Hidegburkolás gyorsan és könnyen

Amikor otthonában burkolási munkálatok folynak, gyakran használnak a szakemberek olyan kifejezéseket – pl.: hidegburkolás vagy melegburkolás, amelyek feltételezhetően számunkra nem egyértelműek. Sosem gond, ha érdeklődők vagyunk és pár dologra rákérdezünk – mindezt anélkül, hogy őket zavarnánk a munkájukban  – ugyanakkor az szintén nem hátrány, ha a tevékenységekről már tájékozódunk, hiszen fontos tisztában lenni azzal, hogy egy adott helyiségben hideg vagy meleg burkolat kerül lehelyezésre.

Honnan származnak az elnevezések?

Az elnevezések igen beszédesek és segítségükkel könnyedén lehet azonosítani az egyes burkolattípusokat is. Hidegburkolatnak (hidegburkolás) azokat a merevebb, rideg burkolatokat hívjuk, amik érintésre hidegek, illetve testünktől hőt vonnak el, ezért ezek többnyire különböző kőzetekből, ásványi anyagokból készülnek. A hidegburkolatokkal szemben a melegburkolatok magától értetődően rugalmasabb, kevésbé hűvös anyagok csoportja.

A meghatározás alapján a hidegburkolatok közé:

A melegburkolatok közé pedig:

Jelenleg a hidegburkolatok használata elterjedtebb, de ez annak is tulajdonítható, hogy ezeket sokkal több területen, sőt, a falakon is, nemcsak a padlón tudjuk alkalmazni.

Maga a hidegburkolás régebben a kőműves szakmához tartozott, de az 1980-as években azonban számos új anyag és innováció jelent meg, ami új típusú, alaposabb ismereteket követelt meg, emiatt szép lassan külön szakma lett. Nem meglepő, hogy míg laminált padló, vagy padlószőnyeg lefektetésével sokan maguk is boldogulnak, csempét vagy járólapot csak kevesen vállalnak be például Mapei szakember segítsége nélkül.

Hidegburkolás előtt

Győződjön meg arról, hogy a termék, a szín, a méretek és a mennyiség megegyezik a megrendelt termékkel. Bármilyen probléma adódna, akkor lépjen kapcsolatba Mapei tanácsadójával.

A szőnyegcsempéknek legalább 24 órát kell hagyni, hogy klimatizálódjanak a szerelés előtt. A beépítéshez szükséges minimális szobahőmérséklet 15°C, a relatív páratartalom maximum 60%. A padló hőmérséklete legalább 10°C legyen.

Győződjön meg arról, hogy a felület, amelyre a csempéket felhelyezi, sík, száraz, tiszta és szilárd legyen. A padló páratartalma nem haladhatja meg az 5%-ot.

Padlófűtés

Szőnyeglapjaink padlófűtésre helyezhetők, amennyiben a hőmérséklet nem haladja meg a 28°C-ot.

A telepítés után várjon még 48 órát a padlófűtés bekapcsolása előtt, és soha ne lépje túl a 28°C-os maximális hőmérsékletet.

Ha a csempéket olyan helyiségben helyezi el, ahol még építési munkálatok zajlanak, ügyeljen arra, hogy védje a szőnyegcsempéket a szennyeződéstől, nedvességtől és a mozgó nehéz bútoroktól származó karcolásoktól. Lehetőség szerint csak az építési munkák befejezése után fedje le a csempét.

Hidegburkolási útmutató

A csempe vágásakor tegyen bizonyos óvintézkedéseket, hogy ne törje el őket. A túl sok törött csempe pazarló és drága lesz.

A gyémánt nedves fűrész használata a legjobb módszer a csempe vágására. A gyémánt fűrészlap koptató hatású és nem fogazott. Vágás előtt jelölje meg a csempét ceruzával. Ehhez használhat szokásos ólom- vagy zsírceruzát.

Használjon lassú egyenletes nyomást a vágás közben. Amint a vágás végére ér, nyomja össze a két felét. A csempék megtartása megakadályozza, hogy eltörjenek.

Ha azt hallja, hogy a penge lelassul vágás közben, akkor túl gyorsan nyomja. Minél keményebb a vágott anyag, annál lassabban kell haladnia.

A csempe beépítése

Az alátét az a felület, amelyre a csempe kerül. Lapos, egyenletes és erős felületre van szükség. Ha nem rendelkezik ezzel, a csempe megereszkedik és helyenként megreped.

Ha régi vinil padlója van, amely megfelelő, akkor közvetlenül rácsempézhet. Ez azt feltételezi, hogy a padló elég vastag a csempe alátámasztásához.

Erkély, terasz meglévő hidegburkolatra történő hidegburkolás esetén a Mapei a következő segítséget nyújtja:

A padlócsempe átlós mintázatú szerelése speciális tervezést igényel. Ha a csempe négyzet, akkor 45 fokos szögeket mérhet.

Építse fel a tervet az első mérés köré. Munka közben ellenőrizze a vonalakat.

A rossz fugázó vagy rosszul elkészített fuga tönkre teheti az egész tevékenységet. A Mapei KERACOLOR FF fokozott terhelhetőségű, polimerrel módosított cementkötésű habarcs vízlepergető úgynevezett DropEffect® technológiával kifejlesztett legfeljebb 6 mm széles fugahézagokhoz. A Fugolastic adalékszerrel keverve olyan szilárdságot érhetünk el, mely alkalmassá teszi nehéz üzemi körülmények közötti felhasználásra is. Alkalmazási területe igen széles:  Bármilyen típusú (egyszer vagy kétszer égetett, klinker, porcelán burkolóanyagok stb.) kerámia padló- és falburkolatok, kőanyagok (természetes kő, márvány, gránit, agglomerát, stb.), üveg- és márványmozaik fugázására alkalmas kül- és beltérben.

A Keracolor FF Flex-et ne keverje be cementtel vagy más termékkel. Soha ne adjon vizet a keverékhez, ha az már kötni kezdett.