Flexibilis csemperagasztó, hogy a leragasztott burkolatok élettartama hosszútávú legyen
Lehet, nem gondol arra, hogy sok mindenre van szükség a flexibilis csemperagasztó kiválasztásához, de többet kell megfontolni, mint amire elsőre számít. Vásárlás előtt van néhány dolog, amit célszerű figyelembe vennie, mielőtt kidolgozná, hogy melyik csemperagasztó a megfelelő a burkolni kívánt felülethez. Az aljzatok állandóan mozognak, ezért szükséges olyan anyagokat alkalmazni, amelyek csillapítják ezt a nyírófeszültséget, illetve a leragasztott burkolatok életciklusa hosszú legyen. Az eredmény, hogy ezeket a mozgásokat az anyagok le tudják követni, következésképp nem repednek el, vagy válnak fel. Alábbi bejegyzésünkben alaposan körbejárjuk ezt a témát.
Flexibilis csemperagasztó és a szempontok
A kivitelezők és burkolók a flexibilis csemperagasztó elnevezést szokták meg, pedig valójában a helyes megnevezésük az S1 (pl.: KERAFLEX MAXI S1) alakváltozásra képes, valamint az S2 (pl.: ULTRALITE S2 FLEX nagy alakváltozásra képes ragasztók. Ha azt szeretné, hogy burkolatai kültéren is rendkívül tartósak legyenek, akkor abban az esetben csakis ez a ragasztótípus lehet a legjobb választás, ugyanis képes arra, hogy a kültéri burkolatokat érő gyors hőmérsékletváltozásokra jól reflektáljon. Az osztályozásról majd később, először nézzük az alakváltozásra képes csemperagasztóval kapcsolatos szempontokat.
A megfelelő keverék beszerzése
A ragasztó két különböző típusban kapható – készre kevert paszta és por alakú. A készre kevert előnye, hogy közvetlenül a kádból használható, így időt és fáradságot takarít meg a ragasztó saját kezű összekeverésével. A hátránya azonban, hogy valójában csak kisméretű (30×30 cm-nél kisebb) kerámia csempékhez és visszafröccsenő felületekhez alkalmas.
A por alakú ragasztó viszont bármilyen csempére és szinte bármilyen felületre használható. Olcsóbb is, mint a készre kevert, és sokkal erősebb a kötése.
Milyen színű?
A legtöbb ragasztó szürke vagy fehér színben vásárolható meg. A kiválasztott fugázószíntől függ, hogy melyiket vásárolja. Ha sötétebb fugázót használ jobb, ha szürke ragasztót használ, és fordítva a fehér fugázáshoz.
Van padlófűtés?
Ha a csempézendő helyiségben padlófűtés van, nagyon fontos, hogy rugalmas ragasztót használjon. Ennek az az oka, hogy a fűtés felmelegedése és hűtése miatt a burkolat megreped a nem rugalmas ragasztó miatt. Figyelembe kell venni magát a fűtési rendszert is – bár a legtöbb flexibilis csemperagasztó alkalmas elektromos és vizes padlófűtési rendszerekhez is, mindig érdemes szakértői tanácsot kérni, hogy melyik működik a legjobban az otthonában. Kérdezze meg Mapei tanácsadóját!
Szánjon időt a jó munka elvégzésére
Ami a ragasztókat illeti, különböző kötési sebességeket érhet el, gyakran „Normál” vagy „Gyors” elnevezéssel. Amint a ragasztó megköt, elkezdheti a fugázást és a munka befejezését, így valószínűleg a gyorskötési opciót választja. Ha azonban nehéz mintázatú helyiséget burkol, előnyös lenne egy lassabban kötődő ragasztó, hogy biztosan legyen ideje, hogy minden úgy nézzen ki, ahogy azt szeretné.
Hol történik a burkolás?
Fontos, hogy gondolja át a burkolandó területet. Nedves helyiségekben, zuhanyzókban, fürdőszobákban és konyhákban a helyiség nedvességtartalma miatt vízálló ragasztó használata javasolt.
Mire burkolunk?
Ha friss vakolatra kíván burkolni, elengedhetetlen, hogy a munka megkezdése előtt alapozót – pl.: Primer G – vigyen fel. Ez biztosítja, hogy a felület tömített legyen, és a víz ne kerüljön ki, ami erősebb kötést eredményez. Ha fapadlóra burkol, győződjön meg arról, hogy van-e csempe hátlap vagy erős rétegelt lemez, mielőtt elkezdené, és ne használjon készen összekevert ragasztót – a fához a por a legjobb. Ha betonpadlóra burkol, először győződjön meg arról, hogy a beton teljesen megszáradt, majd használjon gyorsan kötő ragasztót.
A burkolási projekteknél rendkívül fontos a megfelelő ragasztó beszerzése, mivel ez tudja biztosítani, hogy az elvégzett a munka remekül fog kinézni a befejezés után, és az elkövetkező időre is tartós és mutatós marad. Mindig érdemes kikérni a Mapei szakértők véleményét, ezért keresse fel bátran a tanácsadókat, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a kívánt ragasztót választja ki a munkájához.
Az alábbiakban néhány dolgot célszerű meghatározni a vásárlás előtt:
- Milyen típusú és méretű csempével dolgozik?
- Milyen aljzaton dolgozik (vakolat, gipszkarton stb.)?
- Van-e fűtött padlója?
Ezek mind nagyon fontos tényezők, amelyek befolyásolják a ragasztó kiválasztását.
Legyen óvatos! Sajnos nem mindig lehet megbízni a csomagoláson található információkban. Ha a ragasztó azt írja, hogy „bármilyen formátumú csempéhez” vagy „bármilyen típusú aljzathoz”, akkor ezt óvatosan kell venni: lehet, hogy ez csak egy reklámtrükk. Az egyetlen dolog, amire támaszkodhat, és figyeljen is erre, az a ragasztóosztály.
A csemperagasztók osztályozása
Az ISO 13007/AS4992 CE és UNI EN 12004 szerint három fő osztály létezik:
#1 Cementkötésű ragasztó általános igénybevételre (C1 osztály);
#2 Cementkötésű ragasztó fokozott igénybevételre (C2 osztály).
C1 osztály
A C1 osztály általános igénybevételre használható. A csempe méretét illetően azonban vannak korlátozások: nem használható beltéri aljzaton 40×40 cm-nél nagyobb, fűtött padlózaton, gipszkarton vagy vízszigetelő anyagokon 30 × 30-nál nagyobb felületre. A kültéri munka csak kis formátumú csempével lehetséges. Tapadási szilárdságuk legalább 0,5 N/mm2 legyen.
C2 osztály
A C2 osztály egy továbbfejlesztett ragasztó minden típusú csempe és szinte bármilyen típusú aljzathoz, beleértve a régi csempéket is. A tapadási szilárdság legalább 1 N/mm2. A csempe formátuma legfeljebb 60×60 cm lehet a szabványos C2 esetén beltérben.
A ragasztók további tulajdonságokkal, illetve megjelöléssel rendelkezhetnek:
T – Állékony, csökkentett lecsúszású ragasztó
E – Meghosszabbított nyitott idejű ragasztó ( > 30 min)
F – Gyorskötésű
S1 – Alakváltozásra (2,5 – 5 mm között) képes ragasztó;
S2 – Nagy alakváltozásra ( > 5 mm) képes ragasztó.
A C2 S1 osztályú ragasztók használhatók beltéri, maximum 120 cm oldalhosszúságú lapokhoz. Ha kültéri burkolólapokat fektet le, akkor is ideális ragasztó 90 cm oldalhosszúságig.
A C2 S2 osztályú ragasztók használhatók 120 cm-nél nagyobb oldalhosszúságú burkolólapokhoz. Kiválóan működik, ha bármilyen formátumú csempét kell lerakni fűtött padlóra, gipszkarton szerkezetekre, kültéri teraszokra vagy erkélyekre.
A csemperagasztó és a kánikula
A kiszámíthatatlan hőmérsékleti viszonyok miatt gyakori jelenség, hogy a kültéri burkolatunkat úgynevezett „hősokk” éri. Ennek a lényege, hogy a burkolat, a ragasztó, illetve az alatta lévő beton hőmérsékletében alig néhány percen belül hatalmas változás áll be (például tikkasztó napsütést követő meglepő nyári zápor). Ennek következtében mind a burkolatunk, mind pedig a ragasztó és a beton elmozdul, azaz összehúzódik vagy tágul.
Azonban ezek elmozdulása nagymértékben eltér egymástól, és ez feszültséget okoz köztük. Ezt a kialakult feszültséget kell a ragasztónak a burkolat felválása nélkül egyensúlyban tartani. Erre kizárólag az alakváltozásra képes, másnéven S1 vagy S2 nagy alakváltozásra képes csemperagasztók alkalmasak.
- Kültéri burkolat esetében: amennyiben kültérre nem ilyen ragasztót választ, akkor sajnos már az első tél után számolhat a bosszantó következményekkel, hiszen ebben az esetben a burkolat felfagyhat.
- Nagy mechanikai terhelésnél: vegye figyelembe, hogy a burkolni kívánt helyiségben mekkora mechanikai terhelésre lehet számítani. Ez egy szoba vagy fürdőszoba esetén nem nagy, de egy garázsnál például már jelentős – itt szintén az alakváltozásra képes ragasztó az ideális választás.
- Várható nagy hőingadozás következtében: ne felejtsük el, hogy a hőingadozás nem csak kültéren érheti a járólapot, hanem beltéren is. Padlófűtés esetében például szintén az alakváltozásra képes ragasztó az egyetlen lehetőség, hiszen ebben a szituációban is fontos, hogy fokozott igénybevételű ragasztó bírja a fűtés gerjesztette hőingadozást.
Miért válasszon S1 alakváltozásra képes csemperagasztót?
Az S1 ragasztók rugalmassága nagyszerű befektetéssé teszi őket burkolási projektekhez. Általában többe kerülnek, mint a szabványos C2-es ragasztók, de hosszabb távon rájön, hogy minden fillért megérnek!
Ismerkedjünk meg néhány Mapei S1 alakváltozásra képes ragasztóval, hogy mihez mit és mikor használhatunk:
Keraflex S1: vékony maximum 5 mm-es ágyazatvastagsághoz ideális. Alkalmazhatjuk beltérben, oldalfalon, padlón, padlófűtásre, vízszigetelésre, maximum 120 cm oldalhosszúságig. Kültérben 90 cm oldalhosszúságig. Ideális medence csempék ragasztásához is.
Keraflex Maxi S1: 5 és 15 mm ágyazatvastagság között, alkalmazhatjuk beltérben, oldalfalon, padlón, padlófűtásre, vízszigetelésre, maximum 120 cm oldalhosszúságig. Kültérben 90 cm oldalhosszúságig. Kiválóan alkalmas a nedvességekre nem érzékeny, természetes kövekre.
Keraquick Maxi S1: maximum 15 mm-es ágyazatvastagságig beépíthető. Gyorskötő ragasztó. Kerámia és nedvességre nem érzékeny, természetes kőburkolatokhoz. Beltérben 120 cm-es, kültérben 90 cm-es oldalhosszúságig.
Ezen információk figyelembevételével válasszon körültekintően, mert megfelelő ragasztóval megakadályozhatja a burkolat korai tönkremenetelét.