Még mindig tart a tél, a fűtés miatt sok helyen csak úgy pörögnek az elfogyasztott köbméterek a gázórán. Érdemes ilyenkor elgondolkozni azon, hogy az esedékes felújításkor olyan fűtés készüljön, ami energiatakarékos és egyenletes meleget ad. Nézzük az egyik legjobb megoldást közelebbről!
A padlófűtésről van szó, amely kerámia vagy terméskő burkolatokkal mutatja meg igazi erősségét, ezekkel „együttműködve” ad igazán egyenletes meleget. A tökéletes végeredmény érdekében jó, ha ismersz 3 alapszabályt a padlófűtésről.
Íme, a 3 szabály, amit padlófűtés esetén a szakemberek ajánlanak
#1 szabály: A nedvességtartalmat szigorúan ellenőrizni kell
A legfontosabb szabály, hogy a fűtött padlószerkezeteken a burkoló a burkolás előtt minden esetben CM-készülékkel mérje meg az aljzat maradék nedvességtartalmát.
A mérést komolyan kell venni. Ha a fűtött aljzatban túl nagy a nedvességtartalom, akkor sokkal intenzívebb páranyomás jut a járólapokra, amitől nemcsak a fugák színeződhetnek el, hanem a lapok is felválhatnak. Az aljzat tehát akkor burkolható, ha eléri a megfelelő nedvességtartalmat. Mennyi ez a nedvességtartalom?
- Cementkötésű padlóknál: 2 CM%
- Padlófűtésnél: 1,8 CM%
- Kalciumszulfát padlóknál: 0,5 CM%
- Fűtött szerkezeteknél: 0,3 CM% maradék nedvességtartalom az ideális.
#2 szabály: A felfűtés egy kritikus pont
A felfűtésnek több szerepe is van. Egyrészt segíti az aljzat kiszáradását, kötését. Ez lerövidíti az építési időt, és így idő illetve pénz takarítható meg. Másrészt teszteli magát a gépészeti rendszert. A felfűtés során előre lejátszódnak az aljzatban azok a folyamatok, hőmozgások, amelyek később a burkolat felválásához, repedések kialakulásához vezethetnek. A felfűtési jegyzőkönyvet alá kell írnia a fűtésszerelőnek, az építésznek és az építésvezetőnek is.
#3 szabály: A burkolás lépéseit érdemes szigorúan tartani
A felületet a sikeres próbafűtést követő 1 héten belül célszerű leburkolni. Ha ez nem történik meg, érdemes megismételni a felfűtési/lehűtési ciklust.
A padlófűtés miatt az aljzat nagyobb mozgást fog végezni, mintha fűtetlen lenne, ezért fokozottabban kell arra figyelni, hogy az aljzatban lévő mozgási hézagok megfelelően legyenek kialakítva a burkolatban is.
A ragasztóválasztást szintén nagyban befolyásolja a padlófűtés, pontosabban a keletkező hőmozgás és feszültségek. Általánosságban elmondható, hogy lapmérettől függően legalább C2-es besorolású, fokozott terhelhetőségű, vagy S-osztályú, alakváltozásra képes ragasztó alkalmas a padlófűtés burkolására. Ilyen például a Keraflex Easy S1 ragasztó.
Extra tipp: A lapokat kétoldalas kenést alkalmazva, a teljes beágyazódást biztosítva ajánlott fektetni. Ez javítja egyrészt a fűtési rendszer hatékonyságát, másrészt növeli a ragasztás biztonságát.Ha további szakmai tanácsra lenne szükséged, keresd fel honlapunkat és kérdezz szakértőinktől.