesz-e az összhatás. Ugyanakkor van az a helyiség, az a falrész, ahol kimondottan jól mutat, ha minden eleme mintás. Próbálj kilépni a fehér, a semleges színű és a márvány mintás csempék világából, és nyiss az izgalmas árnyalatok felé, ne félj hangsúlyozni a falakat.

Cake, Herbs and fruits on kitchen counter in bright kitchen interior with trendy tiles on the wall

4. Fuga  

Ma már egyáltalán nem meglepő, ha eltérsz a hagyományos fehér fugától, és színeset használsz. Azonban érdemes a csempe alapszínével, mintájával harmonizálót választani. Sajnos nagyon el lehet rontani egy igényes csempét a rosszul megválasztott fugával. A fehér csempéhez például különösen jól mutatnak az élénkebb színű fugák, de ez csak akkor igaz, ha egy, a helyiségen belül uralkodó szín árnyalatát tükrözi vissza.

De ne csak a színét nézzük a fugának! Konyhába és fürdőbe érdemes vízlepergető, könnyen tisztítható és penészmentes fugát választani, ilyen például az Ultracolor Plus. 

Granite tiles in modern minimalist bathroom with toilet and washbasin

5. Milyen környezetbe fog kerülni a csempe?  

A bútorok, kiegészítők színe, formája és anyaga mellett az elrendezés is befolyásolja azt, hogy milyen csempe illik bele az adott helyiség atmoszférájába. Érdemes nemcsak a csempét, hanem a teljes összhatást nézni. Hiába szerettél bele, nem érdemes egy meleg színű, fabútorokkal berendezett fürdőbe például kékes, óceánt idéző csempét választani, ahogy egy modern, fémekkel díszített konyhában sem fog érvényesülni egy vintage stílusú falburkolat.

+ 1 tipp: Mi kerül a csempe alá?

Ha már egy csomó időt és energiát beleöltél abba, hogy kiválaszd a csempét, fordíts figyelmet arra is, hogy milyen ragasztóval kerül a falra, különben azt kockáztatod, hogy a szépen megtervezett burkolat idő előtt feljön, megreped, töredezik. A kivitelezők egyik nagy kedvence például a KERAFLEX S1 ragasztó, mert fokozott terhelhetőségű, alakítható, lecsúszásmentes és nyújtott nyitott idejű, vagyis könnyű vele dolgozni és hibátlanul tartja a helyén a csempét.  

Ha további kérdéseid vannak a burkolással vagy egyéb felújítási munkálatokkal kapcsolatban, keresd szaktanácsadóinkat a honlapunkon.

Forrás: life.hu

Szaktanácsot kérek