Hol vannak már azok az idők, amikor a burkolólap hallatán a 20×20 cm-es csempe ugrott be mindenkinek? A gyártási technológia fejlődésével a hagyományos greslapok oldalhossza 1 m fölé emelkedett, sőt vannak már 4 m oldalhosszúságú óriások is. És nem csak a burkolatok léptek szintet: hozzájuk kellett igazítani a burkolás technológiáját és a felhasznált segédanyagokat is.
A szakemberek szerint az igazi változás tulajdonképp nem is az egyre nagyobb méretű lapokban keresendő, hanem a felszín alatt: speciális eszközökre és speciális burkolástechnikai tudásra van szükség ahhoz, hogy a nagy lapokkal is minőségi munkát tudjunk végezni. Az alkalmazott segédanyagok terén is olyan termékeket kell választanunk, amelyek lehetővé teszik a speciális feladatok kivitelezését. A burkolatragasztó terén 2 lényeges tényezőt kell szem előtt tartanunk:
1. A burkolatragasztó lehetővé kell tegye az üregmentes fektetést
Mindenhol előnyös, de nagy lapoknál kötelező az üregmentes fektetés, ami azt jelenti, hogy a ragasztó gyakorlatilag teljesen be kell fedje a borkolólap hátoldalát. Ezt csakis képlékeny, rugalmas, jól bedolgozható, nagyfokú tapadással rendelkező ragasztóval tudjuk megvalósítani, ami a minőségi burkolatragasztók ismérve. A burkolat tartóssága szempontjából elengedhetetlen, hogy minőségi, a gyártó által tesztelt segédanyagokat használjunk. Érdemes odafigyelni tehát ezekre a tényezőkre is: amikor kiválasztottuk az álomszép burkolólapokat, ne feledkezzünk meg a megbízható segédanyagokról, vízszigetelésről, ragasztóról, fugázóról sem!
A Mapei választékában több burkolatragasztót is fog találni nagy burkolólapokhoz – hogy minden igényt és elképzelést lefedjünk: a Keraflex Extra S1, a Keraflex Easy S1, illetve az extra nagy lapokhoz használandó, nagy alakváltozásra képes Ultralite S2 ragasztóhabarcsok már 10 mm-es vastagságig használhatóak.
2. A ragasztó hátoldali nedvesítő képessége megfelelő kell legyen
Az, hogy a ragasztó friss állapotban mennyire nedvesíti a burkolólap hátoldalát, befolyásolja a kezdeti és a végső tapadást is. A nedvesítő képességet úgy ellenőrizhetjük a gyakorlatban, hogy egy lapot lefektetünk, majd visszavesszük.
Szeretné tudni, mire kell figyelni, amikor óriáslapokkal burkoltat? Ismerje meg idejében az összes szempontot, mert ezzel rengeteg plusz költséget és bosszúságot spórolhat meg magának! Töltse le ingyenes kiadványunkat most: Burkoljon óriásokkal!>>