Bár nem ideális, gyakran előfordul, hogy egy javítási munkát, burkolást télen kell elvégezni, pedig hideg, párás a levegő, és a csapadék sok kárt tehet a munkában. Ráadásul a nappal felmelegedő aljzat az éjszakai hidegben nagyon lehűl, ami alapvetően lassítja, vagy akár meg is akadályozza a ragasztó és a fugázóanyag kikötését. Mit lehet tenni akkor, ha +5 fok alá megy éjjel vagy akár nappal is a hőmérséklet?
Íme, 5 tanácsunk a téli felújításhoz, burkoláshoz:
1. Az elsődleges tennivaló a munkaterület védelme, takarása.
Amennyiben csak éjjel van hideg, megoldhatjuk a készülő burkolat védelmét úgy, hogy éjszakára tartópontokat helyezünk el, és ezekre takarófóliát erősítünk. Komoly hidegek esetén pedig hőlégfúvóval, fűtőszálas ventilátorral, olajradiátorral biztosíthatjuk a megfelelő hőmérsékletet.
Ha az időjárás és a munka jellege igényli, fóliasátrat kell az építési terület fölé építeni, ami éjjel-nappal védelmet biztosít az épülő rétegeknek, a bekeverendő anyagoknak és a burkolatnak egyaránt. A fóliasátor alatt is élhetünk a plusz fűtés lehetőségével.
Természetesen minden fűtési megoldás esetén fontos, hogy szigorúan be legyenek tartva a biztonsági előírások. A megfelelően szellőztetett fóliasátor a hidegen túl a párásodás ellen is védelmet nyújt.
2. Az építési terület védelmén túl azonban biztosítani kell a megfelelő hőmérsékletet a többi folyamatban is, így a raktározás, a bekeverés és szállítás során is.
3. Oda kell figyelni arra, hogy a segédanyagok és az aljzat mellett a lapok és a szerszámok se hűljenek le, mindig a megfelelő hőmérsékleti körülmények között kell tárolni, szállítani és bedolgozni őket. A megfelelő hőmérsékletű keverővíz alkalmazása is kiemelten fontos.
4. Sajnos a legnagyobb körültekintés esetén is bekövetkezhet, hogy a burkolólapok a szállítás vagy a rakodás során lehűlnek. Erre oda kell figyelni, mivel a védett munkaterületre bekerülő, lehűlt burkoló elemekre lecsapódhat a pára, és a nedvesség elválasztórétegként működhet, ami hibalehetőség forrása.
5. A cementalapú segédanyagokat +5 fok alatti hőmérsékleten már nem szabad használni, mert a kötés megáll, és az anyag nem fog megkötni. Az építési terület, a szerszámok és az anyagok védelme mellett ezért érdemes gyorskötésű termékeket használni. A gyorskötő anyagok hidegebb, párásabb körülmények között is praktikusan felhasználhatók. Ezek az anyagok biztosabban kötnek és szilárdulnak meg kedvezőtlen körülmények mellett is, így hamarabb ellenállnak a fagy károsító hatásának.
A megfelelő munkahely kialakításával és az anyagválasztással tehát a hideg időben sem lehetetlen a jó minőségű kivitelezés!
Örömmel segítünk bármilyen szakmai kérdésben, a tökéletes megoldás megtalálásában, hogy a felújítás problémamentesen, már elsőre véglegesen készüljön el. Ha további szaktanácsra lenne szükséged a felújítás, építkezés témakörében, akkor keresd fel honlapunkat, és kérdezd szaktanácsadóinkat.