Ha kicsi alapterületű a fürdőszoba, különösen fontossá válik a burkolás és az elrendezés kérdése, hiszen mindennek el kell férnie. Mindezt persze úgy, hogy a fürdőszoba kellemes, hangulatos helyiség maradjon. Az alábbiakban ehhez a dilemmához adunk egy-két egyszerű, könnyen betartható tanácsot.
Milyen burkolatot, csempét válasszunk?
Többen azt javasolják, hogy kicsi fürdőszobába kisméretű burkolatokat tegyünk (10×10, 15×15 cm), de a sok kicsi lap még több fugacsíkot eredményez, ezek pedig szűkíthetik a teret. A nagyméretű burkolatok viszont nem adják ki hatásukat ilyen kis alapterületen, úgyhogy ebben az esetben inkább közepes méretű padlólapot és csempét válasszunk. Padlólapoknál ez 30×30 és 40×40 cm közötti méretet jelent, falicsempéknél a 20×20, 25×40, 20×50-es, és ehhez hasonló nagyságú lapok között érdemes keresni a nekünk tetszőt.
Ha a padlótól felfelé függőlegesen futtatjuk a díszcsíkot vagy a dekorképet, az függőleges irányban „nyújtja a területet”, ha vízszintesen érnek körbe ugyanezek a díszítések, akkor a vízszintes dimenzióban érhetünk el hasonló hatást.
A világosabb színek tágítják a teret, ilyen tónusú termékek közül válogassunk, vagy pedig valamilyen jól harmonizáló világos-sötét kombinációban gondolkodjunk.
Hogyan rendezzük be a kisméretű fürdőszobát?
Túl sok lehetőség ugyan nincs egy 3-4 négyzetméteres alapterületű helyiségben, ahol ráadásul a vízvezeték-kiállások is megköthetik a kezünket, de fontos néhány dolgot átgondolni az elrendezés megtervezésekor.
A legfontosabb szempont az, hogy mindent szanitert, bútort, felszerelést úgy kell elhelyezni, hogy odaférjünk hozzá, és rendeltetésszerűen tudjuk használni.
A legelső eldöntendő kérdés, hogy kádat, vagy zuhanykabint szeretnénk beépíteni. Ha a kád mellett döntünk, jó, ha tudjuk, hogy helyszűkösség esetére a legtöbb gyártó a kisméretű, aszimmetrikus vagy sarokkádakat ajánlja.
Ha fürödni és zuhanyozni is szeretnénk, a két megoldást lehet kombinálni is, a kádra épített zuhanyfallal. Ilyen esetben a zuhanyfal vagy a zuhanyajtó lehetőleg átlátszó legyen, mert ha a teli színű, akkor az tovább szűkíti optikailag az amúgy sem túl nagy helyiséget.
A mosdó és a WC esetében a falra rögzíthető termékek jelentik a legjobb megoldást, így például a mosdó alatt értékes hely szabadul fel, ahová egy kisszekrény, vagy egy szennyestartó könnyedén elfér. Ezekből a szaniterekből egyébként egyes gyártók már készítenek csökkentett méretű, ún. „kompakt” elemeket – kifejezetten kis alapterületű helyiségekbe.
A fény is rendkívül fontos egy ilyen fürdőszobában: a megfelelően elhelyezett világítótestekkel is ellensúlyozhatjuk a tér szűkösségét, a tükör fölé elhelyezett lámpák mellett nem árt, ha van még olyan fényforrás, ami az egész helyiséget bevilágítja. De akár a tükör mérete is befolyásolhatja a térérzetet: egy nagyobb kiterjedésű, a falra ragasztott és falicsempével körbeburkolt tükör kifejezetten jót tesz egy ekkora méretű fürdővel.
PLUSZ EGY TIPP:
Bármekkora is a fürdőszoba mérete, arra mindenképpen ajánlott figyelni, hogy milyen segédanyagokkal kerül fel a burkolat, a csempe a falakra, a padlóra. Az ULTRALITE S1 például olyan ragasztó, amely egykomponensű, fokozott terhelhetőségű, lecsúszásmentes, nyújtott nyitott idejű, alakváltozásra képes, cementkötésű. Low Dust technológiával készült, extrém nagy kiadósságú, könnyen felhordható és a burkolólapok hátoldalát nagymértékben fedő ragasztóhabarcs, amelyet kerámia és természetes kőburkolatokhoz ajánlott használni.
(A terrakotta.hu cikke nyomán.)