Ha felújítás vagy építkezés előtt áll, a mesterburkoló tanácsai segítenek Önnek eligazodni a burkolás útvesztőjében. Ha ezeket a tanácsokat megfogadja, nagy meglepetés vagy kellemetlenség nem érheti a munkálatok végeztével, a burkolat pedig valóban az otthona éke lehet!
1. Tervezzük meg a burkolandó felületet
Ma már 3D látványterv elkészítésére is van lehetőség, amiket kérésre fürdőszobaszalonok, illetve lakberendezők is elkészítenek. Ezek segítenek jobban elképzelni és átlátni, hogy pontosan mit szeretnénk. Érdemes megterveztetni a burkolandó felület környezetét is, a berendezési tárgyak elhelyezése ugyanis befolyásolja a burkolat választását.
2. Ügyeljünk a színharmóniára és a méretekre
A finomabb pasztellszínek nyugodtabb környezetet sugároznak, míg a sötétebb árnyalatok karakteres stílusjegyet adhatnak a helyiségnek. A lapok méretei mindig a helység méreteivel legyenek arányosak. Egy kisebb szobába a kisebb lapok, míg egy nagyobb méretű helyiségbe a nagyobb lapok illenek. A most nagyon divatosak a nagy méretű lapok nem mindenhol mutatnak jól, a felburkolásuk sem túl praktikus. Nem beszélve arról, hogy egy utólagos javítás mindig növeli a kiadásokat.
3. Válasszunk jól szakembert
Igyekezzünk minél több referenciát begyűjteni a kiszemelt mesteremberről. Tudjuk meg, hány éves gyakorlata van a szakmában, kik ajánlják, milyen munkái voltak eddig. Ha van rá lehetőség, nézzük meg őt más helyszínek burkolása közben, vagy tekintsük meg a már elkészült munkáját. Így még itt szembesülhetünk az esetleges hibáival. Ezen kívül még a következőkre figyeljünk oda:
- sarkok, élek kialakítása,
- vágások, élvédők beszabása adott esetben lejtés kialakítása,
- fugázás minősége,
- a burkoló környezetének rendben tartása,
- a szerszámainak felszereltsége,
- a vállalt határidő betartása.
4. Kérjünk árajánlatot
A burkolásra vonatkozó árajánlat legyen részletes. A burkoló tételesen sorolja fel a felhasználni kívánt segédanyagokat, az egyes munkafázisokat és azok teljesítési idejét. Ne a legolcsóbb segédanyagot válassza, mert ennek később komoly problémái lehetnek. A Mapei például részletes anyagfelhasználási listát biztosít a különböző méretű és anyagú lapok fektetéséhez. Fontos szempont még, hogy a választott szakember számlaképes legyen, és adjon garanciát.
5. Kísérjük figyelemmel a burkolást
Ne sajnáljuk az időt, többször is ellenőrizzük a burkoló munkáját. Bátran kérdezzünk rá, mit miért csinál. Ellenőrizzük az egyes fázisokat, például a kenhető szigetelés meglétét, annak szakszerű kivitelezését (homogén, lyukacsoktól mentes felület, a sarkokban hajlaterősítő szalag, a szerelvényeknél szigetelő gallérok megléte). A burkolat nem lehet fogas, és nem csúszhatnak el a fugák hálós burkolásnál. A fugázás után nézzük meg, hogy lyukacsos-e a fuga, és ellenőrizzük, hogy ne legyen fugafátyol a felületen.
+1: Legyen a megállapodásban rögzített pontos elszámolás!
A munkadíjat érdemes előre megbeszélni és rögzíteni. A tételek rögzítése előtt érdemes több helyről is tájékozódni az adott munka díjáról. A legjobb, ha a két véglet között van az ár: a túl olcsó gyanús, ám a túl drága sem feltétlenül jelent garanciát. A csempehulladék és sitt elszállítását már jobb előre egyeztetni. Ha többletmunka adódik, azt a mesternek mindig előre kell jeleznie. A kifizetést mindig a munka utánra időzítsük.
A lakaskultura.hu cikke nyomán, képek is onnan.