A burkolásnál sokféle szempontot érdemes figyelembe vennie a szakembernek: hova kerül a lap? Kül- vagy beltérre, illetve oldalfalra vagy netán a padlóra? Mekkora a terhelés? Mekkora a lapméret, a burkolat anyaga? De adódik még egy kérdés, amit sokan elfelejtenek, pedig nagyon el tudja rontani az egész munkát vagy folyamatot, ha rossz választ adunk a kérdésre.
Sok energiát és pénzt ölünk a burkolat kiválasztásába, és gyakran választunk nem hagyományos gres lapot. Ezek után izgatottan várod a végeredményt… és gyakran megesik, hogy mindez kész rémálom! A leragasztott burkolat felszíne ugyanis csíkos vagy foltos lesz. Ugye láttál már ilyet, vagy hallottál hasonló esetről? Esetleg veled is előfordult a felújításkor? Sajnos gyakrabban megesik az ilyesmi, mintsem azt gondolnád. Miről is van szó? Görgess tovább, hogy megismerd ezt a problémát!
Ez a gyakori hiba akkor keletkezik, amikor a burkolat anyagához vagy áttetszőségéhez nem illeszkedik jól a ragasztó. A ragasztó sokféle természetes kőben tud „felszivárogni”, ezzel elszínezve az adott kő felületét. Ekkor fordulhat az elő, hogy a ragasztócsíkok a burkolaton átlátszanak, vagy látszatra sötétebbnek tűnhet a lerakott kő az eredeti, kiválasztott színhez viszonyítva.
Esetek, amikor fehér hidegburkolati ragasztó választása indokolt
A ragasztó színével orvosolható ez a probléma. A világos színű természetes kövekhez előnyös a fehér színű ragasztókat használni, míg a sötétebb köveknél alkalmazzuk a szürke színű ragasztókat.
Más esetben is jelent-e a fehér színű ragasztó alkalmazása megoldást? A válasz: igen! Méghozzá az átlátszó vagy áttetsző üvegmozaik burkolat fektetése esetén van ennek jelentősége. Teljesen más élményt nyújt esztétikai szempontból, ha egy mozaikot fehér, vagy inkább szürke színű ragasztóval rögzítenek a helyére.
Vékony lapokhoz ideális választás
Beszélhetünk még egy helyzetről, amikor jól jön a fehér színű ragasztó igénybevétele. Ha vékony lapokat választottunk a burkoláshoz, világos színű fugával, akkor mindig tanácsos fehér ragasztót alkalmazni. A ragasztó elkerülhetetlenül felkerül a csempe oldalára is, és azt fugázás előtt sniccerrel muszáj lekaparni.
Viszont, ha nagy felület kerül burkolásra, akkor ezt szinte lehetetlen eredményesen elvégezni, és fugázáskor, miután visszamossák a fugát, a szürke ragasztópöttyök már messziről látszódnak az anyagban. Ezért ajánlják ilyenkor inkább a fehér színű ragasztót.
Milyen fehér színű ragasztók találhatók a Mapei termékválasztékában?
- Adesilex P9 (fehér) – fokozott terhelhetőségű, lecsúszás-mentes
- Keraflex (fehér) – fokozott terhelhetőségű, lecsúszás-mentes
- Adesilex P10 – különösen üvegmozaikhoz alkalmas
- Keraquick Maxi S1 (fehér) – gyorskötő, alakváltozásra képes
- Elastorapid (fehér) – rendkívül magas szintű ragasztó mindenféle burkolathoz
Ha további kérdéseid lennének az építkezéssel vagy felújítással kapcsolatban, illetve valamelyik Mapei termékről, vagy netán konkrét problémád van, esetleg szeretnél szakmai tanácsot, segítséget kérni egy meglévő építkezési, felújítási kérdésben, akkor fordulj hozzánk bizalommal.