Felmerült benned a kérdés, hogy vajon érdemes-e csempét tenni a gipszkartonra? Tartós lesz, vagy inkább hagyd el az ötletet? Cikkünkben segítünk kideríteni!
Van egy jó és egy rossz hírünk. Ha nem megfelelően csinálják, a csempe nem fog sokáig fennmaradni a gipszkartonon. De ha a mester ismeri a gipszkarton burkolásának trükkjeit, nemcsak tartós, de igazán mutatós végeredményt is kapsz!
Hogyan érheted el, hogy a csempe jól mutasson gipszkartonon?
A csempe gipszkartonra helyezése kicsit más, mint amikor téglafalra kerül a burkolás. Ha hosszú távon is gyönyörködni szeretnél a végeredményben, akkor tartsd szem előtt ezeket:
- Válaszd a megfelelő gipszkarton típust az adott helyiségbe.
- A szakemberek alkalmazzanak speciális rétegrendet és technikai megoldásokat.
- Érdemes speciális alap- és segédanyagokat használni.
A gipszkarton anyaga lényegesen gyengébb felületi szilárdságú, ráadásul mozog is. És igen, még a zöld gipszkarton sem teljesen vízálló.
Tanács #1: Bízd profikra!
Akár átalakítasz, akár felújítasz, a megfelelő szakember kiválasztása kulcsfontosságú. Sőt, gipszkarton és csempe esetén talán két különböző szakemberre is szükséged lesz, akik együtt dolgoznak. Egy jó burkoló nem fog burkolni, ha a gipszkarton nem megfelelő!
Milyen feltételeknek kell megfelelni?
A gipszkarton falnak elég erősnek kell lennie, hogy elbírja a burkolat és a segédanyagok súlyát. Emellett a ragasztónak és a fugázóanyagnak is alakváltozásra képesnek kell lennie, hogy a gipszkarton mozgását követni tudja, és hogy képes legyen tágulni és zsugorodni anélkül, hogy repedne vagy kihullana.
Válassz kisebb méretű csempéket, ha nagy mozgásra számítasz a gipszkartonon. A kisebb csempék jobban bírják a mozgást, mint a nagyobb lapok. Ha mégis nehéz burkolatot (pl. nagy méretű csempéket vagy természetes kőlapokat) szeretnél felrakni, érdemes megerősíteni a gipszkartonfal szerkezetét. Ez történhet a falban lévő fém- vagy fa vázszerkezet sűrítésével, illetve erősebb rögzítési pontokkal.
Ha nedves helyiségben (pl. fürdőszobában) tervezel burkolni, mindenképpen vízálló, zöld színű gipszkartont válassz. Ez a típus jobb nedvességállósággal rendelkezik, mint a standard gipszkarton, bár ahogy említettük, nem teljesen vízálló, így megfelelő vízszigetelésről is gondoskodnod kell.
Ajánlott például az Ultralite S2 Flex ragasztó, amely könnyű, mégis fokozott terhelhetőségű, a Kerapoxy Easy Design fugázóanyag, és a Mapesil AC rugalmas tömítőanyag a tökéletes eredmény érdekében. A hatékony vízszigeteléshez pedig a Mapelastic Aquadefense gyorsan száradó vízszigetelő rendszer a remek választás. A vízszigetelést nemcsak a gipszkarton felületén, hanem az illesztéseknél és sarkoknál is gondosan alkalmazni kell.Bár a gipszkartonozás és a burkolás is szakértelmet kíván, érdemes neked is átlátni a folyamatokat. Ha jobban el szeretnél mélyedni a témában, töltsd le a témához kapcsolódó e-bookot!
Letöltöm az e-bookot