Létezik olyan mozaikburkolat, ami sok évig hibátlan? Eláruljuk, mi a titka

A mozaikburkolás gyönyörűséges megoldás, de gyakran találkozni olyan panaszokkal, hogy az így burkolt felületről kiperegnek, esetleg tenyérnyi darabokban válnak le a mozaikszemek. Nézzük meg, mi lehet ennek a gyakori hibának az oka!

Kép forrása

Tudni kell, hogy a burkolási munka könnyű és gyors elvégzése érdekében a mozaikszemeket egy hordozórétegre viszik fel, amely lehet papír (ún. Kraftpapír), és lehet műanyag- vagy papírháló. A hordozóréteg kerülhet a mozaikszemek előlapjára, de a hátoldalára is. A burkoláshoz rendszerint 300×300 mm-es lapokat állítanak össze.

Az előlapjukon kasírozott mozaikokkal ragasztástechnikai szempontból nincs különösebb gond, azokat a hagyományos módon kell ragasztani a felületre. Azonban a hálóra hátoldalukkal feldolgozott mozaikoknál a tapadófelület nagysága az eredeti felület akár 35%-áig is lecsökkenhet.

A mozaikszemeket a hálóra rendszerint vízben oldódó vinilbázisú ragasztóval rögzítik, amely nedvességgel érintkezve visszaoldódik, és a felületen tapadásgátló réteget képez. Ha a ragasztó csak a hálóra kerülne, akkor a mozaikszemek tisztán maradt hátoldala és a ragasztóhabarcs között létrejöhetne a kötés, és ezzel együtt a mozaiklapok megfelelő tapadása az aljzathoz.

Kép forrása

Azonban a piacon kapható ilyen típusú mozaikokat többnyire úgy készítik elő, hogy a vinilbázisú ragasztó a mozaikszemek hátoldalán jelentős mértékben szétterül. Emiatt az ilyen hátoldalú burkolóelemekből készített felületeknél a nedvességnek erősen kitett helyeken (pl. teraszok, úszómedencék, stb.) megkövetelt teljes hátoldali fedettséget lehetetlen biztosítani. Szakmailag ugyan megoldható, de az előkészítésnél felhordott ragasztó miatt 100%felületi fedettség helyett akkor is csak a tapadófelület legfeljebb 55%-ával számolhatunk.

Mivel akadályozható meg a mozaikszemek kipergése nedves környezetben?

Medencében, illetve jelentős vízterhelésnek kitett helyeken történő alkalmazás esetén a fenti, nedvesség okozta problémákra az alábbi módszer javasolt:

A hálóra kasírozott mozaik ragasztását a KERAPOXY kétkomponensű, saválló, epoxi ragasztó és fugázóhabarccsal kell kivitelezni. A szokásos 3-as fogazású glettvas helyett 5-ös fogazásút érdemes használni, majd a felhordott ragasztórétegbe alaposan bele kell nyomkodni a mozaiklapokat a minél nagyobb hátoldali fedettség elérése érdekében.

Kép forrása

Nem okoz problémát, ha a fugák közül kitüremkedik a ragasztó, mert a mozaiklapok felhelyezését követően egy menetben és ugyanazon termékkel történhet a felület fugázása. Ezzel a módszerrel vízmentes ragasztóval ragasztanak, így az nem segíti elő a mozaikok leoldódását a hálóról.

Nagyobb mennyiségű ragasztót is fel lehet vinni az aljzatra, mivel nem jelent a későbbiekben problémát a fugák között kinyomódó ragasztó, sőt, így nagyobb tapadási felület biztosítható, mert a mozaiklapok hátoldalán kívül a lapok oldalfelülete is tapadást biztosít.

Egy menetben és ugyanazon termékkel történik a ragasztás és a fugázás, így maximális a tapadás és a kitöltöttség a ragasztó és a fugázó között, a kettő gyakorlatilag egységes réteget alkot. A KERAPOXY jó vízzáró tulajdonságú termék, így a későbbiekben sem fog a nedvesség a háló kasírozott felületének közelébe jutni.

Ha további kérdése van a burkolatokkal kapcsolatban, kérdezze szakembereinket honlapunkon: https://www.mapei.com/hu/hu/szaktanacs

Szaktanácsot kérek