A leggyakoribb betonhibák javítása – mikor melyik anyag jó?

A betonelemek az idő előrehaladtával az öregedés jeleit mutathatják. Ilyenkor jelennek meg a felületeken a repedések, a kilátszódó rozsdás betonvasak, a letöredezett és lepattogzott betonrészek. Nézzük, mik a legjellemzőbb hibák és milyen anyagok használhatók a leggyakoribb betonhibák javítása érdekében!

Mik a legygyakoribb betonhibák?

1. Nem elég szép a beton felülete 

Frissen elkészült vagy régebbi betonfelületeinknél sokszor szem előtt maradnak a beton és a zsaluzat között bent maradó légbuborékok, vagy más hibák, amelyeket jó lenne eltüntetni.

Ilyenkor a megoldás egy olyan világosszürke „beton” színű simító anyag alkalmazása, amelynek kicsi a szemcsemérete, és könnyen eldolgozható a felszínen úgy, hogy akár csak a légbuborékokat töltjük ki vele vagy az egész felületen alkalmazzuk, hogy hibamentes, esztétikus felülethez jussunk.

A Planitop Fine Finish simítóhabarcs segítségével az előkészített felületre tapadásfokozó használata nélkül „teljesen elfogyó” simítások készíthetők, a termék rétegenként legfeljebb 3 mm vastagságban dolgozható be. A Planitop Fine Finish használatának számos előnye van. Használatával a mai modern igényeknek megfelelő látszóbeton jellegű felület alakítható ki, egy nagyon sima, egyenletes felszín alakítható ki vele, amit egy gumi lehúzóval (vagy fém simítóval) nagyon gyorsan be lehet dolgozni.

leggyakoribb betonhibák

2. Repedések vannak a beton felületén

Sok esetben előfordul, hogy a cement-esztrich vagy beton felületén repedések jelennek meg, ezek leggyakrabban a gyors száradás vagy zsugorodás miatt keletkeznek. Ebben az esetben pókhálószerű, keskenyebb repedések láthatóak a felületen, és sokszor csak a beton felülete nyílik meg, nincs elrepedve a beton.

Keskeny repedések esetén elég a repedéseket kitölteni egy híg epoxi gyantával, mint pl. az EPOJET vagy az EPOJET LV.

Ha egyenes vonal mentén keletkezett szélesebb dilatációs repedés, azokat minden esetben betonvarrás technológiával kell javítani. Az ilyen repedések kialakulásának oka leginkább a dilatációs mezők helytelen kialakítására vezethető vissza, ebben az esetben Eporip vagy Eporip Turbo anyaggal kell elvégezni a betonvarrást.

3. Letört, lepattogzott betonrészek pótlására van szükség

Sérült betonelemek helyreállításánál nagyon fontos a megfelelő felületelőkészítés: a hibás, sérült részeket el kell távolítani egészen az ép betonig, és meg kell tisztítani a felületet, amíg sérülésmentes, tömör és megfelelően durva felületet nem kapunk.

Az egyik legáltalánosabban ajánlható betonjavító anyag a Mapegrout 430, mely egy normál kötésű, szálerősítésű állékony habarcs. A termék jó választás az elhasználódott betonszerkezeti elemek részeinek visszaillesztésére, károsodott oszlopok és erkélyek éleinek javítására, betonacélok betontakarásának helyreállítására. A Mapegrout 430 egy rétegben 5 mm és 3,5 cm közötti vastagságban hordható fel.

4. Kilátszódnak a betonvasak

Rozsdás, kilátszó betonvasak esetén a betonvas körül a hibás, sérült betonrészt el kell távolítani, a rozsdás szakasz körül a betont teljesen visszabontani, hogy aztán fémtisztára lehessen tisztítani a betonvasakat például egy drótkefe segítségével.

Ezután két rétegben felhordjuk a betonvasak passziválása, védelme érdekében a Mapefer 1K Zero korróziógátló habarcsot. A Mapefer 1K Zero bekeverve egy „tejföl sűrűségű” habarcs, melyet két rétegben, ecsettel kell felhordani, összesen kb. 2 mm vastagságban.

További tippeket kaphatsz a betonjavításról szóló e-bookunkból, amelyet a gombra kattintva tölthetsz le.

Letöltöm az e-bookot

Ha elsőre végleges megoldásokat keresel a felújítással, építkezéssel kapcsolatban, fordulj szaktanácsadóinkhoz a honlapunkon

Szakmai kérdésem van