Kipróbálnád? Ötletes és látványos burkolatok a csempe helyett

Egy fürdőszoba felújításánál a csempézés sokáig kihagyhatatlan munkafolyamat volt, manapság azonban egyre inkább előtérbe kerülnek más, a csempét helyettesítő anyagok. Különleges, izgalmas burkolatot szeretnél a fürdőszobába? Íme, néhány ötlet a klasszikus csempe helyett!

Egy ideje nem egyszerűen praktikus, kizárólag a funkcionalitást szem előtt tartó fürdőben gondolkodunk, hanem szobaszerű, hangulatos, minden kényelemmel felszerelt helyiséget szeretnénk kialakítani. A fürdőszoba felújításakor ma már számtalan anyag és textúra áll a rendelkezésünkre a hagyományos járólap-falicsempe párosításon túl.

Vízálló tapéta

A mosható, súrolható viniltapétákat nyugodtan használhatjuk vizes helyiségben, a mosdó vagy a kád mögötti falszakaszok borítására; persze minden esetben fontos a megfelelő felület-előkészítés és a műgyantaalapú ragasztó.

Alapvetően kétféle viniltapéta létezik. A hagyományos, vékony műanyag felülettel ellátott, tartós színnel mintázott, kis mélységű mintával textúrázott, fényes vagy matt felülettel, illetve a még ellenállóbb, habosított felületű (PVC, akril, poliuretán), sokszor erősen kidomborodó mintával készülő változatok.

Vízálló festék

Ma már óriási választékban találunk olyan fürdőszobai festékeket, amelyek ellenállnak a nedvességnek és penészedésnek, ilyen például a Silancolor Pittura Plus. Ez a szilikongyanta bázisú diszperziós védőfesték nagy páraáteresztő és vízlepergető képességű, fokozott hatékonysággal akadályozza meg az algásodást és a penészesedést.

Dekorbeton, műgyanta 

A teljes vízzárást a festékek többsége nem biztosítja, így a vízzel közvetlenül érintkező felületeken (zuhanyfülke, mosdó, kád) vagy a hagyományos csempe használata javasolt, vagy olyan fuga nélküli, egybefüggő kortárs anyagokat alkalmazhatunk, mint a dekorbeton és a műgyanta. 

Mindkettő teljes vízzárást biztosít, tehát bárhol jó megoldást jelentenek. Komolyan megkönnyíti a felújítást, hogy ezek az anyagok szinte bármilyen típusú burkolatra, felületre felhordhatók (burkolólap, mázas kerámia, márvány, gránit, greslap, műkő stb.). 

A műgyanta előnye, hogy padlóra és falra egyaránt felhordható, ellenáll a baktériumoknak, penésznek, illetve a gombának, és bármilyen tisztítószerrel súrolható. A műgyanta fényessége egy kicsi, sötét helyiséget is nagyvonalúvá, izgalmassá varázsolhat.

A dekorbeton a maga natúr, rusztikus felületével egyfajta természetes hangulatot sugároz, de arra nagyon ügyeljünk, hogy egy kis alapterületű, ablaktalan fürdőben könnyen „barlanghatást” érhetünk el vele. 

Ha azt szeretnénk, hogy a végeredmény tökéletes legyen, mindenképpen kérjük szakember segítségét.

Faburkolat

Sokan kétkedve fogadják a fürdőszobában a valódi fából készült burkolatot. A technika azonban már lehetővé teszi, hogy hosszú évtizedekre tartós megoldásként alkalmazzuk a kedvelt anyagot akár vizes helyiségekben is. 

A legalkalmasabbak e célra a trópusi országokban honos, kemény, tömör, magas olaj- és viasztartalmú fák, de megfelelő kezelés mellett más, olcsóbban hozzáférhető fajtákban is gondolkodhatunk. 

Az impregnálást hőkezeléssel végzik, illetve különböző modern felületkezelő anyagokkal, mint bizonyos olajok, lakkok vagy lazúrok. A faburkolat gondos ápolása ugyanolyan fontos a fürdőszobában, mint más helyiségekben. Csak szakszerűen kiválasztott ápolókészítményt használjunk, hogy fényes maradjon a felszín, és kerüljük az erős, maró hatású vegyszereket, amelyek kárt tehetnek a kezelt felületben.

A fa természetes, meleg hangulatot teremt a fürdőben, de nemcsak a klasszikus és rusztikus stílus kedvelői számára jelent jó megoldást, hiszen a trendi, változatos textúrát kínáló parafát ugyancsak alkalmazhatjuk burkolatként. 

Előnye a magas viasztartalom, aminek köszönhetően kitűnő nedvtaszító képességgel bír, ám itt sem feledkezhetünk meg a lakkozásról. Bármelyik típus nyeri el tetszésünket, vásárlás előtt célszerű szakember véleményét kikérni, hogy a számunkra legmegfelelőbb faburkolatot válasszuk, amely hosszú évtizedekig a fürdőszoba ékessége lesz.

Ha további kérdéseid vannak a burkolással kapcsolatban, kérdezd szaktanácsadóinkat a honlapunkon.

(Forrás)

Szaktanácsot kérek