Fapadló: melyik jobb, az úsztatott vagy ragasztott fektetési mód?

A fapadló esetében két különböző beépítési módszer létezik, amelyek különböző projektkövetelményeknek felelnek meg. Ismerd meg a parketták két fő beépítési rendszerét érintő legfontosabb tudnivalókat!

Fapadló

A helyesen lerakott padló alapja a funkcionális, tartós és esztétikus belső térnek. Ez vonatkozik a fa padlóburkolatokra is, amelyeket vagy ragasztással, vagy úsztatott rendszerrel érdemes telepíteni. Az első módszerrel speciális ragasztóval rögzítik a padlót az aljzathoz, míg a második módszerrel a faburkolatot vegyi „horgony” nélkül helyezik a beépítési felületre. 

Az úsztatott megoldás egyre inkább teret hódít, mivel számos nyilvánvaló előnyt kínál: gyors és egyszerű telepítés, valamint könnyen visszafordítható felületek. Emiatt sok fapadlógyártó portfóliójában megtalálhatók azok a padlóburkolat-típusok is, amelyeket nem kell ragasztani. 

Mindkét beépítési módnak megvannak az előnyei és hátrányai és mindkettő többé-kevésbé alkalmas a különböző környezetekbe és használati típusokba történő telepítésre rövid és hosszú távon. Tulajdonképpen itt két eltérő megoldás áll rendelkezésre a különböző tervezési igények kielégítésére.

Milyen esetekben érdemes választani az úsztatott rendszert?

Az úsztatott megoldás ideálisabb a rövidebb életciklusú vagy „alkalmi” használatú környezetek számára, mint például a csak időnként lakott lakóingatlanok, nyaralók esetében. Különösen jó választás olyankor, ahol a felületek intenzívebb igénybevétele fokozott kopáshoz vezethet, például azon padlóknál, ahol a felhasználók kevésbé óvatosak. 

Az úsztatott rendszer ajánlott akkor is, amikor a fapadlót meglévő padlóburkolat fölé fektetik, amely más anyagból, például kerámiából vagy textilanyagokból készült. Ez különösen abban az esetben lehet fontos, ha a meglévő padlót nem lehet eltávolítani, például bérelt ingatlanokban, szoros beépítési ütemterv mellett vagy a költségek csökkentése érdekében. 

Mikor jobb ragasztani a fapadlót?

A ragasztásos rendszerű fapadlóburkolat telepítése a legideálisabb megoldás, ha hosszú távú, tartós felületet szeretnénk biztosítani, például az épület többi jellemzőjével és szerkezetével összhangban.

Különösen azokon a területeken, ahol a felület intenzív igénybevételnek van kitéve, általában a ragasztott fapadlók javasoltak. Általánosságban elmondható, hogy a ragasztóval telepített fapadlók jobb műszaki tulajdonságokkal és hosszabb élettartammal rendelkeznek. Az olyan ragasztók, mint az ULTRABOND ECO S958 1K, minden tervezési igénynek megfelelnek. 

Melyik a „zajosabb” padlótípus: a ragasztott vagy az úsztatott padló?

Bizonyos műszaki tulajdonságok ténylegesen javíthatók a ragasztott fapadlóval. Az egyik ilyen tulajdonság az „üreges hang”, amely a padló felületén a lépéseink közben hallható, és az alkatrészek mozgásából, majd a környező szerkezeti elemeken keresztül terjed. Az „üreges hang” jellemzője az úsztatott padlóknak, amikor valaki a felületen jár, és gyakran hangosabb, mint a ragasztott padlókon hallható. Ez azzal magyarázható, hogy az úsztatott padló alatt lévő levegő gyakorlatilag hangdobozként működik, így a hang által keltett rezgések felerősödnek. 

Ellenben a ragasztás megakadályozza az izolált légréteg kialakulását az aljzat és a padlóburkolat között, így a zaj csökkenése érhető el. A belső terek akusztikáját több tényező befolyásolja (mint például a padlóburkolat minősége, visszhangok, vagy, hogy milyen cipővel lépünk rá), de az biztos, hogy a ragasztott fapadlóburkolat telepítése segít csökkenteni azokat a „furcsa” hangokat, amelyeket a padlón való járás válthat ki.

 Mi történik akkor, ha a fapadló padlófűtésre kerül?

Ma már számos újonnan épített épületben megtalálható a padlófűtés. A ragasztott padlók hatékonyabban vezetik a fűtési rendszer által generált hőt, mint az úsztatott padlók, ami jelentős megtakarítást és alacsonyabb energiafogyasztást eredményezhet a fűtési költségek terén. Mindezek mellett a ragasztott padlóburkolatok telepítése lehetővé teszi vékonyabb faburkolatok használatát, ami javítja a padló hőtechnikai tulajdonságait.

Melyik változat a fenntarthatóbb?

Az úsztatott fapadló könnyebben megújítható és újrahasznosítható az élettartam végén, ami lehetőséget teremt arra, hogy a padló alkotóanyagait újrahasznosítsuk. A ragasztott padlóburkolat hosszú távon jobb tartósságot biztosít, mivel szorosan kapcsolódik az aljzathoz. 

Bár kezdetben magasabb lehet az ára, a későbbiekben ez jó befektetésnek számít, mivel a ragasztott padló csiszolható és lakkozható, így frissíthető. Ez a típusú padlóburkolat az évek során fejlődik és alkalmazkodik a környezetéhez. A tartósság és az alkalmazkodóképesség miatt a ragasztott fapadló valóban környezetbarát választás, csökkentve ezzel a felújítási költségeket és a felhasznált anyagok mennyiségét az egész élettartam során.

Minden esetben, legyen szó úsztatott vagy ragasztott padlóról, fontos, hogy a beépítést szakember végezze el, annak érdekében, hogy a végleges felület sokáig tartós maradjon.

Segíthetünk másban is? Kérdezz szakértőinktől a honlapunkon! Tőlünk elsőre végleges megoldásokat kapsz.

Szakmai kérdésem van