Csempe gipszkartonra: így kerülje el a leggyakoribb hibákat!

A lakásfelújítást jelentős mértékben megkönnyítették a gipszkarton falak: gyorsan, tisztán lehet dolgozni velük, hiszen az így szerelt fal jóval könnyebb, mintha hagyományos építőanyagból készülne. A gipszkarton lemezek gyártási technológiája folyamatosan fejlődik, egyre magasabb minőségű, nagyobb teherbírással és ellenállóképességgel rendelkező építőlemezek kerülnek a piacra. Manapság már senki sem csodálkozik azon, ha csempe gipszkartonra kerül – azonban nem árt óvatosnak lenni! 

A burkolat ugyanis nagy terhet jelenthet már akkor is, ha csak a lapokat vesszük számításba, pedig nem szabad elfeledkeznünk a burkoláshoz használt segédanyagok (kenhető vízszigetelés, ragasztó, fugázó…) súlyáról sem. Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a hagyományos gipszkarton érzékeny a vízre, és a lecsapódó pára kárt tehet benne.

Csempe gipszkartonra: hogyan oldható meg optimálisan?

  1. Ha fürdőszobába, konyhába kerül a gipszkarton, akkor eleve olyan típust válasszon, amiben vízfelvételt gátló adalékanyagok vannak. Ez az impregnált gipszkarton. Az impregnált lapok vízfelvétele jelentősen kisebb a normál gipszkarton építőlemezekénél, ráadásul a lapok a kevesebb vizet is sokkal lassabban veszik fel, mint a normál elemek.
  2. Ha csempe kerül a gipszkartonra, 2 réteg építőlemezre lesz szükség. Nagyon fontos, hogy a felső réteg impregnált legyen.
  3. Nem minden impregnált gipszkarton egyforma. Vannak olyan termékek, amelyeket tartósan magas páratartalmú helyiségekbe fejlesztettek ki. Ha a felújítandó fürdőszobát több személy használja, ha gyakran lesz kitéve párásodásnak, akkor érdemes olyan impregnált gipszkartont választani, ami akár 80%-os páratartalmat is kibír.

Figyelni kell arra, hogy a fürdőszobát megfelelően szellőztessük. Akármilyen jó minőségű lemezt választottunk, tusolás, fürdés után mindig szellőztessünk ki, hogy csökkentsük a helyiség levegőjének páratartalmát.

Mivel a gipszkartont védeni kell a nedvességtől, burkoláskor nem szabad megfeledkezni a kenhető vízszigetelés használatáról. Az impregnálás ugyanis nem jelent egyet a vízállósággal! A fugákon beszivárgó nedvesség károsíthatja az építőlemezeket.

  1. Gipszkartonra ugyanúgy kerülhet hidegburkolat, mint a hagyományos falszerkezetekre, azonban ilyenkor más rétegrendet és más termékmegoldásokat kell alkalmazni, mint a legelterjedtebb burkolási módszerek esetében! A pontos részleteket megtalálja a Mapei ingyenesen letölthető kiadványában: Burkolás gipszkartonra>>