A hidegburkolás komoly szaktudást igénylő feladat, kiváltképp ha a csempe gipszkartonra kerül. A gipszkarton ugyanis rendkívül sokoldalú, a fürdőszobai vagy egyéb hidegburkolásra alkalmas helyiségben való felhasználása ugyanakkor speciális technikai megoldásokat kíván a szakemberektől. Lássuk a legfontosabbakat!
Mire kell figyelni, ha a csempe gipszkartonra kerül?
A csempe gipszkartonra történő felhelyezése akkor lesz eredményes és hosszú ideig tartós, ha ha minden esetben az adott feladatnak megfelelő változat kerül beépítésre, a speciális követelményeknek megfelelő segédanyagok használata mellett.
A gipszkarton sajátosságai:
- gyengébb felületi szilárdsággal rendelkezik, mint a téglafal
- kifejezetten érzékeny a nedvességre (kivéve a speciálisan vizes helyiségekbe javasolt impregnált változatokat)
- a mechanikai behatásokra enyhe mozgással reagál
A felületi szilárdság problémája
A csempe gipszkartonra való burkolása nem lehetetlen feladat, de másféle, speciálisabb rétegrendet igényel mint egyéb burkolási módszerek.
Nem meglepő, hogy gipszkarton lényegesen gyengébb anyag, mint a legtöbb burkolásra szánt falfelület. Ahhoz, hogy a csempéket szilárdan megtartsa, nem egy, hanem kettő gipszkarton lapra van szükség.
Nedves helyiségbe kerül vagy sem?
A gipszkarton kiváló megoldás lehet a különböző elválasztó falak és akár a tetőtér beépítésére is, de a felhasználás előtt minden esetben mérlegelni kell, hogy az adott gipszkarton fal milyen mértékű nedvességnek és párának lesz kitéve.
A vizes helyiségekbe nem alkalmasak a hagyományos gipszkartonok, mert azok nedvesség vagy a folyamatos pára hatására elázhatnak, úgy pedig képtelenek lennének megtartani a rájuk burkolt csempe súlyát, nem beszélve más súlyos tárgyakról, mint pl. polcokról vagy akár a fürdőszobai mosdókagylóról.
A megoldás: a vízfelvételt gátló adalék-anyaggal kezelt, impregnált gipszkarton lapokban rejlik, amelyek vízfelvétele lényegesen alacsonyabb, mint a normál gipszkartonoké.
Azonban ne feledjük, hogy az impregnált lapok sem 100%-osan vízállóak!
Ezért minden esetben szükség van a megfelelő alapozásra, ami megakadályozza, hogy a gipszkarton már a felkent ragasztó nedvességtartalmától elázzon.
Víz- és lehetőség szerint páramentes helyiségekben kiváló megoldást jelent pl. az oldószermentes, nagyon alacsony illékony szervesanyag kibocsátású, akrildiszperziós, nedvszívó alapozó, az ECO PRIM T., vizes helyiségekben pedig a gyors száradású, rugalmas vízszigetelést biztosító MAPELASTIC AQUADEFENSE.
A gipszkarton mozog
Különböző mechanikai behatásokra a gipszkarton mozgással reagál, ezért a ragasztó- és egyéb segédanyagok (tehát a fuga és a hézagkitöltő anyag) esetében is a fokozott terhelhetőségű és alakváltozása képes változatokat érdemes választani, amilyen a KERAFLEX S1, a MAPESIL AC is és a penészedés mentes, vízlepergető tulajdonságú ULTRACOLOR PLUS vagy kétkomponensű, saválló KERAPOXY CQ fugázóanyag.
Habár a csempe gipszkartonra történő felhelyezését minden esetben érdemes tapasztalt burkoló szakemberre bízni, nem árt, ha Ön is tisztában van az alapokkal.
Ha szeretne még többet tudni erről a speciális területről töltse le a kapcsolódó e-bookot vagy vegye fel a kapcsolatot szakembereinkkel!