A csemperagasztó minősége alapvetően meghatározza a falra vagy padlóra kerülő burkolat tartósságát. Ha gyenge minőségű anyagokat használnak a szakemberek, akkor sajnos számítani kell arra, hogy rövid időn belül a csempe meglazul vagy leesik, illetve a járólap felválik. Ez jelentős pluszköltségeket, valamint többlet idő- és munkaráfordítást eredményezhet. Nézzük a legfontosabb tudnivalókat, amikkel elkerülhetők a hibák! A csemperagasztó kisokos segít a gyakori hibákat elkerülni.
A csemperagasztók olyan speciális anyagok, amelyek biztosítják a csempék és burkolólapok tartós és stabil rögzítését különböző felületeken. Ezek a ragasztók kiváló tapadási tulajdonságokkal rendelkeznek, ellenállnak a nedvességnek és a hőmérséklet-változásoknak, valamint rugalmasságuknak köszönhetően elnyelik az aljzat mozgásait.
Alkalmasak továbbá beltéri és kültéri használatra egyaránt és különböző típusokban kaphatók itthon is, mint például a flexibilis, gyorsan kötő, illetve lecsúszásmentes vagy nagy alakváltozásra képes változatok. A csemperagasztók egyszerűen alkalmazhatók és hosszú távú, megbízható megoldást nyújtanak mind lakossági, mind ipari burkolási projektekhez.
A Mapei elkötelezett a csemperagasztók kiváló minősége iránt és célja, hogy minden igényt kielégítsen. A tökéletes csemperagasztás érdekében a szakemberek számára cementkötésű, diszperziós és epoxigyanta alapú csemperagasztókat is kínál.
Mi mindent érdemes figyelembe venni a csemperagasztó választásakor?
A csempe mérete igen lényeges
Nem mindegy, hogy hagyományos, nagy, vagy akár óriási méretű lapokat választunk a burkoláshoz. Ha nagyméretű burkolólapokat részesítünk előnyben, ebben az esetben a Keraflex Maxi S1 Zero csemperagasztó kiváló választás lehet.
A burkolólap anyaga sem mindegy
A burkolólapok sokféle anyagból készülhetnek, például mázas kerámiából vagy természetes kőből. Ezért fontos, hogy a csemperagasztót az adott anyaghoz megfelelően válasszuk ki.
A csempézendő felület minősége és anyaga
Az is meghatározó, hogy milyen minőségű és anyagú a burkolandó felület. Fali csempézésnél lehet szó sima vakolt falról, de akár gipszkarton falról is, mely esetben különösen lényeges a tökéletes ragasztó kiválasztása. Az Adesilex P9 csemperagasztó például gipszkarton falra történő burkoláshoz remek választás.
A kötésidő is jelentős
Ez akkor lehet fontos, ha az átlagosnál sokkal gyorsabb munkavégzésre kerülhet sor.
Ha burkoltatsz, akkor ezeket a hibákat kerüld el
- Burkolás egyenetlen felületre
Ez azt eredményezi, hogy még a legnagyobb odafigyelés mellett sem lesz egyenletes a ragasztóréteg, ami üregeket eredményezhet a burkolat alatt. Ilyenkor előfordulhat, hogy bizonyos helyeken kopogó hang hallható, amikor a burkolatra lépünk. Sajnos, ezekben az esetekben a burkolat idővel felválhat, a fali csempe pedig leeshet.
- Nem megfelelő vagy rossz minőségű ragasztó alkalmazása.
Ha a burkolat fajtájához nem hatékony, vagy rossz minőségű ragasztót veszünk igénybe, az magától értetődően problémákat okozhat. Ha rossz minőségű alapanyagok kerülnek felhasználásra, hogyan várhatjuk el, hogy a burkolat hosszú távon tartós maradjon?
- A csemperagasztó helytelen alkalmazása.
Ezt a hibát úgy lehet elkerülni, ha a burkolást egy hozzáértő szakemberrel végezteted el.
- Alapozó igénybevételének elmulasztása.
Minden esetben ajánlott a burkolandó felületet mélyalapozóval kezelni, mivel ez csökkenti a felület nedvszívó képességét és egyenletesebbé teszi azt.
- Nem alakváltozásra képes ragasztó beiktatása kültéren.
Ez komoly probléma, mivel egy tél elegendő ahhoz, hogy újra kelljen burkolni. Az alakváltozásra képes ragasztók kültéren azért ajánlottak, mert jól reagálnak a hirtelen hőingadozásokra anélkül, hogy a burkolat sérülne.
További hasznos tanácsokat tartalmaz „A tartós burkolat titka” című e-book, amely most díjmentesen a tiéd lehet. A kiadványunkból megtudhatod:
- Milyen szempontokat kell figyelembe venni a burkolóragasztó kiválasztásakor
- Milyen típusú ragasztók léteznek, és melyik a legmegfelelőbb a te burkolási projektedhez
- Hogyan kerülheted el a burkolat felválását és a repedéseket
- Mik a szakemberek tippjei a hibátlan burkolathoz