Amilyen kicsi, olyan bosszantó tud lenni: talán a terasz a lakásoknak az a tere, ami a legtöbb bosszúságra ad okot. A teraszburkolások nagy része ugyanis nem tartós, és előbb-utóbb a lakástulajdonosok nagy része szembe kell kerüljön azzal, hogy a burkolat kopog, felválik, beázik, megreped, a fuga kipereg. Nincs annál hervasztóbb látvány, mint amikor a terasz egyik sarkában egyre nő a felvált lapok kupaca! Pedig a mesébe illő, tartós teraszburkolathoz csak 3 szabályt kell betartani…
Mire figyeljen, ha tartós teraszburkolatot szeretne?
- A nagyobb igénybevétel speciális anyagokat kíván
Teraszunk (még akkor is, ha fedett) ki van téve az időjárás viszontagságainak: a hidegnek, a melegnek, a csapadéknak. Számolni kell az extrém hőingadozásokkal is, gondoljunk csak egy olyan forró nyári napra, amikor hirtelen elsötétedik az ég, és elkezd esni a jégeső. A teraszburkolat és a burkolat fektetéséhez használt összes segédanyag sokkal többet kell elviseljen, mint egy beltéri burkolat. Ha ugyanazokat az anyagokat használnánk fel, 1-2 év múlva búcsút is inthetnénk a még jócskán újnak számító burkolatnak.
Terasz burkolásához mindig alakváltozásra képes ragasztóra van szükség. Az alakváltozásra képes ragasztó rugalmas, és képes levezetni a hőmérséklet-különbségből adódó feszültségeket, ami a burkolatot éri.
Egyszer tervezzen, egyszer készüljön, és egyszer készíttesse el! Ez azonban csak akkor lehetséges, ha minőségi alapanyagokat használ. Egy sikeres teraszburkolás történetével ismerkedhet meg videónkban.
- A terasz vízszigetelése nem maradhat el
Különösen akkor nem, ha helyiség van alatta. Figyelembe véve az itthoni évi átlagos csapadékmennyiséget, erős igénybevétellel kell számolni, és kétkomponensű vízszigetelést kell alkalmazni, két rétegben. A terasz és a falak találkozásának megfelelő vízszigetelését rugalmas vízszigetelő szalag beágyazásával kell kialakítani.
- A teraszburkolat dilatálása
A teraszon a burkolási technika is más, beltérben. Mivel a külső hatások miatt a teraszon a burkolólapok mozognak, ennek a mozgásnak szabad teret kell adni. Erre szolgál a dilatáció, vagyis általában 15 m2-enként dilatációs rést kell beiktatni. Ugyanígy a teraszt határoló falak felé is biztosítani kell a dilatációs távolságot. A dilatálás nem csak abból áll, hogy távolságot hagyunk a lapok között. A dilatáláskor beépítenek egy dilatációs profilt, amit a burkolólapok alatt kell a ragasztóba ágyazni.
Ha szeretné elkerülni a katasztrofális hibákat teraszburkoláskor, töltse le ingyenes kiadványunkat, amiben számos hasznos és gyakorlati tippet talál! A kétszer elkészített teraszburkolat esete című e-bookot itt töltheti le díjmentesen>>