Min múlik, hogy egy burkolat mikor válik fel a talajról, esik le a falról? A burkolat minőségétől? Az alapzat, a falazat nedvességétől? A fugától? A kivitelezés minőségétől? A ragasztótól? Valójában mindegyiktől. De ha van egy szuper ragasztónk, akkor nagy baj már nem érhet minket. És a Mapeinek van…
„A részletek néha nagyon fontosak. Mintegy megkötik az egészet, megragasztják az emlék alapanyagát.”
Bármily meglepő, de Márai Sándor mondata bizony a burkolásra is igaz. Egy jó ragasztó a nagy burkolási folyamatnak ugyan csak egy kis része, de mégis, ha jól választjuk meg, akkor lesz egy olyan fürdőszobánk, konyhánk, teraszunk, amelyre sokáig emlékezhetünk, mert hosszú-hosszú ideig velünk lesz. A kérdés már csak az, hol találunk ilyen fennkölt ragasztót…
Ne csak a burkolatra figyeljünk, a ragasztóra is
Az ember könnyen bele tud szeretni egy járólapba, csempébe, ha az kellően szép. De egy ragasztóban nincs semmi vonzó. A hibát akkor követjük el, ha az árcédulával kezdünk szemezni, nem pedig a ragasztó műszaki leírásával.
Ez hiba akkor is, ha olcsóbb, akkor is, ha drágább terméket keresünk. Egy magasabb árú ragasztó ugyanis nem biztos, hogy magasabb minőséggel is együtt jár. Illetve, ha kizárólag az árra figyelünk, elkerülheti a figyelmünket, hogy az adott ragasztó például nem garantál hatékony ragasztást az általunk kiválasztott lapokhoz. De mire is figyeljünk egy ragasztónál? Legalább a következő három dologra:
A ragasztóválasztás 3 fő kritériuma
AZ ELSŐ: tudjuk, hova kerül a burkolat
Például kültéren egészen más igényeknek kell megfelelni egy ragasztónak, mint beltéren. Egy beltérre „kevert” ragasztó jó eséllyel nem tud majd megfelelni a változó időjárási körülmények okozta kihívásoknak. A házban nincs mínusz 5 fok, kültéren ez gyakran előfordul. Bent nem fúj a szél, nem esik a hó, az eső, nem éri a burkolatot egész nap a nap káros sugárzása, egy teraszon nagyon is.
Nem véletlen, hogy kültérre az igazán profi mesteremberek kizárólag az alakváltozásra képes ragasztókat ajánlják. A Mapei termékpalettáján ilyen ragasztó a Keraflex Extra S1, amely egy fokozott terhelhetőségű, alakváltozásra képes, lecsúszásmentes cementkötésű ragasztó, amit kerámia és természetes kő anyagú burkolólapokhoz ajánlunk alkalmazni.
A MÁSODIK: tudjuk, milyen anyagból van a burkolat
Ahogy két papírlapot sem ugyanazzal a ragasztóval ragasztunk egymáshoz, amivel mondjuk az eltört vázánkat javítjuk, ugyanúgy a burkolat anyagától is függ, hogy milyen ragasztót használunk. Elég csak a konyhai csempére, vagy a házunkat díszítő falazati kövekre gondolni. Mindkettő más és más ragasztó után kiált.
A HARMADIK: más ragasztó a kicsikhez, más a nagyokhoz
Több cikkünkben is írtunk már arról, hogy a manapság divatos nagy lapokat nem biztos, hogy megtartják a hagyományos, kisebb méretű burkolatokhoz kifejlesztett ragasztók. A Mapei mérnökei rengeteg időt töltöttek azzal, hogy kifejlesszenek egy olyan ragasztót, amely akár az extrém nagy lapokat is megtartja. Így született meg a Keraflex Light S1 ragasztónk.
Ha erre a három dologra figyelünk, és ezek, illetve a ragasztó minősége alapján választunk segédanyagot, akkor nagy baj már nem érhet minket.