Hogyan lehet precíz és szép, igényes és szakszerű a burkolómunka egy terasz vagy erkély esetén? Mutatjuk az alapszabályokat, hogy egy mesteri teraszburkolás legyen a végeredmény!
Mivel a burkolás hosszú távra szól, a járólapok minőségén és a legalkalmasabb segédanyagok beszerzésén főbenjáró bűn lenne spórolni. Ezért érdemes megfogadni, még mielőtt nekivágnánk, hogy a gyönyörű végeredmény érdekében csakis a kiváló szakmunkát és az ahhoz méltó, minőségi anyagokat fogjuk elfogadni.
1. Ha teraszburkolás, akkor ne a legolcsóbbat!
Ha kültéri burkolás, teraszburkolás a feladat, akkor a legprecízebb és -igényesebb munka megvalósításában a legkiválóbb anyagokat ajánlott választani.
A legtöbb burkoló ma már „alapértelmezett” opcióként folyamodik teraszburkolás esetében a Mapei segédanyagokhoz. Mindenképpen ezeket használja, hacsak a megrendelő nem akarja kimondottan elrontani a döntést. Sőt, még ilyenkor is előfordul, hogy az igazi mesterek jobb belátásra bírják az ügyfelet, hogy mesteri teraszburkolás legyen a végeredmény.
2. A burkolás szakszerű menete
Ahhoz, hogy az új terasz a nyár fénypontja legyen, először a beton megfelelő lejtését kell kialakítani. Minimum 1 méteren 1 cm (1%) lejtést kell biztosítani a csapadék, eső elvezetése érdekében.
Ha ez kész, akkor egy másik érzékeny témára, a repedések és dilatáció problémájára is gondolni kell. Ennek megoldására vashálót vagy erre a célra szolgáló műanyagszálakat tesznek a betonba. Megfelelő arányú, egyenletesen kevert alapanyagokat dolgoznak bele a repedések elkerülése végett. A nagyobb teraszok esetében már ebben a munkafázisban úgynevezett „dilatálási réseket” helyeznek el, a megelőzés érdekében külön táblákat alkotva a betonból.
Amennyiben szükséges a felületen javítani akkor a kültérben is alkalmzható anyagokat alkalmazzuk, pl.: Planitop Fast 330, aivel nem csak az apró hibák, de akár a lejtés kisebb problémái is megoldhatók 3-30mm között.
Kültérben sosem maradhat el a burkolat alatti vízszigetelő réteg, ami lehet akár lemezes vízszigetelés (Mapeguard Um 35) vagy kenhető szigetelés, mint például a jól ismert és megbízható Mapelastic. Azt azért fontos megjegyezni hogy ezek a termékek nem fogják helyettesíteni a szerkezet alatt lévő bitumenes szigetelést, annak meglétére mindig figyeljünk, mert a nélkül az alulról jövő talajnedvesség komoly gondokat okozhat.
Ha külső térben a megfelelő járólapokhoz igazán minőségi burkolóanyagokat is akarunk használni, akkor mindig az alakváltozásra képes ragasztót érdemes választani. Ezek közül ajánlható a Mapei Keraflex Maxi S1 fokozott terhelhetőségű, alakítható, lecsúszásmentes, nyújtott nyitott idejű, cementkötésű ragasztóhabarcs csempékhez, járólapokhoz és kőlapokhoz – mivel ez az anyag simán ellenáll az időjárás viszontagságainak, a napsütésnek, szélnek.