Ezért válik fel a burkolata?

Hiába veszi meg a drága burkolatot és a legjobb ragasztókat, ha a felújítás, építkezés folyamatának elejéről a legfontosabb lépés kimarad vagy rosszul végzik el. Az eredmény az lesz, hogy a burkolat rövid időn belül feljön, törik, reped, és sokszor értetlenül állunk: mi volt a hiba? A szakember válaszol!

Egyetlen dolgot érdemes tudni: az alapozás a lelke a burkolásnak. Sokfajta alapozó van, de éppen azért, hogy a legjobb megoldást használják az adott helyzetben. Ehhez csak pár dolgot kell észben tartani.

Lássuk, milyen típusú aljzatokról lesz szó a cikkben:

  • Cement
  • Gipsz
  • Meglévő burkolat
  • Magnezit esztrich
  • OSB lap
  • Fa

Melyik aljzathoz melyik alapozót érdemes választani?

CEMENTES ALJZATOK ESETÉN:
  • Kis szilárdságú aljzatokhoz: 

A Primer MF egy kétkomponensű, nagyon nagy „tudású” alapozó, 6 CM %-os nedvességtartalmú aljzatot zár le, így 3-4 napon belül csökken a nedvességtartalom és szilárdítja is a felületet. 

A Mapeproof Primer viszonylag új terméknek számító egykomponensű alapozó, amely egyszerűbben kezelhető anyag. Ez már 4,5 CM%-ig bezárja a nedvességet. A maximális eredmény érdekében, duplán javallott felhordani.

Az alapozó felhordása után mikor lehet megkezdeni az aljzatkiegyenlítést vagy ragasztást? 

A válasz egyszerű: meg kell várni, amíg megszárad.

GIPSZES ALJZATOK ESETÉN:

Gipszes aljzatnál arra kell figyelni, hogy ha nedvességet kap, akkor képes visszalágyulni. Épp ezért olyan alapozókat érdemes használni, amelyeknek nincs víztartalma. 

Ha cementes anyaggal dolgoznak gipszes anyagra, akkor mindenképpen olyan alapozót kell használni, ami fizikailag is elválasztja egymástól a gipszes és a cementes anyagot. Hiszen nedvesség hatására (pl. pára) egy ún. anhidrid képződés indul meg, ami a burkolólapok felválását okozhatja. Ezért van az, hogy sok reklamáció érkezik a Mapei-hez, hogy leragasztották a gipszes aljzatra a burkolólapot, majd 1-2 hónappal később levált a felületről. Ennek 90%-ban ez a képződés az oka. 

EGYÉB ALJZATOK

Régi lakótelepi és a 70-es években épült házak esetén találkozhatunk főleg magnezit esztrich aljzatokkal. 

Ilyen aljzatokat célszerű felszedni, de ha mindenképpen erre a felületre kell dolgozni, akkor a Primer MF lesz a megfelelő alapozó, kvarchomokkal felszórva.

Meglévő kerámia és NEM SZÍVÓ aljzatok esetén az Ecoprim Grip a megfelelő választás. 

Annak köszönhetően, hogy speciális szemcsék vannak benne, megfelelő tapadást biztosít egy aljzatkiegyenlítő számára:

A használatos alapozók OSB esetén a Mapeprim SP, ami egy rugalmas alapozó és az Eco Prim T

OSB lapokból sokfajta minőség van. Arra kell figyelni, hogy a lapok gyártása során a formaleválasztó anyag esetenként a felületen marad, ezért burkolás előtt érdemes átcsiszolni. Ha padlóra teszik ezt a lapot, akkor a megfelelő alátámasztást biztosítani kell. Mert ha a lap hajlik, akkor a cementes alapozó megtörik, mert nem áll elég szilárdan az OSB lap.

Az OSB lapokhoz hasonlóan, ehhez is csiszolást követően Mapeprim SP, ami egy rugalmas alapozó és az Eco Prim T használható. Fontos, hogy nem lehet hullámos a padló alatta. Csak stabil, száraz fa aljzatra lehet burkolni. 

Ha további kérdése van a témában, vagy bármilyen más felújítási munkálattal kapcsolatban, forduljon tanácsért a szakemberekhez honlapunkon >>

Szaktanácsot kérek