Szeretnél olyan látványos burkolatot az otthonodba, amelyre évek múlva is jó rátekinteni, ami minden napszakban más és más tulajdonságot ad az adott helyiségnek, és amit nem lehet soha megunni? A mozaik pontosan ilyen lehetőséget nyújthat, ezenkívül csak a fantáziád szabhat határt az alternatíváknak, ezzel teljesen egyedivé varázsolva az otthonod.
Azt azonban jó, ha tudod, hogy csak abban esetben lesz lenyűgöző és hatásos a látvány, ha az eltérő anyagú mozaikok fektetésének szabályait helyesen alkalmazzák.
A sokoldalú mozaikok
Az új anyagok sokszor a korábbiakkal ellentétben máshogyan viselkednek, ezért a burkolat kivitelezése ennek megfelelően új feladatot is jelent. Egyes mozaikok fektetése ugyanis olyan új ismereteket követelhet meg a burkoló, a tervező vagy akár a műszaki ellenőr szakemberektől, melyekre régebben egyáltalán nem volt szükség, így azokkal a szakkönyvekben sem találkozni. Nézzük, hogy milyen mozaikokról és burkolólapokról beszélhetünk:
Mázas kerámia mozaik
A legkevésbé sem okozhatnak gondot a klasszikus mázas kerámia mozaikok. Itt a ragasztó és a fugázóanyag kiválasztását a hidegburkolás terén már jól ismert megszokott szabályok szerint kell megtenni: ilyen lehet többek között a felhasználás helye, a várható igénybevétel, a fugák szélessége, vagy az esztétikai követelmények.
Álfugás burkolólap
A kerámia mozaikok tekintetében fontos megemlíteni az úgynevezett álfugákkal készülő burkolólapokat. Ezek nem igazi mozaikburkolatok, mégis megjelenésükben ugyanolyanok, így gyakran helyettesíthetik a burkolatokat.
Ezek a burkolólapok leginkább mázas kerámia lapok bemélyített és vágott álfugákkal. A jelentős problémát a vágott álfugák és a lapok közötti valódi fugák közt eltérő nedvszívóképesség jelenthet, amely különböző fugaszínben, vagy foltos fugaképben mutatkozhat meg. Az ilyen burkolatokhoz válasszunk fehér, vagy mindenképp világos, semleges színű fugát.
Az üvegmozaik fajtái és kezelésük
A mozaik szó hallatán a legtöbb esetben az üvegmozaikra gondolunk, mivel ez a legelterjedtebb fogalomkör a mozaikburkolatoknál. Általánosságban elmondhatjuk, hogy az anyaguk nem nedvszívó, a felületük nehezen ragasztható, ezért jobb minőségű ragasztóra lesz szükségünk. Azonban célszerű ezt az osztályt még tovább bontani. A teljesen üvegből készült mozaikok tekintetében a fektetési mód és a kiválasztott ragasztó szintén nagymértékben befolyásolja, hogy a mozaikszemek mennyire átlátszóak.
Hátoldalán színezett üvegmozaik: A színezett kristálymozaikok és az úszómedencékben leggyakrabban használt színes, de éppen csak áttetsző mozaikoknál is fehér ragasztót kell alkalmazni, például a KERABOND T és az ISOLASTIC termékek keverékét.
A ragasztó színe átüthet csekély mértékben a burkolaton, és így a kapott összképet befolyásolhatja az alapfelület színe a mozaik mögött. A ragasztó kiválasztásánál és a fektetési módnál nem annyira fontos a ragasztó fehérségének a mértéke, és a teljes hátoldali fedettségre is csak egyéb igénybevételek következtében válhat szükségessé.
Áttetsző üvegmozaik:
Az üvegmozaikok között az opálosan áttetszőtől kezdődően a teljesen átlátszóig nagyon sokfélét találhatunk.
Ezeknél a mozaikoknál már lényegesebb a ragasztóágy színe, ennek elősegítésére az ADESILEX P10 és az ISOLASTIC keverékét célszerű igény bevenni, amely kiváló minőségű, fokozott fehérségű és finomszemcsés ragasztó.
Minél áttetszőbb az üvegmozaik, annál meghatározóbb a fektetési mód. Jelenleg már olyan mozaikok is beszerezhetők, amelyek mögött szinte jól látszódik a mozaikszemek beágyazódásának legapróbb hibája is. Az ilyen mozaikoknak a fektetése igen nagy gyakorlatot követel. Ha mód van rá, előzőleg készíttessünk próbafelületet. Átlátszó, áttetsző mozaikoknál kivételes impulzusokat lehet elérni a színes KERAPOXY epoxi ragasztó és fugázó segítségével.
Hátoldalon bevont üvegmozaik:
Az üvegmozaikok egy új osztályát képezik a tükrös, foncsorozott, aranyozott hátoldalú mozaikok. Ezeknél a hátoldal bevonatától függően megtörténhet, hogy a cementes ragasztó által előidézett lúgos közeg megmarja, bemattítja az adott bevonatot.
Mindezt figyelembe véve ezeket a mozaikokat csak előzetes, többnyire pár héttel korábban készült, megnyugtató eredményt hozott „próba” után tanácsos cementes ragasztóágyba fektetni. Hatékony megoldás, ha cementmentes ragasztót (KERAPOXY ADHESIVE-t, KERAPOXY-t vagy KERALASTIC-ot) és cementmentes fugázót (KERAPOXY EASY DESIGN-t, KERAPOXY CQ-t) alkalmaznak a burkoláskor.