Reméljük, Ön sosem tapasztalta még, hogy milyen rossz érzés, amikor annyi befektetett energia, idő és pénz után a felújítás eredménye… mondjuk ki: ronda. A csalódást meg lehet előzni, ha tudjuk, hol vannak a hibázási lehetőségek. Például a nagyon népszerű mozaikburkolat fektetésekor: Ön kiválasztja a csodaszép mozaikot, az eredmény mégsem olyan, mint álmaiban. Mutatjuk a 6 leggyakoribb okot, miért nem.
Íme, a 6 leggyakoribb hiba mozaik fektetésekor
- Üvegmozaiknál, nagy felület esetében, a felület a megszokottnál gondosabb kiegyenlítést igényel. Például 1 cm eltérés a függőlegestől már egy fél elemnyi különbséget eredményez, ami nagyon látszódhat.
- Világos színű lap szürke ragasztóval való ragasztása, ezáltal sötét háttérszínű lesz a mozaik.
- Hátoldali üvegszövethálós mozaik medencében: a szemek leáznak és kipotyognak. Az a ragasztó, amire rögzítik, feloldódik és elereszti a mozaikot.
- Ha a nátriumpapír kasírozású mozaikoknál korán mossák le, akkor amiatt potyognak le a szemek, mert a papírral együtt kiszakítják a ragasztót is lemosáskor.
- Túl sok ragasztót hordanak fel a mozaik alá, és a mozaikszemcsék közötti hézagokat (a fuga helyét) kitölti maga a ragasztó. Ekkor sajnos ki kell kaparni és újra kell ragasztani.
- Letisztításnál mechanikusan próbálják letisztítani a fugafátyolt, és így összekarcolják a fugafelületet.
A másik kiemelt kérdés, ami sok bukatót rejt magában: Milyen ragasztót válasszunk mozaikhoz?
Mozaikburkolatok ragasztásánál kizárólag néhány milliméteres vékonyágyas ragasztásról lehet szó. A mozaikok fektetése során nem használnak fugakereszteket, ezért függőleges felületeken célszerű lecsúszásmentes ragasztót választani.
Kerámiamozaikok normál kötésidejű ragasztója a KERAFLEX, vagy ennek gyorskötésű ragasztója a KERAQUICK ajánlott.
Átlátszó üvegmozaikok esetén az ADESILEX P10 + ISOLASTIC keveréke a legjobb választás, mivel ez a ragasztó kiemelkedő fehérségű.
Gyorskötésű ragasztó használata nagyobb összefüggő felület burkolásakor és kedvezőtlen időjárási körülmények esetén javasolható. Ilyenkor fokozottan oda kell figyelni a ragasztók nyitott idejére, mert ha bőrösödés után helyezik fel a mozaikokat, megfelelő tapadás nem jön létre.
Természetesen használhatóak epoxigyanta alapú ragasztók is, mint a KERAPOXY, vagy a KERAPOXY DESIGN is. Átlátszó üvegmozaikok esetén színes epoxi ragasztó alkalmazásával különleges esztétikai hatást érhetünk el.
Ha további szaktanácsra lenne szüksége a témában, keresse fel honlapunkat: https://www.mapei.com/hu/hu/szaktanacs