Akár hiszi, akár nem, a burkolás egyik legfontosabb része az alapozás, a felület előkészítése. Milyen az ideális alap, amely tartós eredményt garantál? Mire kell odafigyelni a munkálatoknál? Íme, a szakemberek válasza!
Azért fontos az alapozás, mert ez az első olyan rétegrendi elem, amivel fizikálisan hozzá lehet nyúlni az aljzathoz, amivel befolyásolhatók a meglévő aljzat tulajdonságai. A megfelelő aljzat előkészítésével nagyban növelhető az esély, hogy megfelelő eredményt kapjunk a burkolásnál.
Különösen fontos téma az aljzat előkészítése, ha nem cementes aljzatot szeretnénk burkoltatni. Kritikus aljzatok is előfordulnak, amikre külön figyelmet kell fordítani.
Az aljzat és az alapozás adja meg a burkolatoknak azt a feltételt, hogy olyan legyen, amilyenre szeretnénk, és olyan sokáig hibamentesen fennmaradjon, amíg szeretnénk. A legtöbb probléma, ami felválással jár, az a nem megfelelő és/vagy nem megfelelően előkezelt aljzatok miatt történik.
Mi az alapozó feladata? Mit várhatunk el tőle?
Az aljzatkiegyenlítés esetén a megfelelő nedvszívást biztosítani túlzás nélkül sorsdöntő feladat!
A képen látható kiegyenlítő piros X-szel jelölt oldalán jól látszik, hogy a cementes szívó aljzat alapozó nélküli részére felvitt anyagból már ki is szívta a nedvességet az alapozó nélküli aljzat. Míg a zöld pipával jelölt, alapozott részen megmaradt a nedvesség, így alakítható maradt a felület és kevesebb rajta a légbuborék is.
Miért féligazság, hogy pormegkötésre használható az alapozó?
Ha egy poros aljzatra felvisszük például a Primer G-t, vagy más alapozót, az megköt és érezhető, hogy szemcsék már nem gördülnek a felületen, odakötöttek. De nem lehet egyértelműen meghatározni, hogy hol van az a pormennyiség, ami már nem leköthető. Ezért minden esetben ajánlott a port egy ipari porszívóval felszívni, mielőtt alapozásba kezdenének. Erre a seprés nem minden esetben alkalmas.
Gondolkozzon rendszerben!
Akár a hőszigetelésnél, itt is fontos, hogy rendszerben gondolkodjunk! Jobban hatnak az anyagok egymásra és így nem ér olyan kellemetlenség, hogy egy másik gyártó felteszi a kezét garancia esetén. A Mapei minden esetben segítséget nyújt, ha rendszerben használják, így minden kellemetlen meglepetés elkerülhető.
A burkolás megkezdése előtt a szakembernek kötelezettsége ellenőrizni, hogy megfelelő-e az aljzat, mielőtt megkezdi vele a munkát. Erre több módszer is létezik:
A gépek mellett egy kalapáccsal is könnyedén vizsgálható a felület szilárdsága. A karctű pedig a húzó-tapadószilárdság vizsgálatában segíthet. Ha a cementes esztrichben végighúzzák és szemmel látható 1-2 mm-es mélységű csíkot húz, akkor az az esztrich jó eséllyel nem biztosít elég jó húzó-tapadószilárdságot.
Az aljzatokra számos követelmény vonatkozik, ezeket a burkoló szakembernek meg kell vizsgálnia, és adott esetben javítani kell a burkolás megkezdése előtt.
Bizonytalan esetekben a Mapei díjmentesen biztosítja a kétes állapotú aljzatok felmérését és tanácsadást annak javítására.