Nem is gondolnánk, hogy mennyi mindenre használható a műgyanta. Az építőiparban széles körben elterjedt anyag a ragasztók, fugázók, beton, alapozó és padló alapanyaga is lehet – hogy csak a leggyakoribb előfordulásait említsük.
Az ezerarcú műgyanta
A műgyanta, vagy más néven szintetikus gyanta a növényi gyantákhoz hasonló tulajdonságokkal rendelkező mesterséges anyag. A műgyanták tulajdonképpen olyan viszkózus folyadékok, amelyek képesek véglegesen megkeményedni. Számos módon és formában alkalmazzák a műgyantát az építőiparban. Annál jobb az adott termék minősége, minél magasabb a műgyanta-tartalma.
Műgyanta: a ragasztók és fugázók összetevője
A jó minőségű ragasztók elképzelhetetlenek műgyanta nélkül. Minél nagyobb mennyiségben tartalmaz egy alakváltozásra képes ragasztó műgyantát, annál jobb minőségű.
Az Adesilex P22 olyan lecsúszásmentes, diszperziós ragasztó, amely kerámia burkolólapokhoz használható, és akár alakváltozásnak kitett aljzaton is megállja a helyét.
A KERAPOXY pedig egy méltán kedvelt gyorskötésű ragasztó, amely kerámia burkolólapok, természetes kőlapok, cementkötésű forgácslapok, beton és egyéb építőanyagok gyorskötésű ragasztására alkalmas. Ez a termék valójában „2 az 1-ben”, mivel fugázó anyagként is alkalmazható.
A fuga tekintetében is jelentős, hogy tartalmaz-e műgyantát, és ha igen, akkor mennyit. A műgyanta bázisú fugák nagy előnye, hogy sav- és lúgállóak, nagyon könnyű őket tisztán tartani, és nem szívnak magukba semmilyen szennyeződést.
Önterülő padló, más néven műgyanta padló vagy ipari padló
Jellemzői:
- nem tartalmaz fugákat,
- könnyen takarítható,
- pormentes,
- vízzáró felületű.
Többnyire ipari és kereskedelmi területeken elterjedt a használata, de már lakossági használata is kezd elterjedni. Kiválóan alkalmas melléképületek, pincék, garázsok, kazánházak padlójának.
A műgyanta padló számtalan előnyös tulajdonsággal rendelkezik, többek között mellette szól a hosszú élettartam, az, hogy könnyedén tisztán tartható, karbantartható.
Műgyanta bázisú alapozó
Azért ajánlott alapozót használni, hogy a burkolni vagy festeni kívánt terület tartós legyen. Nem mindegy azonban, hogy milyen felületre milyen alapozót használunk. Ez azt jelenti, hogy különböző típusú alapozó használandó nedvszívó, illetve nem nedvszívó felületek esetében.
Speciális eset, amikor műgyanta padló készítéséhez kell alapozni – műgyanta bázisú alapozóval. Erre legalkalmasabb a Mapei által forgalmazott Primer SN kétkomponensű alapozó.
Beton – műgyantából
Miért nem elég jó a hagyományos beton, mi szükség van műgyanta betonra? A hagyományos betonhoz képest a műgyanta betonban a homokot vagy a kavicsot műgyanta köti össze.
A műgyanta kötésű beton remek tulajdonságokkal bír:
- jobb mechanikai tulajdonságokkal bír,
- felülete víz-, por- és vegyszerálló,
- a felülete nem porlad,
- tisztítható.
A cement alapú beton nagy előnye az árában rejlik, jóval olcsóbb, mint a műgyanta kötésű társa. Éppen emiatt utóbbit csak vékony fedőrétegként felhordva szokták javasolni. Különösen izgalmassá teszi a műgyanta betont, hogy színezék hozzáadásával, valamint a megfelelő technológia alkalmazásával műmárvány, illetve műgránit készíthető belőle.
Amint látható, a műgyanta valóban rendkívül széles körben felhasználható, gyakorlatilag szinte minden építési részmunkafolyamatban jelen van, nem véletlen, hogy a felújítók körében is egyre ismertebb a jelentősége.
Ha további tájákoztatást szeretnél a témával kapcsolatban, vagy bármilyen felújítással, építkezéssel kapcsolatos kérdésed van, és elsőre végleges megoldásokat keresel, fordulj szaktanácsadóinkhoz a honlapunkon.