A megfelelő csemperagasztó kiválasztása nem egyszerű feladat, mivel tervezést, tájékozódást, szakmai tanácsadást igényel. Számos szempontot kell ugyanis figyelembe venni: nem mindegy, hogy milyen méretű lapot szeretnénk lerakni, milyen a burkolandó felület, kültéren vagy beltéren burkolunk, a falra vagy a padlóra kerülnek a burkolólapok. És ha ez még nem lenne elég, figyelni kell a teherbírásra, a burkolatot érő nedvességre, a burkolólap anyagára stb.
A különböző csemperagasztók termékleírásában megtaláljuk a fenti szempontok szerinti besorolást: pontosan milyen méretű és anyagú lapokhoz, kültérre vagy beltérre, stb. ajánlja a gyártó a terméket. Van azonban három olyan tulajdonság, amire a kivitelezők különös figyelmet fordítanak akkor, amikor választásra kerül a sor. Lássuk, miről van szó!
Melyik az a 3 tényező, amit a burkoló mesterek szem előtt tartanak a csemperagasztó választásánál?
- Hosszabb nyitott idő. Ahogy a régi mondás is tartja, jó munkához idő kell. Ez fokozottan érvényes a burkolásra is: fontos, hogy megfelelő mennyiségű idő álljon a rendelkezésünkre, hogy egyrészt ne kelljen kapkodni, másrészt a hibák könnyen javíthatók legyenek.
- Lecsúszásmentesség. Ennek a tulajdonságnak a hiányában, vagyis ha a falra felhelyezett lapok elkezdenek mozogni, biztosítani kell azt (pl. alátámasztással), hogy egy helyben maradjanak. A lecsúszásmentes csemperagasztó nagyban megkönnyíti a burkoló munkáját. A frissen felragasztott csempék nem csúsznak el a helyükről, ugyanakkor van még lehetőség finoman igazítani.
- Rövid időn belül fugázható legyen. A fugázhatóság a csemperagasztó kötési idejének a függvénye. A ragasztó el kell érje azt a szilárdságot, hogy kis mértékben terhelhető legyen (a teljes terhelhetőséget csak napok múlva éri el). Hogy mennyi a kötési idő, azt minden gyártó feltünteti a termék csomagolásán. Padlón mindig hosszabb időtartamot kell számolni, mivel fugázáskor rá is kell lépjünk a burkolatra, ami plusz terhelés. Általában a lerakás másnapján már rá lehet menni, de előbb nem célszerű, mert megsüllyedhetnek a lapok a meg nem kötött ragasztóban.
Az alábbi videónkban kivitelezőket kérdeztünk meg, hogy miért szeretnek a Kerabond T Plus ragaszóhabarccsal dolgozni: