Hogyan tisztítsuk a hidegburkolatokat szakszerűen?

A felújítást követően merülhet fel a kérdés: hogyan nem teszünk kárt a vadonatúj burkolatban, és hogyan lehet elérni azt, hogy még évek múlva is ugyanúgy nézzen ki, mint új korában? Lássuk, a szakemberek mit javasolnak!

Tisztítás és karbantartás előtt

A megrendelő joggal várja el a burkolótól, hogy az elvégzett munkát hibamentesen adja át. Gyakran előforduló probléma, hogy a burkoló kifugázza a fürdőszobát és rendben elvégzi a feladatát, kezet ráz a megrendelővel, majd mindenki megy a maga dolgára. 

Igen ám, de a háziasszony valamilyen vegyszeres tisztítóval „lesavazza” a fugát, és mondhatni, ezzel mindent elront. Ilyenkor fontos leszögeznie a kivitelezőnek azt, hogy mikortól lehet a burkolaton a karbantartást elvégezni és milyen eszközökkel. 

Az egész ahhoz hasonlítható, mint amikor autónkat éves szinten karbantartásra vagy vizsgálatra visszük. Az épületekben is vannak olyan burkolatok, amelyek többszöri és alapos ápolást igényelnek, a „hogyan”-ra a kivitelező és a Mapei is adhat tanácsot, érdemes élni ezzel a lehetőséggel, és a szakembertől megkérdezni, milyen tisztítási módszert ajánl a felújítást követően. 

Mire célszerű odafigyelni a hidegburkolatok ápolásakor?

A kerámia padlók között a greslapos burkolatokra jobban kell ügyelni. Ezek általában pórusos felületűek, a szennyeződések is könnyebben megtapadnak rajtuk. Emiatt rendkívül erős zsíroldó hatású tisztítószert tanácsos alkalmazni, amely kitisztítja a burkolólapok pórusait, a fugákat, és a tisztító felújítás után a felületük megint csúszásmentessé válik. A kemény felületű padlóknak felújító kezelés nem kell, csak egy alapos és gyakori tisztítás szükséges.

A természetes kövekből összeállított burkolatok rendkívül érzékenyek a különféle vegyi hatásokra, ezért a tisztításukra és a felület felújításához használt tisztítószerekre mindig oda kell figyelni. Tilos a felületük súrolása, illetve savas, vagy lúgos szerekkel a foltmentesítés. Fényesítésükhöz kifejezetten csak kő- és márványhoz való, leginkább szilikonos, viaszalapú szerek vehetők igénybe, amelyekhez puha rongyot is használhatsz.

A Mapei Krónika podcastjében izgalmas interjút hallgathatsz meg Novák Péterrel és Kiss Lászlóval a témával kapcsolatban. A szakemberek mindazon termékekről említést tesznek, amelyek a burkolatok tisztításához vagy karbantartásához köthetők, akár a kivitelezés során alkalmazható az adott termék, vagy később, a rendszeres tisztítás és karbantartás során lesz szükség rá.