Mi alapján választ egy burkoló szakember burkolatragasztót? Miért van a Mapei-nek ezerféle csemperagasztója? Végre megérkezett a cikk, amely sok magyar családnak lesz nagy segítségére.
A mai modern burkolás fényévekre van attól, amikor még csak néhány fajta burkolat volt az üzletekben, akár a méretét, akár az anyagát tekintve. Ma már nem elegendő a burkoláshoz egy közepes csempevágó, egy fogazott simító, egy fugázógumi és egy szivacs. Ebből egyenesen következik, hogy egyféle ragasztó nem fogja megoldani a különböző igényeket. De akkor mégis, hogyan találjuk meg a burkolatunkhoz leginkább passzoló ragasztót? Ennek jártunk utána.
Mekk Mester ragasztóval nem sokra megyünk
Annak idején Mekk Mesterrel is az volt a legnagyobb probléma, hogy megpróbált mindenhez érteni, így végül semmihez nem volt meg a kellő tudása. A mai ezerféle anyagú, formájú, kivitelezésű csempe és burkolat kínálatban sem jutunk előbbre, ha olyan ragasztót választunk, amely azt ígéri, mindenhez passzol. Ilyen ragasztó ugyanis nem létezik. Legfeljebb a marketing szlogenek szintjén.
Figyeljük az E betűt
A fenti jelölések közül fókuszáljunk az „E” betűre. Ha ezt látjuk egy ragasztó címkéjén, akkor már nagy baj nem érhet minket.
Egy erősen nedvszívó képességű felület, és egy kevésbé szívó, vízszigetelt felület közt óriási a különbség nyitott idő szempontjából.
A kevésbé nedvszívó (szigetelt) felületnek a nyitott ideje sokkal jobb, így aztán kevesebb vizet szív ki a ragasztóból. A nem szigetelt fal azonban képtelen visszanedvesíteni a lapok hátoldalát, és nem ragad megfelelően a falhoz. Valamilyen szinten kialakult a kötés/tapadás, de ez hosszú távon nem lesz elégséges, így pedig a ragasztó nem tudja azt a teljesítményt nyújtani, amire képes lenne. Hosszú távon ez pedig a csempe leválásához vezethet.
Figyeljük a hőmérsékletet is
A nyitott idő mellett érdemes figyelembe venni a hőmérsékletet is. Egészen más ragasztóra lehet szükségünk télen vagy éppen nyáron, illetve kültéren és beltéren. Fontos, hogy a környezeti hőmérséklet nem egyenlő a felülethőmérséklettel. Amikor már kint kellemes, tavaszias idő van, odabent egy fűtetlen ház falai, aljzata nagyon alacsony hőmérsékletet mutathatnak. Ez pedig befolyásolja a ragasztóválasztást.
Hova mit?
A Keraflex Easy S1 az egyik legnépszerűbb ragasztó, ugyanis nagyon könnyű vele dolgozni, így ha nem is mindenhova, de a ház több pontján remekül használható.
Speciális köveknél, gránitoknál, főleg a 15 mm-nél vékonyabb lapoknál jellemző a foltosodás kialakulása. Ebben az esetben a gyorskötésű ragasztó a jó választás. Azok ugyanis nem foltosítják el a lapokat. Természetes kőnél azonban minden esetben kérjen információt a Mapei szakembereitől.
Üvegmozaiknál a színhelyes epoxy a legideálisabb választás.
Hűvösebb időben inkább a normál kötésű ragasztó ajánlott, mert a gyorskötésű nem fog kikötni. Természetes kövekhez azonban az utóbbit ajánljuk.