Hogyan válasszuk ki a megfelelő csempéket, járólapokat egy helyiségbe, és mire kell figyelni a lefektetésük, felragasztásuk közben? Fontos kérdés, mert ez a burkolat szilárdságát és tartósságát befolyásolja. A csempe stílusát természetesen a személyes ízlésedre bízzuk, hiszen a választék szinte végtelen. Ami a kivitelezést illeti, szívesen adunk néhány tippet. Íme, a szakemberek tanácsai!
1. kritikus pont: a friss esztrich és az egyenetlen felületek
Zárt térben az esztrichnek legalább 4 hétre van szüksége ahhoz, hogy teljesen megszáradjon. Ha ezt nem vesszük figyelembe, azt kockáztatjuk, hogy a burkolat rövid időn belül fellazul.
A másik kritikus pont: az egyenetlenség. Különösen ajtók vagy sarkok közelében előfordulhat, hogy az esztrich nem teljesen sík. Egy kiegyenlítő réteg felhordása (például az Adesilex P4 aljzatkiegyenlítőből) általában elegendő, hogy megszűnjön a probléma. Ha mégis egyenetlen felületre kerülnek a lapok, az például repedéshez vezethet.
2. kritikus pont: burkolat a burkolaton
Felújításkor néha nehéz eltávolítani a régi burkolatot. Ha az újak a meglévőkre kerülnek, azzal szintén időt és pénzt takaríthatunk meg. Íme, hogyan kell csinálni (néhány pont az esztrichre való telepítésre is vonatkozik):
- Ellenőrizni kell, hogy a meglévő lapok nem lazultak-e meg. Ha szükséges, vissza kell ragasztani őket a helyükre, vagy az eltávolításuk után fel kell tölteni a helyet sima habarccsal. Az esetleges egyenetlenségeket feltétlenül javítani kell.
- Alaposan zsírtalanítani kell a meglévő lapokat. Ezt a lépést gyakran elfelejtik, ami miatt az új lapok könnyen meglazulhatnak.
- Ezután jöhet az alapozó, például a Mapeprim SP. Itt fontos a száradási idő betartása és a szellőztetés. A helyiségben megrekedt nedvesség ugyanis gyengítheti az eredményt.
- A burkolás után a fugázással érdemes várni, ideális esetben 48 órát, amíg a csempe, járólap alatti ragasztó teljesen megszárad. A szellőztetés továbbra is fontos, hogy a nedvesség távozni tudjon.
3. kritikus pont: a hosszabb lapok görbülete
A hosszabb kerámia lapcsíkokban a kiégetés során enyhe ív keletkezik. Ha sík padlót szeretnénk kapni, ügyelni kell a lapok felhelyezésére. Nem középre, hanem a lapok hosszának 20%-ára érdemes helyezni a következő sort. Tehát ha mondjuk 120 cm hosszú a lap, akkor nem 60 cm-es, hanem 24 cm-es beosztást ajánlott használni. Így elkerülhetők a természetes görbület okozta szintkülönbségek.
4. kritikus pont: a burkolatok alakja és elhelyezése
A csempék, járólapok kiválasztásakor tartsuk szem előtt, hogy a téglalap alakú vagy négyzet alakú burkolat bármilyen belsőépítészeti stílushoz illik. Manapság inkább a nagyobb méretű lapok a népszerűek (60, 80, 90 vagy akár 120 cm), még a kisebb helyiségekben is. Ez növeli a térhatást.
A szín is ízlés kérdése. Ne feledd, hogy a sötét lapok sok fényt elnyelnek, ezért jobban illenek a modern, nyitott, sok fényt árasztó építészethez. Vagy a fürdőszobába, hogy hangsúlyos kontrasztot teremtsenek a fehér falicsempék és a fényes tükrök között. Ebben az esetben a lapok vizuálisan nem megnövelik a teret, hanem mélységet és robosztus érzetet adnak.
Ami a fugázást illeti, a szándék legyen mindig az, hogy egységes vizuális hatást hozzunk létre, megszakítások vagy túlságosan nyilvánvaló (és túlságosan sok) vonal nélkül.
Ha további kérdéseid vannak a Mapei megoldásaival kapcsolatban, keresd bátran szaktanácsadóinkat a honlapunkon.
(Forrás)