Ha kopogást hallunk a fürdőszobai burkolatok alól, akkor jobb, ha tudjuk, hogy nem egy kedves vendég érkezik, hanem hamarosan a burkolatok leválása, berepedezése történik meg.
Még ma is hemzsegnek a különböző fórumok egy tipikus burkolathibáról, a kopogásról. Ez azért érdekes, mert mindössze két egészen egyszerű dolgot kellene betartani kivitelezés során, hogy a probléma soha többé ne üsse fel a fejét. Ezt a két dolgot mutatjuk most be.
Sok múlik a ragasztón
Annak is a minőségén, vághatnánk rá. Azonban a probléma ennél komplexebb, ugyanis jó, sőt prémium minőségű ragasztóval is előjöhet a kopogó burkolat szindróma. Ennek oka pedig a rosszul, rossz vastagságban felvitt ragasztó.
A manapság divatos nagylapos burkolatok a méretükből adódóan középen picit kidomborodnak, a szélük kissé felhajlik, így előfordulhat, hogy a ragasztó nem éri el a lap minden részét.
Ilyenkor mondják a szakemberek, hogy hasas lesz a lap a síkpontosságbeli különbségek miatt. Minél nagyobb egy lap, annál nagyobb ez a különbség. A probléma orvosolására a mestereknek vastagabb ragasztóágyat kell kenniük a lapok alá.
A Keraflex Easy S1-gyel vagy a Keraflex Extra S1–gyel 10 mm-es ragasztóágy is húzható anélkül, hogy a burkolat fogassá válna, vagy a ragasztó szilárdsága meggyengülne. Ezek a termékek tehát a nagy lapok burkolására születtek.
Jó a lap, jó a ragasztó, rossz a technika
Szintén nagylapos burkolatoknál gyakran előforduló kivitelezési hiba, hogy csak az aljzatra visz fel ragasztót a mesterember. Ezzel az a probléma, hogy a levegőzárványok könnyen bezáródnak nagyobb lapoknál, utána pedig a levegőt onnan kihajtani szinte lehetetlen.
Ilyenkor a felkészült szakemberek a kétoldalas kenés technikát alkalmazzák. Ennek lényege, hogy a ragasztót nem csak az aljzatra viszik fel, hanem a lap hátoldalára is. Következő lépésként a lapot rányomják az aljzatra, ott picit megmozgatják, hogy garantált legyen az üregmentesség, és ezzel elérik a teljes fedettséget, amely megelőzi a későbbi kopogásokat.
Van, ahol még ez sem elég
Nagy divatja van manapság a kőporcelán lapoknak. Nem véletlen, mert valóban elképesztően jól mutatnak a talajon. És bár itt is a kétoldalas kenést kell alkalmazni a lapok lerakásánál, azonban van még egy trükk, amit a szakembereknek be kell vetniük: az összenyomás után keletkezett levegőzárványokat a közepétől a széle felé haladva trappolóval ki kell szorítani a lapok alól.
El kell még mondanunk, hogy a fenti tippeket nem azért osztottuk meg Önnel, hogy saját kezűleg végezze el a burkolást, hanem azért, hogy rá tudjon kérdezni a kivitelezőnél, ellenőrizni tudja annak munkáját.