Ugye, milyen jó lenne, ha valaki alaposan felkészítene minket arra, milyen a jó minőségű burkolat-felújítás? Ha nem a káosz közepén fognánk a fejünket, hogy bárcsak tudtuk volna, mi vár ránk? Bárcsak okosabban fogtunk volna bele?
Ha hónapokkal később döbbenünk rá, hogy a felújítás rossz minőségben történt, már késő, a hibák javítása pedig igen költséges és idegőrlő munka. Szerencsére ezt el lehet kerülni: ha alaposan felkészülünk, és tisztában vagyunk az alapvető követelményekkel, gyerekjáték lesz az egész.
Íme, 3 jó tanács, amit ha megfogad, nem fordulhat elő, hogy rémálom lesz a felújításból!
Tanács 1: csak az új burkolat megvásárlása után keressen szakember, vegyen segéd- és ragasztóanyagot, és véglegesítse, hogy milyen kivitelezési technikát fognak alkalmazni.
A sikeres burkolás ugyanis nagyban függ a burkolat anyagától is, ezért érdemes tudni, hogy az egyes anyagok milyen tulajdonsággal bírnak. A közkedvelt kerámialapok nedvességfelvevő tulajdonsága például eltérő, ezért a ragasztó kiválasztásánál ezt a szempontot is figyelembe kell venni. Íme, pár általános szabály:
- a mázaskerámia burkolatok – csempék – általában nedvszívóak, ezért beltérben gyakorlatilag bármilyen csemperagasztóval ragaszthatóak.
- a greslapok vízfelvétele közelít a nullához, ezért a megfelelő tapadás elérése érdekében csak flexibilis ragasztó javasolt.
- a nagyobb vízfelvételű kerámia burkolólapok bármely csemperagasztóval ragaszthatóak
- a vékony, világos színű márvány- és gránitlapokat csak fehér ragasztóval ragasszuk.
- az elszíneződésre hajlamos márványlapok fektetésére minden esetben gyorskötő ragasztót használjunk.
- a nedvességre érzékeny márvány-, műmárvány és műgránit lapokat csak poliuretán ragasztóval szabad ragasztani.
Tanács 2: Mielőtt a burkolat és a ragasztó kiválasztásra kerülne, érdemes végiggondolni, hogy milyen mechanikai terhelés érheti a padlóburkolatot.
Lakásokban ritkán fordul elő nagyobb terhelés, ez esetben bármilyen, az előzőeknek megfelelő ragasztótípus alkalmazható. Ha kivételesen nagy igénybevétellel kell számolni, például a garázs burkolásánál, nagy alakváltozásra képes ragasztót kell használni. A burkolatot üregmentesen kell fektetni, folyóágyas ragasztóval, vagy flexragasztó kétoldali kenésével.
Tanács 3: a jó minőségű, gyors, pontos és tetszetős munka csak akkor garantált, ha a munkákhoz megfelelő minőségű ragasztó-, fugázó- és kiegészítő anyagokat használunk.
A célnak megfelelő ragasztóanyag kiválasztása a padlóburkolat használata során sok kellemetlenségtől kímélheti meg a lakás tulajdonosát, ha előtte figyelembe veszi, milyen fokú nedvesség fogja érni a burkolatot. A vizes helyiségekben olyan ragasztót kell alkalmazni, amely jól bírja a nagyobb vízterhelést, és a kent vízszigeteléseken is megfelelő tapadást biztosít.
Ne feledje, az elvárt végeredmény nagyban múlik a jó szakemberen, de azon is, hogy a felújító mennyire van tisztában a lehetőségekkel!
További kérdések esetén kérdezze szaktanácsadónkat díjmentesen!