Teraszburkolás és a legjobb padlólapok kiválasztása
A terasz olyan hely, ahol a teljes felület szabaddá válik, emiatt sokan a jobb esztétikai megjelenés érdekében a felület csempézését (teraszburkolás) részesítik előnyben. Ha háza felújítását vagy új vásárlását tervezi, nem hagyhatja figyelmen kívül azt az értéket sem, amit egy gyönyörű terasz kínál. A legjobb padlóburkolatok kiválasztása rendkívül fontossá válik otthona általános megjelenésének megőrzése érdekében. Rengeteg terasz padlólap áll rendelkezésre, amelyek gyönyörű megjelenést kölcsönöznek terének. Olvasson tovább, hogy megismerje a legjobb anyagokat és magának a burkolásnak a folyamatát.
Teraszburkolás előtt
A teraszpadló döntő fontosságú még a teraszburkolás megkezdése előtt, mivel ez határozza meg az épület általános állapotát. Ha a terasz padlóját megfelelően tervezik, a víz és a túlzott hő nem tud beszivárogni. Ez elősegíti a szerkezet hosszú távú, jó állapotának megőrzését.
Tehát, ha a teraszát is jó állapotban szeretné tartani, a padlólap vásárlása előtt vegye figyelembe az alábbi tényezőket.
A teraszpadlókra sajátos igények és kritériumok vonatkoznak, amelyek megkülönböztetik a többi padlóburkolattól. A teraszpadló beépítésénél nagyon sok tényezőt kell figyelembe venni. Ha ezeket a szempontokat nem veszik kellőképpen figyelembe a teraszpadló beépítésekor, az később jelentős problémákhoz vezethet.
Válassza a megfelelő csempe lehetőséget
Az egyik legfontosabb szempont, amelyet figyelembe kell venni a terasz padlólapjainak felrakása során (teraszburkolás), a megfelelőek kiválasztása. Válassza ki azokat a csempéket, amelyeket kifejezetten a teraszra terveztek és készítettek. Ellenkező esetben néhány hónapon belül megrepedhet a felület.
A csempéknek ellen kell állniuk a zord időjárási viszonyoknak
A teraszpadló strapabíró kell, hogy legyen, hiszen ellen kell állnia az erős napfénynek és a nagy melegnek nyáron, a csípős hidegnek télen és az esővíznek az esős évszakban. A terasz padlólapjai erősen ki vannak téve ezeknek az időjárási elemeknek. Ezért teraszpadlóhoz olyan csempe ajánlott, amely bírja a hideget és a meleget is. Hideg- és hőállóak legyenek, ha azt szeretné, hogy teraszpadlója évekig kitartson.
Folt- és karcálló
Ez egy másik fontos tulajdonság, amit érdemes keresni a teraszlapoknál. A csempének ellen kell állnia a foltoknak és a karcolásoknak, hogy megőrizze gyönyörű megjelenését. Ezzel együtt válassza ki a könnyen tisztítható és karbantartható csempéket.
Válasszon a stílusának megfelelő csempét
Terasza a felújítás vagy teraszburkolás során teljesen átalakul. Nem feltétlen kell követni a régimódi stílusú és hangulatú teraszlapok klasszikus designját. Válasszon olyan mintákat, színeket és textúrákat, amelyek jól illeszkednek otthona általános stílusához. Akár – bátor kísérletezőként – különféle tetőkert kialakításokat is beépíthet, hogy fokozza terasza megjelenését.
A csempék csúszásgátló tulajdonságai
Érdemes megfontolni a csúszásgátló teraszlapok kiválasztását, így élvezheti a területet anélkül, hogy aggódnia kellene attól, hogy heves esőzés esetén, vagy ha véletlenül víz ömlik rá elessen.
Mit vegyen figyelembe, amikor kerámia járólap padlót keres teraszára?
Porozitás
Ha padlót keres egy teraszhoz, amely nyitott az elemekre, akkor a legjobb, ha alacsony porozitású porcelán csempét választ. Kevesebb vizet szívnak fel, hihetetlenül ellenállnak az időjárásnak és tartósak, valamint jobban ellenállnak a karcolásnak.
Vastagság
Minél vastagabb a csempe, annál erősebbek lesznek a teraszburkolás után. Általánosságban elmondható, hogy a kültéri csempe átlagos vastagsága 10 mm, de akár 20 mm vastagságú padlólapokat is kaphat, amelyek könnyen felszerelhetők, és nem igényelnek ragasztót vagy illesztést. A dupla vastagságú padlóburkolat másik előnye, hogy közvetlenül ráhelyezheti olyan felületekre, mint például a cement, a kavics vagy a fű, és akár megemelt pálya kialakítására is használhatja őket. Ez a praktikus és gyorsan felszerelhető magaspadló az alatta kialakított üregnek köszönhetően kábelek és csövek elrejtésére is használható.
Csempe mérete és javított lehetőségek
Ha kültéri padlóburkolatot választunk (főleg, ha nagyobb teraszra), akkor érdemes nagyobb formátumú csempékben gondolkodni, amelyek egységesebb megjelenést kölcsönöznek a térnek. Ha pedig rektifikált lapokat választ, akkor kisebb hézagokat is elérhet a csempék között.
Csúszásmentesség
Ha a legbiztonságosabb megoldást keresi teraszához, válassza a csúszásmentes kültéri padlót. Ha pedig kültéri úszómedence területéről van szó, akkor ez feltétlenül kötelező.
Mik azok, amire feltétlenül figyelni kell?
Hőmozgások
A hidegburkolatoknak tartósan el kell viselniük a hideg és a meleg, az éjszakák és a nappalok, a tél és a nyár váltakozását. Az erős hőingadozások erőteljes tágulási-összehúzódási ciklusokat váltanak ki, amitől a lapok akár szét is repedhetnek, illetve felválhatnak. Mégis miért repedhetnek meg vagy válhatnak fel a lapok? Fontos, hogy ismerjük ezekre a kérdésekre a válaszokat, mert a burkolatok tartóssága ezen nagymértékben múlik. Az időjárás nagyon nagy szélsőségeket mutat, például nyáron egy sötét burkolatra tűző nap akár 70-80°C-ra is felmelegítheti azt. Aztán hirtelen leszakad az ég, elered a nyári zápor, netán jégeső is. A burkolat néhány perc alatt lehűl akár 20-30°C-ot.
A hőingadozás folytán az aljzatbeton, a vakolat lényegesen nagyobb mértékben tágulhat vagy húzódhat össze, mint a burkolat, ezért a két réteg között nyíróerők lépnek fel, feszültség keletkezik. Ha ezt a feszültséget nem vezetjük le valamilyen módon, akkor a burkolat előbb vagy utóbb felválik és megreped. A megoldást itt csak a megfelelő segédanyag-választás adja
A túl merev ragasztók ezeket a feszültségeket nem képesek károsodás nélkül elviselni, ezért olyan ragasztókat tanácsos választani, amelyek levezethetik és ellenállóak az ilyen feszültségeknek (pl.: Mapei S osztályú ragasztók vagy Ultralite S1).
Utat tör a víz a falban
Az épületek szerkezetén elég gyakoriak a kisebb repedések. Az újonnan épített lakásokban a repedési veszélyt még az is fokozza, hogy a túl rövid kivitelezési határidők miatt az épületmozgások a teraszburkolás idejére még nem fejeződnek be. A későbbi mozgások miatt a repedések a burkolatokon is jelentkeznek. Ahol pedig repedés jelentkezik, ott előbb-utóbb utat tör magának a beszivárgó víz. A nedvességnek kitett szerkezetekben el is kezdődik a lassú károkozás: vizesedés, beázás, penészedés, illetve a felfagyás.
A fürdőszobákban a kádból, a mosdóból vagy a zuhanyfülkéből kifröccsenő víz a legkisebb rést, repedést is megtalálva a leggondosabban lerakott fal- vagy padlóburkolatok résein át is utat talál magának és átáztatja a falazatot, vagy a teljes padlószerkezetet.
Fagyásveszély
Kültéren az erkélyek és a teraszok károsodhatnak leginkább, a burkolatfelválás szempontjából ezek a legveszélyeztetettebb területek. Az eddigiekben felvázolt problémaforráson túl még a fagy hatása is növelheti a kockázatot!
A Mapei szaktanácsadóit rendszeresen keresik fel telefonon vagy személyesen olyan tulajdonosok, akiknél a 2-3 éves teraszon tönkrement a burkolat. Sőt, volt köztük olyan is, akinél a burkolat már az első telet sem élte túl (rosszul kivitelezett teraszburkolás). A beszélgetések tanulsága az volt, hogy a tulajdonosok szempontjainál az olcsó ár dominált. Rossz helyen akartak takarékoskodni, például a ragasztó megvásárlásakor.
A hatékony teraszburkolás
Az egyik legösszetettebb burkolási feladat a meglévő teraszok, erkélyek felújítása, amihez már profi szakember szükséges. Nem árt tudni, milyen alapvető lépéseket kell betartani és milyen hibákat kell elkerülni a burkoláskor és persze, hogy tudjuk megoldani viszonylag gyorsan és egyszerűen
Nagyszerű és hosszabb távon jó dolog kültéren fával teraszt burkolni, a kerámialapok olcsóbbak. A későbbiekben részletesen bemutatjuk, hogy milyen alternatívák jöhetnek még szóba.
Teraszburkolás – előkészítés
- Aljzatbeton elkészítése. A beton megfelelő sűrűségen, hőmérsékleten való bedolgozása a földbe.
- Utókezelés. A lefektetett betont meg kell locsolni, különösen hőségben közvetlenül a beton elkészítése után takarjuk le a burkolásra szánt felületet.
- Szabadítsuk fel az aljzatbetont a zsírtól, szennyeződéstől és portól.
- Tapadóhíd felvitele. A műgyanta adalékanyaggal ellátott folyadékot teddy hengerrel vagy ecsettel vigyük fel a felületre. Cél a porlekötő hatás és a tapadás javítása.
- Készítsük elő a csemperagasztót! Beszerzésekor ügyeljünk arra, hogy fagyálló legyen, esetenként flexibilis tulajdonságokkal szintén rendelkezzen. A Mapei Elastorapid, Kerabond T+Isolastic vagy a Keraquick+Latex Plus termékei jöhetnek szóba. Fugánk cement- és műgyantaalapú legyen. Ez az ún. örökös fuga vízálló és vízzáró tulajdonságú.
- Tapadóhíd felvitele