A megfelelő burkolatok kiválasztása rendkívüli fontosságú egy felújítás vagy építkezés előtt, hiszen a burkolattal hosszú évekre tervezünk, és egy rossz döntés után a bosszantó hibák rövid idő alatt megjelenhetnek, ezeket aztán nézhetjük a következő felújításig. Mutatjuk a 4 legfontosabb kérdésre a választ.
„Tényleg számít a minőség?”
Nem jó ötlet a legolcsóbb lapokat és segédanyagokat választani. Gyakran előfordul, hogy a kedvező árú termék dobozában több görbe, egyenetlen lapot találunk, amit a szakember csak nehezen, vagy egyáltalán nem tud felhasználni. Tehát máris nem spóroltunk olyan sokat, hiszen mehetünk vissza az áruházba újabb dobozokat venni. A silányabb minőségű ragasztó egy ideig biztosan tart, de közel sem olyan hosszan, mint ahogy mi terveztük, így a javítással újabb pénzkiadás jár együtt.
Érdemes tehát a jobb minőségű termékeket és segédanyagokat választani! A lapok két féle osztály besorolást kaphatnak: I. vagy II. osztály
A különbség a legtöbb esetben a felület kisebb esztétikai hibáit jelöli, de ezek szemmel alig vagy egyáltalán nem láthatóak. Viszont a II. osztályú lapoknál több lehet a hibás lapok száma, és a minőségük is valamivel gyengébb, mint az I. osztályú csempéké.
„Csempe vagy járólap?”
A padlólapok (járólapok) minden esetben magas kopásállósággal rendelkeznek, mivel nagyobb igénybevételnek vannak kitéve. Gyakran találkozhatunk olyan megoldással, hogy a falra is ilyen lapok kerülnek, mivel méretük általában nagyobb, mint a csempéké, és jóval masszívabbak is.
A hagyományos csempe kopásállósága általában alacsony, ezért nem javasoltak padlóburkolatnak.
A greslapok (más néven kőporcelán) kiemelkedő kopásállósággal rendelkeznek és alacsony porozitásuk miatt kiváló fagyállóságúak, ezért kül- és beltéren is ideális burkolóanyagok.
Fontos, hogy olyan csemperagasztót válasszunk a lapokhoz, amelyeket kifejezetten az adott laptípushoz ajánl a gyártó.
Kopásállósági jelzések:
- PEI II: gyenge kopásállóság (falicsempék, mozaik csempe)
- PEI III: közepes kopásállóság (nappaliba, és fürdőszobába ideális ilyen jelzésű lapokat választani)
- PEI IV: erős kopásállóság (igénybevett helyekre, pl. előszoba, konyha)
- PEI V: kiemelkedő kopásállóság (kültérre, pl. természetes kövek, lapok)
„Mi a helyzet padlófűtésnél?”
Padlófűtésnél a járólap hőnek van kitéve, így csak erre alkalmas lapokkal szabad burkoltatni. A fagyálló lapok megfelelőek erre a célra, mivel jól bírják a hőingadozást, de a vörös agyagból készült járólap is alkalmas lehet, mivel a kiégetési hőmérséklete magas.
A járólap tartóssága elsődlegesen nem a burkolat típusától, hanem a burkolás technikáján múlik. Fontos, hogy megfelelő dilatációs hézagot hagyjon a szakember, és hogy csak erre ajánlott ragasztóval történjen a lerakás. Ilyen például az Adesilex P10, amely egy fokozott terhelhetőségű, lecsúszásmentes, nyújtott nyitott idejű, cementkötésű, fehér ragasztóhabarcs.
A padlófűtéshez a legideálisabb a kőburkolat, mivel rendkívül jó hővezetők. Ma már elérhető fa hatású járólap is, így akik ezt a stílust kedvelik, azok is találnak alternatívát a kerámia lapok között. Ha semmiképp sem szeretnénk járólapot, akkor laminált padlót is választhatunk, ebben az esetben fontos, hogy 9-12mm közötti vastagságú legyen.
Bármelyik burkolattípust választjuk, a legfontosabb megnézni, hogy milyen illesztéssel kapcsolódnak egymáshoz a burkolatok, mivel a hőtágulás miatt a padló „mozogni” fog.
Laminált padló esetén érdemes a klikk-rendszerű lapokat választani, mivel ezek nem tudnak szétcsúszni. Fontos megnézni a burkolat felületét is, legjobb megoldás a HDF lemez, mivel ez jobb hővezető, mint a tömör fa, így akár a fűtési költségeinken is csökkenthetünk.
„Mennyi burkolatot vásároljunk?”
Érdemes mindenképpen a kivitelezést végző szakemberrel egyeztetni, de általános jótanács, hogy mint minden építőanyagnál, a burkolatoknál is ajánlott 10-15%-kal többet vásárolni.
A mennyiség meghatározásához fontos átgondolni, hogy a burkolat milyen mintázatban kerül lerakásra, valamint számolni kell vele, hogy a csomagok tartalmazhatnak használhatatlan lapokat, illetve jó, ha félre tudunk tenni párat az esetleges javításokhoz.
A két legnépszerűbb lerakási minta a háló (amikor a lapok közötti fugák párhuzamosan futnak a falakkal) és a diagonál (amikor a fugázás 45°-os szöget zár be a falakkal. A közhiedelemmel ellentétben ez a fajta lerakási mód nem vesz igénybe több anyagot, mint a hálós lerakás).
A fix24.hu cikke nyomán, képek is onnan.