Ha felújítás vagy építkezés előtt állunk, mindig van egy szép elképzelésünk arról, hogy milyet szeretnénk. De hogyan lesz ebből valóság? Íme, pár tipp, amivel elérhetjük, hogy az álmunk ne váljon rémálommá, és a burkolás végeredménye tényleg olyan legyen, mint amilyennek elképzeltük.
Tervezzünk 3D-ben
A burkolatok tervezésénél ma már lehetőség van 3D látványterv alkalmazására, ezeket fürdőszobaszalonok vagy akár lakberendezők is elkészítik. Nagy előnyük, hogy segítenek átlátni, a valóságban hogyan érvényesül majd egy csempe mintája, és hogyan fog mutatni a helyiség a felújítás után. Így könnyebb meglátni azt is, ha valahol hibáztunk a tervezésben.
Figyeljünk a lapok méretére
A klasszikus iskolát követő szakemberek szerint ez utóbbi a helyiség méreteivel legyen arányos: vagyis kis helyiségekben a kisebb lapok ideálisak, nagy helyiségekben a nagyobb lapok – de ezt a szabályt manapság már felül szokták írni. Ne ragaszkodjunk feltétlenül az éppen divatos nagyméretű változathoz, mert nem mindenhol mutatnak jól.
Ügyeljünk a színharmóniára
A finom árnyalatok és pasztellszínek nyugodt légkört teremtenek, kisebb helyiségekbe is ezt szokták ajánlani. Feltétlenül nézzük össze a falra és a padlóra kerülő burkolóanyagokat: illenek-e egymáshoz, jól mutatnak majd egymás mellett? Ne hagyatkozzunk az emlékeinkre, ha nem egyszerre vesszük meg a járólapot és a csempét. Ha az egyiket már megvásároltuk, vigyünk magunkkal mintát a másik beszerzésekor.
Gyakorlati tippek a burkoláshoz
Minden jó szakember tudja, hogy a burkolandó felületnek tökéletesen száraznak kell lennie, mert csempézés után a nedvesség már nem tud rendesen elpárologni, ami a későbbiekben a fugák foltosodásához vagy a lapok felválásához vezethet.
Ugyancsak elengedhetetlen a gondos alapozás és a megfelelő felületkiegyenlítés. Ehhez a művelethez a szakemberek előszeretettel választják az Eco Prim Gripet, amely a használata után kiváló tapadást biztosít. Nagy hiba, ha a csemperagasztóval próbálják megoldani az egyenetlen felület problémáját, mert a vastag ragasztó vagy a „pogácsás” technika szintén a lapok felválását okozhatja.
A ragasztók széles választékában találni cementkötésűt és diszperziósat is. A legfontosabb, hogy ne a segédanyagon próbáljunk meg spórolni, hiszen akkor szinte biztosan garantált, hogy rövid időn belül javításra szorul a burkolat a felvált, berepedezett lapok miatt.
A fugázóanyagok körében egyre népszerűbb az epoxy fugázó, sőt, a Kerapoxy segédanyag ragasztóként és fugázóként egyaránt használható, így kisebb helyiségek felújításakor ideális választás.
Nézze meg videónkat az epoxy fugázó előnyeiről:
Ha további szaktanácsra lenne szüksége a témában, keresse fel honlapunkat: https://www.mapei.com/hu/hu/szaktanacs
A lakaskultura.hu cikke nyomán, képek is onnan.