Burkolás gipszkartonra: a leggyakoribb buktatók és a megoldások

A gipszkartont azok közé a faltípusok közé sorolhatjuk, amik több problémát is felvetnek a burkolási munka során. Például maga a burkolás gipszkartonra nem könnyű feladat. A legjobb, ha szakemberre bízod a munkálatokat, ugyanis ezzel időt, energiát és pénzt is megtakaríthatsz. Ettől függetlenül nem árt tisztában lenni a burkolás buktatóival, mielőtt elkezdődnek a munkálatok.

A szabványos gipszkarton más néven fali lap kiválóan alkalmas minden célra. A legegyszerűbb formában a gipszkarton a falak befejezésére szolgál. A gipszkarton falra vagy mennyezetre szerelése szintén egyszerű folyamat. A megfelelő mennyiségű gipszkarton megrendelése előtt egyszerűen meg kell mérni a fal vagy a felület területét. Aztán csak a táblákat kell a falhoz rögzíteni szögekkel vagy csavarokkal. A kész, polírozott megjelenés érdekében érdemes feltölteni a rögzített területeket fugázóanyaggal, hogy elkerüljük az egyenetlen felületet.  

A szabványos gipszkarton használatának előnyei a következők: 

  • Alacsony költségű és könnyű vele dolgozni. 
  • Lapos, vízszintes falakat eredményez azonnal a telepítés után, így tetszés szerint díszíthető. 
  • Ez egy környezetbarát építőanyag, ami azt jelenti, hogy „zöld” anyagnak számít.

Mindezek mellett sokan igyekeznek elkerülni azt, hogy a burkolás a gipszkartonra történjen. Ugyanis maga az anyag több szempontból alkalmatlan a csempézésre. Íme, néhány ok:

  • Nem vízálló. Szerencsére vannak impregnált változatok is, amelyeket víztaszító réteggel láttak el. Amennyiben klasszikus gipszkartonról van szó, akkor mindenképp egy alapozó réteggel célszerű elkezdeni a munkálatokat.
  • Instabil. Amikor a csemperagasztót és a fugázót kiválasztjuk, sajnos számolni kell a mozgással, mert ha nem alakváltozásra képes anyagot választunk ki, úgy néhány hónap múlva megjelenhetnek az első repedések.
  • Maga a gipszkarton felülete szintén körülményes, mert gyengébb felületi szilárdságú.

Ha mégis szükségszerű, akkor az alábbiakat javasolják a szakemberek:

Mindig szükséges az alapozó használata, a biztos végeredmény érdekében. Ez indokolt abban az esetben is, ha a gipszkarton már impregnált anyag. Ezzel jobb tapadás biztosítható, és a gipszkarton sem ázik át. A vizesblokk környékére csak magasabb páratartalmat elviselő gipszkartont tanácsos szerelni. A gipszkarton kiváltképp érzékeny a párára, ennek alapján gyorsan penészedik, emiatt is lényeges, hogy védve legyen a párától, illetve a vizesedéstől.

A gipszkarton fal egy „mozgó fal”, ezért alakváltozásra képes csemperagasztót és fugázóanyagot kell alkalmazni. A terméktulajdonság a csomagoláson mindig fel van tüntetve. Ha emellett a fugázó még vízlepergető és penészedésálló adalékot is tartalmaz, hatékonyabb lesz az eredmény – ilyen például az Ultracolor Plus. Az enyhe elmozdulások következtében figyelni kell a csatlakozó hézagok pontos tömítésére is. Ehhez szintén alakváltozásra képes, leginkább penészedésmentes tömítőanyagot javasolt: népszerű megoldás a Mapesil AC.

Ha kíváncsi vagy a pontos rétegrendre és a burkolás lépéseire, célszerű letölteni az ingyenes e-bookot, amelyben sok hasznos tippet találsz. 

Letöltöm az e-bookot

Ha további szakmai tanácsra lenne szükséged, keresd fel honlapunkat és kérdezz szakértőinktől. Mi elsőre végleges megoldásokban gondolkodunk, és ehhez adunk tanácsot is.

Szaktanácsot kérek